اخبار لحظه ای فولاد

پارلمان نروژ به تصویب اکثریت پیشنهاد دولت برای ادامه برنامه‌های استخراج معادن در بستر دریا در اقیانوس منجمد شمالی رسیده است. این تصمیم در حالی اتخاذ شده که گروه‌های زیست محیطی و صنعت ماهیگیری هشدارهایی مبنی بر تأثیرات منفی این اقدام بر اکوسیستم‌های آسیب‌پذیر داده بودند.

ادامه مطلب ...

چشم انداز مثبت بارتولومئو برای سنگ‌آهن منعکس کننده دیدگاه ریوتینتو است، تنها شرکتی که بیشتر از مواد فولادسازی را تولید می کند.

ادامه مطلب ...

مدیر عامل شرکت Vale می‌گوید چین نمی تواند قیمت سنگ‌آهن را کنترل کند.

ادامه مطلب ...

همزمان با دور دوم سفر هئیت دولت در استان چهارمحال و بختیاری، مجتمع فرآورده‌های معدنی تیوا صنعت ماهان با حضور وزیر صنعت و معدن و تجارت افتتاح گردید. در این افتتاح که با حضور مدیران ارشد صنعتی کشور صورت گرفت، عباس علی آبادی وزیر صمت گفت: فرآورده‌های معدنی به خصوص منیزیم ، یکی از کالاهای مهم، اینده دار و با ظرفیت بالا در کشور است که میتواند آینده‌ی درخشانی در عرصه صنعت ایفا نماید.

ادامه مطلب ...

افزایش فولاد هبی در ماه نوامبر

نتیجه هبی در نوامبر نیز 2.5 واحد پایه بالاتر از PMI ملی فولاد چین بود که طبق گزارش ها پس از افزایش 2.6 درصدی در ماه نوامبر به 48.2 رسید.

ادامه مطلب ...

مای استیل در آخرین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی نموده که قیمت فولاد ساختمانی چین از جمله میلگرد و مفتول در نیمه اول دسامبر به دلیل انباشت موجودی و کاهش هزینه تامین مواد اولیه احتمالاً کاهش می یابد ولی در نیمه دوم ماه احتمالا مجددا صعودی می گردد.
در ماه نوامبر، قیمت‌های بازار داخلی فولاد ساختمانی چین به‌دلیل جو صعودی بازار و عوامل بنیادی به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافت.
در ماه نوامبر تولید هفتگی میلگرد کاهش داشت و انتظار می رود در دسامبر هم نزولی باشد چون هزینه های تولید فولادسازان بالاست. شاید تولید میلگرد در دسامبر به 2.5 تا 2.55 میلیون تن برسد.
به گزارش فولاد ایران، تقاضای مقاطع هفته های اخیر افت زیادی داشته و میزان موجودی بازار چین را خیلی بالا برده است. شاید این روند در دسامبر هم ادامه داشته باشد. قابل ذکر است آخرین قیمت میلگرد صادراتی چین در 550 دلار هر تن فوب در ثبات بوده است. در بورس شانگهای نیز آخرین قیمت قرارداد میلگرد نیز 546 دلار هر تن بوده که در ثبات نسبی بود.

صادرات فولاد چین به روند صعودی خود ادامه داده و حجم آن در ژانویه تا اکتبر 2023 با افزایش قابل توجه 34 درصدی به بیش از 75 میلیون تن در مقایسه با 56 میلیون تن در مدت مشابه در سال 2022 رسید. با این حال حجم صادرات اکتبر 2023 حدود 3٪ کاهش یافت و به 7.94 میلیون تن در مقابل 8.06 میلیون تن در سپتامبر رسید.
از عوامل موثر بر صادرات بالا بهبود آهسته تقاضای داخلی بود که صادرات را جذاب تر کرد. کاهش ارزش یوان نیز صادرات را پرسود نمود. قیمت بالای انرژی در کشورهای واردکننده نیز بی تاثیر نبود.
اگر صادرات با سرعت فعلی ادامه یابد، ممکن است به بالاترین حد هفت ساله خود یعنی 85 تا 90 میلیون تن در سال جاری برسد در سال 2024، شاخص‌های اقتصاد کلان چین احتمالاً بهبود می‌یابد و بر اساس دو عامل منجر به افزایش مصرف داخلی فولاد می‌شود. اولاً، اقدامات محرکی که توسط دولت اجرا می شود، عملی خواهد شد. ثانیاً، شاخص‌های اقتصاد جهانی احتمالاً بهبود خواهند یافت و ممکن است کاهش تورم و انرژی ارزان تر مطرح باشد. هر دو عامل برای چین از نظر تقاضای داخلی و همچنین صادرات، موهبت خواهد بود. طبق برخی منابع، تقاضای کل فولاد ممکن است 3 درصد در سال آینده افزایش یابد.

رئیس اتحادیه آهن فروشان استان یزد بیان کرد: واحدهای فولادسازی، یک فصل از تولید خود را، یک ماه و نیم در تابستان را به دلیل قطعی برق و یک و ماه نیم را به خاطر قطعی گاز در زمستان از دست می‌‌‌دهند.

ادامه مطلب ...

در تحولات اخیر در صنعت زغال سنگ متالورژی چین، چالش‌های مهمی در حال آشکار شدن است که بر مناطق تولیدکننده کلیدی آن تأثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب ...

تولید برق جهانی با سوخت زغال سنگ در مسیر رسیدن به اوج در سال 2023 است زیرا منابع جدید انرژی تجدیدپذیر و انرژی کم کربن به سرعت در حال گسترش هستند. زغال‌سنگ در 30 سال گذشته بر بخش برق جهانی تسلط داشته است، اما مدل‌سازی ریستاد انرژی نشان می‌دهد که سال 2024 آغازی برای کاهش مصرف این سوخت خواهد بود، زیرا تولید انرژی خورشیدی و بادی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

ادامه مطلب ...

