اخبار لحظه ای

کاش، کسی یاد معلم‌هایمان می‌داد که اول مهر شغل پدر‌ها را نپرسند؛ وقتی هنوز احترام به همه‌ شغل‌ها را و افتخار به همه‌ پدر‌ها را یاد دانش آموزانشان نداده‌اند. حالا قصه ‌چشمان یتیمی که نم می‌خورد، بماند.
پدر با تمام تفاوتش شایسته احترام و ستودنی است.
پیشاپیش ولادت علی ابن ابیطالب و روز گرامی داشت نعمت پدر را به همه پدران این سرزمین تبریک و تهنیت می گوییم.

اگرچه سال 2022 فراز و نشیب های خود را داشت، تولیدکنندگان فولاد شورای همکاری خلیج فارس اما توانستند خود را با این شرایط وفق دهند و با همه چالش ها نتایج مثبتی به ثبت رساندند. علاوه بر این، چشم انداز این منطقه هم برای سال 2023 بطور محتاطانه ای بویژه برای عربستان با توجه به حجم پروژه های در دست اقدام این کشور خوش بینانه است . همه فولادسازان کلیدی شورای همکاری خلیج فارس سال 2022 را با ارقام تولید قوی به پایان رساندند که نتیجه آن افزایش 5 درصدی تولید نسبت به سال قبل و رسیدن به تولید فولاد خام به رقم 4. 13 میلیون تن شد.

«سیدرضا فاطمی‌امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌منظور رونمایی از «فولاد زنگ نزن» محصول جدید فولاد مبارکه، بازدید از مجتمع پتاس خور و بیابانک، دیدار با فعالان اقتصادی نایین و اصفهان به استان اصفهان سفر کرد.
در این سفر وزیر صمت، با حضور در خوروبیابانک از مجتمع پتاس و روند تولید آن مجتمع هم بازدید می‌کند.
در ادامه این سفر فاطمی‌امین، طی نشستی با فعالان اقتصادی شهرستان نایین، در راستای تسهیل در امور تولید با آنها به تبادل نظر می‌پردازد و در جریان مشکلات آنها قرار می‌گیرد.
همچنین به‌مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، یکی از دستاوردهای بزرگ صنعت فولاد به نام فولاد زنگ نزن (استانلس استیل) با حضور مقام عالی وزارت در مجتمع فولاد مبارکه رونمایی می‌شود.
همچنین وزیر صمت دیداری نیز با فعالان اقتصادی اصفهان خواهد داشت./ شاتا

فولاد درپاد تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

دلار با 100 تومان افزایش به 44 هزار و 850 تومان رسید.

سازمان فضانوردی آمریکا، با انتشار گزارشی درباره پیامد‌های گرم شدن کره زمین اعلام کرد که تا سی سال دیگر برخی مناطق جهان، از جمله ایران قابل زیست نخواهند بود.
به نظر دانشمندان ناسا، تا سال ٢٠٥٠ مناطق جنوب آسیا، حوزۀ خلیج فارس شامل ایران، عمان و کویت و همچنین کشورهای حاشیه دریای سرخ نظیر مصر، عربستان، سودان، اتیوپی، سومالی و یمن قابل زندگی نخواهند بود.
بر پایه این گزارش، برخی ایالت‌های آمریکا نظیر آرکانساس، میزوری و آیووا نیز تا سال ٢٠٧٠ به سرنوشتی مشابه دچار خواهند شد. / ایران خبر

فولاد ظفر بناب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 50 تومان افزایش اعلام کرد.

افزایش قیمت اسلب ایران در بازار جهانی.

براساس آخرین گزارش نشریه متال بولتن در تاریخ 2 فوریه 2023 میلادی ( امروز 13 بهمن ماه)، اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس با رشد قیمت همراه شد.
در همین حال، هر تن اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس با افزایش 25 دلاری، با قیمت 530 دلار و هر تن بیلت صادراتی ایران بدون تغییر، با نرخ میانگین 543 دلار مبادله شد.
بیلت صادراتی منطقه CIS بدون تغییر، با نرخ 554 دلار به ازای هر تن مبادله شد در حالی که اسلب صادراتی این منطقه نیر بدون تغییر، به قیمت 620 دلار در هر تن به فروش رسید.

