اخبار لحظه ای

میلگرد اردبیل قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد اردبیل قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ابرکوه قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ابرکوه قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد خرم دشت تاکستان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد خرم دشت تاکستان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد فایکو ساری قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد فایکو ساری قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد هشترود تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد هشترود تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ظفر ناب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ظفر ناب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد هیربد زرندیه قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد هیربد زرندیه قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ارگ تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد ارگ تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد کیان کاشان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد کیان کاشان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

میلگرد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد مبارکه، شرکت ملی صنایع مس ایران و فولاد خوزستان(فملی و فخوز) صدرنشین شدند.

فولادمبارکه اصفهان با ثبت معامله ۴۰۰‌هزار و ۱۲۰تن ورق گرم و ورق سرد به ارزش نزدیک به ۷‌هزار و ۲۸۲میلیارد تومان در رتبه نخست ایستاد.

شرکت ملی صنایع مس ایران با فروش ۶‌هزار و ۷۲۳تن مس کاتد، مس کم‌عیار، سولفور مولیبدن و کنسانتره فلزات گرانبها به ارزش نزدیک به ‌هزار و ۱۲۴میلیارد تومان، دوم شد.

فولاد خوزستان با فروش ۷۹‌هزار و ۷۰۰تن تختال C و شمش‌بلوم به ارزش بیش از ۹۷۹میلیارد تومان، سوم شد.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ |نفت برنت ۸۶ دلار و ۱۵ سنت شد.

افزایش ارزش دلار آمریکا به بالاترین رقم طی دو دهه گذشته و ترس از رکود اقتصادهای بزرگ دنیا به‌دنبال بالا رفتن نرخ بهره بانک‌های مرکزی و کاهش تقاضا برای نفت قیمت آن را 5 درصد در روز جمعه کاهش داد و به پایین‌ترین سطح طی 8 ماه گذشته رساند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 4 دلار و 31 سنت معادل 4.76 درصد کاهش به 86 دلار و 15 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 4 دلار و 75 سنت معادل 5.69 درصد کاهش 78 دلار و 74 سنت معامله می‌شود.

تهدیدات عدم‌توازن زنجیره فولاد/ایران از معدود کشورهایی‌‌‌‌ که توازن زنجیره برقرار کرد.

عدم‌توازن زنجیره فولاد از سال‌های پیش تا به امروز تهدید این صنعت مهم کشور بوده ‌‌‌‌است. ایران از معدود کشورهایی‌‌‌‌ست که توازن زنجیره را در داخل کشور برقرار کرده است و بخش عظیمی از زنجیره فولاد در داخل، تامین و تولید می‌شود. بنابراین اگر یکی از محصولات زنجیره با مازاد یا کمبود مواجه شود، بقیه زنجیره از آن متاثر خواهند شد.

 

رشد تولید مقاطع فولادی در پنج‌ماه اول سال تا پایان مردادماه 1401.

طبق آمار ارائه‌ شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از ابتدای سال‌جاری تا پایان مرداد، میزان تولید کل مقاطع طویل فولادی، بیشترین افزایش تولید (معادل ۲۱‌درصد) را داشته است. در مقابل، شمش فولاد، کمترین میزان افزایش (به میزان ۱۷‌درصد) را به خود اختصاص داده‌‌‌ است.

تورم ۱۲ ماهه شهریور ۴۲.۱ درصد شد/ ۰.۶ واحد درصد افزایش.

 براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه شهریور ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۴۲.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

قیمت آلومینیوم 1.9 درصد کاهش یافت/قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن.

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در روز جمعه اول مهر ماه 1401، با کاهش 42 دلاری نسبت به روز معاملاتی قبل از آن، به دو هزار و 153 دلار رسید. قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، جمعه اول مهر ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (پنج‌شنبه، 31 شهریور ماه)، افت 1.9 درصدی معادل 42 دلار و 50 سنت را تجربه کرد. به گونه‌ای که در روز پنج‌شنبه 31 شهریور ماه، آلومینیوم دو هزار و 195 دلار و 50 سنت به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد و قیمت آن دیروز به دو هزار و 153 دلار به ازای هر تن رسید.