آخرین قیمت سنگ‌آهن خلوص 62 درصد در بازار واردات چین 35 سنت رشد روزانه داشته 131.4 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. اخیرا خرید های وارداتی با ضرردهی روبرو شده از این رو خریداران کمی عقب نشینی کرده اند. از طرفی افزایش تقاضا اخیرا خرید از بازار داخلی سنگ آهن چین را نیز افزایش داده و معاملاتی نهایی شد.
فعالان بازار معتقدند رشد قیمت زغال سنگ هم می توان حاشیه سود فولادسازان چینی را بیشتر تحت فشار قرار دهد.

فولاد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 100 تومان افزایش داد

فولاد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

فولاد پردیس آذربایجان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

فولاد سیرجان حدید جنوب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار مانند روز قبل ، با افزایش و کاهش قیمتی روبرو نشدند، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که روز قبل تا ۲,۴۶۵,۳۰۰ (دو میلیون و چهارصد و شصت و پنج هزار و سیصد ) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ مصادف با ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ - به ۲,۴۶۵,۳۰۰ (دو میلیون و چهارصد و شصت و پنج هزار و سیصد ) تومان رسید.

سکه امامی 29,300,000 تومان

در آخرین آمارهای منتشرشده از بازار فلزات LME، مشاهده می‌شود که قیمت‌های مختلف به سطوح بالاتری افزایش یافته‌اند.

ادامه مطلب ...

چین به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌‌‌آهن در دنیا، به دنبال کاهش بهای این محصول است؛ این در حالی است که معدن‌‌‌کاران بزرگ سنگ‌‌‌آهن در دنیا بر این باورند که این تصمیم دولت چین نمی‌‌‌تواند مانع صعود نرخ این محصول شود. بهای سنگ‌‌‌آهن براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و دولت چین نمی‌‌‌تواند در مهار قیمت این محصول موفق باشد.

ادامه مطلب ...

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

صورت سود و زیان تلفیقی #فملی دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1402

وزیر صمت:
با توجه به اینکه ایران و عمان در زمینه برقی‌سازی حمل و نقل فعال هستند می‌توانند با همکاری هم خودروهای برقی تولید و به منطقه صادر کنند.

در بخش انرژی هم آمادگی داریم در عمان نیروگاه بسازیم یا با همراهی عمان در کشور ثالث دیگر مانند آفریقایی اقدام به احداث نیروگاه کنیم.

شاخص کالای بلومبرگ به پایین ترین حد 2 ساله سقوط کرده است زیرا سرمایه گذاران به شدت نگران تقاضا هستند.

مجموع صادرات نفت خام ایران، روسیه و ونزوئلا (بازار غیرشفاف) در ماه می به 5.7 بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در 4 سال گذشته و افزایش 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. صادرات نفت خام بازارهای غیرشفاف در سال 2023 به طور متوسط 5.2 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به سال گذشته 500 هزار بشکه در روز افزایش داشت و سهم مهمی در عرضه جهانی نفت خام داشت.

پس از رشد ۴۰ دلاری قراضه آهن وارداتی ترکیه طی حدود یک هفته گذشته؛ حالا به یک محدوده مقاومت نسبتا قوی حول ۴۲۵ دلار رسیده است.
425 افزایش +6

افزایش قیمت سنگ‌آهن

پس از چند روز تلاش، سنگ‌آهن توانست از محدوده مقاومت مهم ۱۳۰ دلار/تن عبور نماید.
133.45 افزایش +1.25

نرخ جهانی کامودیتی ها

نرخ جهانی کامودیتی ها

صورت سود و زیان تلفیقی #سرچشمه دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1402

صورت سود و زیان تلفیقی کچاد دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1402

ورق سرد خودرو:
قیمت پایه: ۳۶۰،۶۵۹ ریال
حجم عرضه: ۲۲،۰۰۰ تن/افزایش: ۲۳،۰۰۰ تن
تاریخ تحویل: اسفندماه
حداقل خرید: ۵۰ تن
تسویه: (۰.۵٪ نقد/۹۹.۵٪ اعتبار اسنادی)
ورق سرد لوازم خانگی:
قیمت پایه: ۳۶۰،۶۵۹ ریال
حجم عرضه: ۱،۰۰۰ تن/افزایش: ۱۴،۰۰۰ تن
تاریخ تحویل: اسفندماه
حداقل خرید: ۵۰ تن
تسویه: (۵۰٪ نقد/۵۰٪ اعتبار اسنادی)
حداکثر زمان جهت گشایش اعتبار اسنادی: ۱۴۰۲/۰۹/۲۵

لغو فعالیت بازرسان آژانس از آلمان و فرانسه

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:
بر اساس ماده ۹ موافقتنامه پادمان، هر کشور حق دارد که بازرسان پیشنهادی را بپذیرد یا نپذیرد و حتی می‌تواند بعد از پذیرفتن بازرس پذیرش آنها را لغو کند.
این حق حاکمیتی محدود به ایران نیست و همه کشورها چنین حقی دارند و در مواردی نیز از این حق خود استفاده می‌کنند.
ما با استفاده از حق قانونی و مشروع خود فعالیت بازرسانی از آلمان و فرانسه را لغو کردیم اما متاسفانه به دلیل گزارش جهت دار مدیرکل آژانس و عدم اشاره به این حق قانونی کشورمان در این خصوص فضاسازی و حاشیه‌سازی شد.

×