روز قبل هر گرم طلا ۱۸ عیار برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۲ روز پیش تا ۲,۰۷۰,۶۰۰ (دو میلیون و هفتاد هزار و ششصد ) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ مصادف با ۰۲ فوریه ۲۰۲۳ - با رشد ۳.۲۸ درصدی به ۲,۱۴۱,۰۰۰ (دو میلیون و یکصد و چهل و یک هزار) تومان رسید.
سکه امامی 24,197,000 تومان روز قبل

فولاد هشترود قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد شاهین بناب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 100 تومان افزایش اعلام کرد.

فولاد سپهر ایرانیان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 250 تومان افزایش اعلام کرد.

دلار هم اکنون در بازا ررسمی با نرخ 44 هزار و 750 تومان معامله شد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر درخصوص سفر اخیر وزیر خارجه‌شان به تهران:
ایفای نقش قطر در نزدیک‌کردن دیدگاه‌های ایران و غرب در مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد تا از هرگونه تنشی جلوگیری شود.
تاکنون هیچ برنامه‌ای برای آغاز دور جدید مذاکرات وجود ندارد، اما میانجی‌گری قطر برای ارایه پیشنهادهای تسهیل‌کننده بازگشت طرف‌ها به مذاکره ادامه دارد و ایفای این نقش نیز تا زمان امضای توافقنامه متوقف نخواهد شد./ فارس

آمریکا از گزارش‌ها و برنامه ایران در ارتباط با فعالیت‌های دریایی در نیمکره غربی مطلع است و بر آن نظارت می‌کند.
چندین ماه است که برجام در دستور کار قرار ندارد و روی آن متمرکز نیستیم.
ایران فرصت بازگشت به اجرای کامل برجام را در ماه سپتامبر، زمانی که به توافق روی میز و مورد تائید تمام طرف‌ها پشت کرد، از بین برد.

فولاد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 200 الی 300 تومان افزایش اعلام کرد.

فولاد سیادن ابهر قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 300 الی 600 تومان افزایش اعلام کرد.

فولاد کیان کاشان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

سازمان بورس اعلام کرد: در راستای افزایش نظارت عمومی بر بازار، بورس ها ملزم شدند در عرضه های اولیه ای که به سرمایه گذاران واجد شرایط تخصیص داده می شود، اطلاعات مربوطه را افشا کنند. به همین علت، فرابورس اسامی صندوق هایی را که در سه عرضه اولیه اخیر مشارکت داشتند به همراه تعداد و میانگین قیمت منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، اسامی سرمایه گذاران واجد شرایط در عرضه اولیه سهام شرکت صنایع فروآلیاژ ایران، پنبه و دانه های روغنی خراسان و سرمایه گذاری مسکن جنوب به همراه تعداد و میانگین موزون قیمت سهام خریداری شده در سایت فرابورس منتشر شده است.

براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، قیمت کویل ورق گرم در بازار غرب میانه آمریکا به ۴۰ دلار به ازای هر هاندریدویت نزدیک شده است.
شاخص قیمت کویل گرم تحویل به فوب کارخانه میدوست آمریکا ۳۹٫۱۳ دلار به ازای هر هاندریدویت (۷۸۲٫۶۰ دلار به ازای هر تنک) بود که این نرخ نسبت به روز قبل ۱٫۷۲ درصد و نسبت به هفته گذشته ۳٫۱۶ درصد افزایش نشان می دهد. این محصول در این مدت به ترتیب با قیمت ۳۸٫۴۷ دلار و ۳۷٫۹۳ دلار به ازای هر هاندریدویت معامله می‌شد. آخرین بار قیمت این محصول در ۳ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۱مهر) ۳۹٫۳۸ دلار بود که قیمت ها در یک مسیر نزولی قرار داشتند.
البته شاخص‌های به‌دست‌آمده از معاملات و پیشنهادات خریداران و فروشندگان برای کویل ورق گرم در بازه ۳۷٫۵۰ تا ۴۰ دلار به ازای هر هاندردویت گزارش شد.
در همین حال، به نظر می‌رسد کارخانه‌ها قیمت محصولات خود را در سطح اخیر حفظ کنند اما منابع خریدارت غییرات قابل‌توجهی در قیمت‌ها، زمان سررسید و تمایل به انجام معاملات گزارش دادند. اگر قیمت قراضه افزایش یابد، می تواند به عنوان یک محرک جدید در سطوح فعلی از کارخانه ها پشتیبانی کند.
همچنین یک منبع توزیع کننده به فست مارکتز گفت: کارخانه ها قطعا در تلاش هستند که قیمت‌ها را افزایش دهند اما ممکن است تلاش‌های آنها به جایی نرسد؛ پس خواهید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