همچنین روز جمعه اول مهر ماه 1401، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نسبت به هفته قبل، با کاهش 4.7 درصدی معادل 106 دلار، از دو هزار و 259 دلار به ازای هر تن به دو هزار و 153 دلار به ازای هر تن رسیده است. موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن در روز جمعه اول مهر ماه، با کاهش یک هزار و 300 تنی، از 341 هزار و 650 تن به 340 هزار و 350 تن رسیده است.

کاهش 369 دلاری قیمت مس/قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین.

روز جمعه اول مهر ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین، 4.7 درصد افت پیدا کرد و به هفت هزار و 446 دلار رسید. قیمت مس در روز جمعه اول مهر ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز پنج‌شنبه 31 شهریور ماه، 4.7 درصد معادل 369 دلار نسبت به روز معاملاتی قبل از آن کاهش یافت و نسبت به هفته پیشین، 4.4 درصد افت را تجربه کرد و به هفت هزار و 446 دلار رسید. قیمت مس در روز پنج‌شنبه 31 شهریور ماه، هفت هزار و 815 دلار بود. قیمت سه ماهه مس در معاملات جمعه اول مهر ماه، 4.2 درصد معادل 327 دلار نسبت به روز معاملاتی قبل، کاهش و نسبت به هفته پیشین، 3.3 درصد افت داشته است. روند قیمت و موجودی انبار مس در بورس فلزات لندن طی دو هفته اخیر در نمودار 1 قابل مشاهده است. طبق این نمودار، موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن در روز جمعه اول مهر ماه، با افزایش یک هزار و 950 تنی، از 122 هزار و 775 تن به 124 هزار و 725 تن رسیده است. طبق نمودار 2، روز جمعه اول مهر ماه در بورس فلزات لندن، قیمت مس در شرایط بکواردیشن به سر می‌برد. اختلاف قیمت سه ماهه و نقدی در این روز، برابر با منفی 36 دلار بر تن گزارش شده که نسبت به پنج‌شنبه 31 شهریور ماه، با افزایش 42 دلار بر تن همراه بوده است

تولید خودرو برسر دوراهی وعده و واقعیت/ ۶ماهه دوم سال هر ماه قرعه‌کشی تخصیص خودرو.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، روز چهارشنبه در نشست خبری خود اعلام کرد طبق برنامه‌ ریزی این وزارتخانه در ۶ماهه دوم سال هر ماه قرعه‌کشی تخصیص خودرو در سامانه یکپارچه انجام خواهد شد. به گفته قالیباف، در هر بار قرعه‌کشی، ۱۰۰هزار دستگاه خودرو عرضه می‌شود.

قیمت طلا امروز (گرم و مثقال 18 عیار، اونس جهانی) دوم مهرماه 1401

۲ روز پیش هر گرم طلا ۱۸ عیار مانند ۳ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۳ روز پیش تا ۱,۳۲۲,۴۰۰ (یک میلیون و سیصد و بیست و دو هزار و چهارصد ) تومان رسیده بود، امروز - شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ مصادف با ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۴۶ درصدی به ۱,۳۲۸,۶۰۰ (یک میلیون و سیصد و بیست و هشت هزار و ششصد ) تومان رسید.

سرکوب صنعت با چهار نیرو/۴چالش مختلف که حاصل جهت‌گیری‌های دولتی است، تولید را از کار انداخته است.

 فراتر از آمارهای صنعتی، بازدید بی‌واسطه از وضعیت تولید صنعتی به درک بهتر از شرایط تولید کمک می‌کند. ۴چالش مختلف که حاصل جهت‌گیری‌های دولتی است، تولید را از کار انداخته است. در وضعیتی که عمده ادعای سیاستگذاران حول محور حمایت، مانع‌زدایی و تسهیل تولید در آمد و رفت است، نمای میکروسکوپی از ۸خط تولید مختلف در کشور، گویای فشار تحریم‌های داخلی و خارجی بر صنعتگران است. صنعتگران عمیقا معتقدند واحدهای تولیدی آنها نیازمند تسهیل مقررات ارزی و گمرکی است.

 

افزایش قیمت خودرو در جهان/تامین‌کنندگان صنعت خودرو: هزینه تورمی یک‌م یلیارد‌ دلاری را متحمل شده.