تورج امینی در واکنش به لایحه جدید دولت برای تشکیل سازمان بازرگانی و انتقال تمام وظایف تنظیم بازار وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها به این سازمان، مطرح کرد: با توجه به شرایط موجود در کشور، تشکیل سازمان بازرگانی اتفاق نخواهد افتاد، چرا که بارها تشکیل این سازمان مطرح و عنوان شده اما هیچ وقت به مرحله اجرا نرسیده است. با توجه به اقتصاد ایران که تجربه تشکیل چنین سازمانی را دارد، این اقدام فجایع زیادی را از جمله افزایش زیرمیزی‌ها به دنبال خواهد داشت.
همچنین با وجود بازبودن دامنه عرضه و تقاضا در اکثر صنایع، طبیعتاً نهادها، تشکیل سازمان بازرگانی را قبول نمی‌کنند، زیرا در این صورت شرایط برای آنها سخت خواهد شد. در واقع، براساس تجربه بیش از ۴۰ ساله ایران در این حوزه، به نظر می‌رسد با انحصاری شدن تنظیم بازار، اتفاقات ناخوشایند زیادی رخ دهد.
در حال حاضر شرکت‌ها و نهادها قدرت خرید و امتیاز دارند و طبیعتاً چنین دستاوردی را به راحتی از دست نخواهند داد، بنابراین با ایجاد سازمان بازرگانی، شاهد بزرگ‌تر شدن بدنه دولت خواهیم بود و هزینه جاری نیز افزایش خواهد یافت. به هر ترتیب، ایجاد سازمان بازرگانی باعث ایجاد مراکز متعدد تصمیم‌گیری و مدیریتی در حوزه بازرگانی و تجارت خواهد شد.
در صورتی که این اقدام برای کنترل تورم باشد، باید گفت تورم مساله‌ای ساختاری است که نه ناشی از گران‌فروشی، بلکه ناشی از متغیرهای اقتصاد کلان مانند نرخ ارز و سیاست‌های پولی کشور است. این استدلال که گفته می‌شود با چنین تفکیکی با تورم و گرانی مقابله و بازارها تنظیم می‌شود، نادرست است./فولادبان

افت ۴.۳ درصدی تولید فولاد جهانی.

انجمن جهانی فولاد (World Steel Association) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: مجموع تولید جهانی این محصول طی سال ۲۰۲۲ میلادی کاهش ۴.۳ درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که میزان تولید فولاد ایران شاهد رشد ۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی بود.

به گزارش کالاخبر به نقل از ایمیدرو، براساس اعلام انجمن جهانی فولاد ۶۴ فولادسازجهان از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر ۲۰۲۲ میلادی یک میلیارد و ۸۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که این میزان افت۴.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

همچنین ۶۴ کشور فولادساز جهان طی دسامبر۲۰۲۲ میلادی ۱۴۰میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که حاکی از کاهش ۱۰.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی است.

این در حالی است که مجموع فولادسازان جهان طی سال ۲۰۲۲ میلادی در مجموع یک میلیارد و ۸۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول خام تولید کردند که نسبت به سال پیش از آن با افت ۴.۲ درصدی به ثبت رسید.