تامین‌کنندگان صنعت خودرو پس از آنکه شرکت فوردموتور این هفته هشدار داد هزینه تورمی یک‌م یلیارد‌ دلاری را متحمل شده است، قیمت‌ها را برای مشتریان خود در سراسر جهان افزایش می‌دهند.

چندین تامین‌کننده گفتند فورد در این موضوع تنها نیست، زیرا از خودروسازان سراسر جهان خواسته می‌شود بار بیشتری را که تامین‌کنندگان از هزینه‌های انرژی، نیروی کار و مواد خام با آن مواجه هستند بر دوش بگیرند. تامین‌کنندگانی که رویترز با آنها تماس گرفته است اعلام کرده‌اند قیمت قطعات را بین ۷ تا ۲۰درصد افزایش داده‌اند. نتایج بررسی، نشان داد در طول سال جاری، تامین‌کنندگان بیشتری به مشتریان خود مراجعه کرده‌اند و خواستار قیمت‌های بالاتر از خودروسازان هستند.

تحلیلگران اظهار کردند تنها در اروپا بعد از جنگ روسیه و اوکراین، قیمت گاز طبیعی و برق تقریبا ۱۰ برابر دو سال پیش است و حتی در ایالات‌متحده این قیمت‌ها پنج برابر بیشتر است. بر اساس گزارش رویترز، خودروسازان طی دو سال گذشته با یک سری مشکلات زنجیره تامین از جمله کمبود تراشه‌های نیمه‌هادی مواجه بوده‌اند که بارها تولید خودرو را به تاخیر انداخته است. تامین‌کنندگان می‌گویند اوضاع به این ‌زودی‌ها تغییر نخواهد کرد.

واشنگتن: ادامه مذاکرات هسته ای ایران به نفع امنیت ملی آمریکا است.

سخنگوی کاخ سفید درباره مذاکرات با ایران نیز گفت: «اعتقاد داریم که ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران در راستای منافع امنیت ملی آمریکا قرار دارد».

وی اضافه کرد: «از ابزار‌های دیگری برای حل باقی مشکلات در خصوص رفتار‌های ایران استفاده خواهیم کرد».

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشار‌های رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود. این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشور‌های دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزار‌های اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران شد.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعا‌های پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

لزوم ایجاد ارتباط دو سویه تجاری با کشورهای عضو پیمان شانگهای

ایران(۲۵ شهریورماه) به‌صورت رسمی به عضویت سازمان همکاری‌های شانگهای درآمد. سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، جمهوری‌آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان عضو این نهاد اقتصادی منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هستند. در این زمینه، قائم‌ مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: کشورهای عضو سازمان شانگهای به ‌منظور تسهیل تجارت، موافقت ‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تعرفه ترجیحی بین خودشان تعریف کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. آرمان خالقی تاکید کرد: حال که ایران پس از سپری‌کردن دوران عضویت ناظر، به‌عنوان عضو رسمی این سازمان پذیرفته‌ شده، باید بتوانیم یک رابطه تجاری دوسویه با اعضای این پیمان منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ایجاد کنیم.

وی یادآور کرد: هرچند حضور در این سازمان به ‌معنای بازار جدیدی برای کشورمان نیست، اما باید بتوانیم خطوط جدید فی‌مابین خود و دیگر کشورها ایجاد و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ویژه با کاهش تعرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گمرکی بتوانیم امکان رقابت‌پذیری کالاها و محصولات ایرانی را بیش از پیش فراهم کنیم.  خالقی تصریح کرد: آنچه مایه امیدواری است، با عضویت رسمی ایران در این سازمان منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، می‌توانیم از تعرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ترجیحی، کمک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجاری، ارائه خدمات و فناوری‌های موجود در اختیار دیگر کشورهای عضو استفاده کنیم.

دلار سقف 20 ساله را شکست / رمز گشایی از سقوط قیمت طلا .

مهم ترین عامل سقوط قیمت طلا در روزی که گذشت افزایش ارزش دلار و همچنین افزایش نرخ سود اوراق قرضه در آمریکا بود. همه این عوامل تحت تاثیر احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست های بعدی است.