شاخص متوسط نرخ شمش حوزه القایی روز چهار شنبه، دوازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱؛ حدود 18.310 تومان به ازای هر کیلوگرم محاسبه شد که نسبت به روز گذشته 85 تومان افزایشی بوده است.

بالاترین نرخ: 18.500تومان
پایین ترین نرخ: 18.100 تومان
منبع : نرخ باکس

گزارش‌های تولید و فروش ۹ ماهه ۱۴۰۱ ذوب حاکی از افزایش ۱۲ درصدی تولیدات و ۱۰ درصدی فروش ذوب‌آهن است.
به این منظور ذوب‌آهن در این دوره ۹ ماهه توانست ۲ میلیون و ۴۶ هزار تن از محصولات خود را تولید کند. همچنین مقدار فروش این شرکت در این دوره یک میلیون و ۹۶۵ هزار تن ثبت شده است.
صورت مالی ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۴۰۱ شرکت ذوب‌آهن اصفهان نشان می‌دهد که این شرکت در این دوره نه تنها نتوانست افزایشی در سوددهی خود ایجاد کند بلکه در این دوره نه ماهه با زیان روبه‌رو شد.
بر این اساس زیان عملیاتی و زیان خالص ذوب در این دوره به ترتیب دو هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان و و سه هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان ثبت شده است.| تجارت‌نیوز

رشد ۸ درصدی تولید فولاد در ایران.

ایران طی سال ۲۰۲۲ میلادی در مجموع ۳۰ میلیون و۶۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۸ درصدی بود. این در حالی است که میزان تولید فولاد خام ایران در دسامبر سال گذشته میلادی نیز با ۳.۳ درصد رشد نسبت به دسامبر۲۰۲۱ میلادی به ۲میلیون و ۷۰۰ هزار تن افزایش یافت.

چین کماکان در صدر تولید فولاد جهان

چین با تولید یک میلیارد و ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام (افت ۲.۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی) طی سال ۲۰۲۲ میلادی، بیشترین میزان تولید این محصول در جهان را به خود اختصاص داد. پس از آن، هند با تولید ۱۱۸میلیون و۲۰۰ هزار تن فولاد خام (رشد ۵.۵ درصدی)، ژاپن با تولید ۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن (کاهش ۷.۴ درصدی)، امریکا با تولید ۸۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن (کاهش ۵.۹ درصدی) و روسیه با تولید ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن (کاهش۷.۲ درصدی) طی سال ۲۰۲۲ میلادی در رتبه های دوم تا پنجم جهان ایستادند.

این در حالی است که کره جنوبی باتولید ۶۵ میلیون و۹۰۰ هزار تن فولاد خام( افت۶.۵ درصدی)، آلمان با تولید ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن (افت ۸.۴ درصدی)، ترکیه با تولید ۳۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن(افت ۱۲.۹درصدی)، برزیل با تولید ۳۴ میلیون تن(کاهش ۵.۸ درصدی) و ایران با تولید ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن (رشد ۸ درصدی) نیز در رتبه های ششم تا دهم جهان جای گرفتند.

شاخص قیمت میلگرد دیروز 4 شنبه 12 بهمن ماه 1401.

با توجه به تکمیل تقریبی جدول رده بندی قیمتهای امروز بازار میلگرد آجدار با وزن استاندارد؛ عمدتا حول و حوش ۱۹،۸۰۰ تا حول ۲۱،۲۰۰ تومان +vat؛ متوسط نرخ امروز این بازار حدود ۲۰،۵۸۵ تومان +vat؛ همراه با افزایش نسبی حول و حوش ۲۶۰ تومان نسبت به روز دوشنبه محاسبه شد .

نکته قابل تامل تغییرات این بازار طی دو روز گذشته، افزایش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی قیمتهای کف بازار بوده است.

بر اساس پیش بینی صورت گرفته و روند صعودی سنگ آهن در دستیابی به کانال 130 دلاری با استپ افزایش قیمت این محصول، تیر به سنگ خورد.

شاخص سنگ آهن (62) از رسیدن به ۱۳۰ دلار DMT باز ماند اما میلگرد صادراتی ترکیه به 700 دلار/ متریک تن رسید.

×