قیمت هر اونس طلا در آخرین روز معاملاتی هفته برای ساعاتی تا سطح 1640 دلاری نیز پایین رفت که در دو سال اخیر سابقه نداشته است. با این حساب طلا در آستانه ثبت دومین هفته نزولی متوالی قرار گرفته است. طلا در شش هفته اخیر به جز یک هفته، که در آن هم توفیق چندانی نداشت، نزولی بوده است.

بازار سهام؛ منفی‌ترین عملکرد تابستانه/بورس و اوراق بهادار تهران روزها و هفته‌های سرخی را سپری کرد.

بورس و اوراق بهادار تهران در فصل تابستان روزها و هفته‌های سرخی را سپری کرد. به‌طوری‌که بازار سهام طی سه‌ ماه اخیر  تقریبا به طور بی وقفه شاهد خروج پول حقیقی بود. همچنین نماگر اصلی تالار شیشه‌ای طی معاملات فصل تابستان عملکرد منفی 17درصدی و در ماه شهریور نیز افت 5/22 درصدی داشت. در آخرین هفته از ماه شهریور نیز بازدهی منفی 2/44 درصدی به‌ ثبت رسید.

علاوه بر این با توجه به خروج مداوم پول حقیقی‌ها و افت روزافزون شاخص کل، طی روزهای پایانی این دماسنج به بازدهی منفی سالانه رسید و در پایین‌ترین سطح از روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ قرار گرفت. به این ترتیب کارشناسان معتقدند که بازار سهام هفته‌های اول فصل پاییز را نیز مانند سه‌ماه تابستان کم‌رمق سپری کند.

سلام صبح بخیر با ما همراه باشید با جدیدترین اخبار لحظه ای 2 مهر ماه ۱۴۰۱.

سلام صبح بخیر با ما همراه باشید با جدیدترین اخبار لحظه ای 2 مهر ماه ۱۴۰۱.

قیمت طلا امروز پنجشنبه 31 شهریور 1401/هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۰.۹۶ درصدی.

هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۰.۹۶ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۱,۳۲۲,۴۰۰ تومان معامله شد.

هر مثقال طلا 18 عیار در بازار روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، با ۴۷۰۰۰ تومان افزایش، ۵,۷۲۶,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.

هر اونس طلا در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۶.۵۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹ کاهش، ۱,۶۶۱ نرخ گذاری شد.
 

خودروهای هندی و برزیلی وارد نمی‌شوند/روسیه خواستار واردات خودروهای شاهین و تارا به این کشور شده است.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت: در نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه، یک تفاهم‌نامه ۷۰۰ میلیون دلاری بین ایران و روسیه امضا شده است. روسیه خواستار واردات خودروهای شاهین و تارا به این کشور شده است.

خودروهای هندی و برزیلی وارد کشور نمی‌شوند. شرکت‌های ایرانی با برندهای خوب اروپایی وارد مذاکره شدند و برخی از خودروهای کره‌ای باکیفیت که در رده خودروهای اقتصادی کره قرار گرفته‌اند، وارد کشور می‌شوند. 

خودروهای وارداتی باکیفیت خواهند بود و استانداردهای ۸۵ گانه را نیز پاس می‌کند. در آئین‌نامه واردات خودرو نیز هیچ شرایطی برای منبع ارز در نظر نگرفته‌ایم. بانک مرکزی مسئول تخصیص و تامین ارز است. بنابراین منشا تامین ارز می‌تواند هر چیزی از جمله فرش و حتی رمزارز نیز باشد.

فولاد هشترود تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد هشترود تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

 

فولاد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد نورد سمنان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد نورد سمنان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد شمس سپهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد شمس سپهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

 فولاد حدید سیرجان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد حدید سیرجان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

 

وزیر خارجه عراق: از مذاکرات هسته ای تهران و واشنگتن حمایت می کنیم/اتمام مذاکرات ایران و عربستان.

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در گفتگو با شبکه الجزیره:

از مذاکرات هسته ای میان تهران و واشنگتن حمایت می کنیم و تنش ها، نقشی منفی بر اوضاع داخلی ما دارد.

دور پنجم مذاکرات عربستان و ایران به پایان رسید.

گفت و گوهایی در جریان است تا جلسه آتی میان ریاض و تهران در سطحی غیر از وزرای خارجه برگزار شود

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

 


 

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید