اخبار لحظه ای

شنیده های بازار سرمایه و فولاد امروز سه شنبه پنجم مردادماه 1400.

امروز در بازار بورس کالا شاهد عرضه 30 هزارتن کنسانتره سنگ آهن، 4 هزارتن آهن اسفنجی و هزارتن تختالC بودیم که تمامی عرضه‌ها بر روی نرخ پایه مورد معامله قرار گرفتند. طبق اعلام بورس کالا فردا عرضه‌ مقاطع طویل از جمله میلگرد، تیرآهن نبشی و ناودانی را در بورس کالا شاهد خواهیم بود.

سرخپوشی بازار سرمایه. شاخص کل بورس با ریزش 8 هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و ۳۱۴ هزار واحد رسید. دلار نیز با افزایش 70 تومانی به 25 هزار و 180 تومان رسید.

قیمت مقاطع فولادی بر روی ریل صعودی. امروز در حالی برخی از مبادی قیمت‌های خود را با افزایش اعلام نمودند که خرید و فروش در بازار به حداقل رسیده و عرضه‌های بورس کالا بدون تقاضا و رقابت ماندند و برخی از آنها از روی تابلوی معاملات حذف شدند. 
امروز در بازار میلگرد برخی مبادی ثابت و برخی افزایش 50 تا 300 تومانی داشتند.
در حوزه تیرآهن برخی مبادی ثابت و برخی کاهش 150 تومانی را داشتند.
در بازار نبشی و ناودانی نیز برخی مبادی ثابت و برخی با افزایش 100 تومانی همراه بودند.
با سپاس از همراهی شما همراهان همیشگی فولاد24 

بررسی روند تحولات شمش در هفته ای که گذشت.

وضعیت بازار جهانی شمش
شمش صادراتی دریای سیاه در هفته گذشته با 6 دلار افزایش 648 دلار اعلام شد. بیلت وارداتی جنوب شرق آسیا هم با افزایش همراه بود و از 690 دلار به 708 دلار رسید. قیمت بیلت وارداتی ترکیه اما ثابت بود و آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران هم از 620 دلار به 638 الی 645 دلار برای هر تن فوب افزایش قیمت داشت.

وضعیت شمش در بورس کالا
عرضه شمش فولادی در بورس کالای هفته گذشته به دلیل تعطیلی ، به امروز موکول شد که به علت نرسیدن به حد نصاب تقاضا، به طور کلی لغو گردید.

وضعیت شمش در بازار آزاد
در هفته گذشته نرخ شمش فولادی در بازار آزاد بعضا ثابت و افزایشی بود، به طوریکه در روز شنبه تا دوشنبه بیشتر مبادی قیمت‌های خود را با 100 تا 350 تومان افزایش اعلام نمودند اما در روز سه شنبه و پنجشنبه عمده قیمت‌ها ثابت اعلام شد.

با سپاس از همراهی شما با فولاد24
 

قیمت نفت در نزدیکی 75 دلار.

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت انتظار برای کمبود عرضه و کم نشدن از میزان تقاضا برای نفت علی رغم بالا رفتن میزان مبتلایان به کرونا به 74.79 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

به گزارش رویترز، از آنجایی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند عرضه نفت کم باشد و همچنین افزایش واکسیناسیون کمک خواهد کرد که هر گونه تاثیر بالا رفتن شمار مبتلایان به کرونا در جهان بر میزان تقاضا خنثی شود، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 29 سنت افزایش 74.79 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 14 سنت افزایش 72.05 دلار معامله شد./بورس نیوز

خروجی جلسه کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید با حضور نمایندگان وزارت صمت و بورس کالا.

 

۱۰۰ درصد عرضه سیمان در بورس کالا انجام شود 
 ظرف ۴۸ ساعت شرکت‌های باقی در بورس کالا پذیرش شود
قطعی برق مهم‌ترین دلیل کاهش تولید سیمان و افزایش قیمت نامتعارف آن در هفته اخیر بوده است
برق کارخانه‌های تولید سیمان حداکثر ۳۰ درصد دیماند کاهش یابد 

چین با هدف مهار قیمت داخلی، بر صادرات فولاد این کشور مالیات می‌بندد.

چین با هدف مهار قیمت داخلی، بر صادرات فولاد این کشور مالیات می‌بندد.

از بازار جهانی چه خبر؟

کاهش قیمت سنگ آهن در هفته گذشته. در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن وارداتی چین با خلوص 62 درصد با کاهش قیمت همراه بود و از 222 دلار به 201 دلار برای هر تن رسید. بیشترین نگرانی‌ها برای کاهش تولید فولاد توسط فولادسازان چینی در نیمه دوم سال است که این امر بازار را منفی تر کرده و قیمت‌ها به پایین ترین سطح رسیده است. 
سنگ آهن در بورس کالای دالیان چین هم بیشترین افت خود را در 17 ماه اخیر تجربه نموده و طبق گفته برخی رسانه ها کارخانه های چینی برای جلوگیری از تنبیه های در نظر گرفته شده از سوی دولت، تولید خود را کاهش داده اند.

کاهش قیمت قراضه در بازار خارجی. قیمت قراضه وارداتی سنگین 1 و 2 در ترکیه با کاهش 4 دلاری در هفته گذشته همراه بود و به 480 دلار برای هر تن رسید که این امر را می‌توان ناشی از تعطیلی بازار ترکیه در عید قربان دانست. 

فولاد24 مرجع اطلاع رسانی آهن و فولاد در سراسر ایران

ریزش ۸ هزار واحدی شاخص بورس.

شاخص کل بورس امروز با ریزش ۸ هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و ۳۱۴ هزار واحد رسید.

شاخص کل هم (وزن): ۶۱۴۲ واحد منفی
 
ارزش معاملات: ۵۴۲۱ میلیارد تومان

جدیدترین خواسته ایران در مذاکرات.

 روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی مدعی شده که ایران می‌خواهد، تصمیم احتمالی آمریکا در آینده برای خروج دوباره از برجام، به موافقت سازمان ملل متحد مشروط شود. این در حالی است که پیش‌تر نیز دو مقام ایرانی از آمریکا خواسته‌ بودند که تضمین دهد آن کشور دیگر از برجام خارج نخواهد شد؛ خواسته‌ای که با واکنش تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا مواجه شد و وی مدعی شد «هر توافقی که معاهده نباشد، دولت بعدی آن را پاره خواهد کرد.»

 وال استریت ژورنال در ادامه این ادعا افزوده چنین‌بندی مغایر قانون اساسی آمریکاست و یک رئیس‌جمهور نمی‌تواند مانع تغییر سیاست به دست کنگره یا یک رئیس‌جمهور آینده شود؛ به‌ویژه وقتی که توافق هسته‌ای هرگز به سنا برای تصویب به عنوان معاهده ارائه نشده است. طبق این گزارش، اغلب معاهده‌ها اصولی دارند که تحت شرایطی خاص خروج را ممکن می‌کنند. 

 وال‌استریت ژورنال اضافه کرده که با در نظر گرفتن این امر، درخواست ایران به‌معنای اعطای قدرت به سازمان ملل متحد برای سلطه بر سیاست خارجی آمریکاست؛ امری که مغایر با سوگند ریاست‌جمهوری آمریکاست.

کانال رسمی روزنامه دنیای اقتصاد

بورس‌های جهان بر سر دو راهی.

شاخص های مهم بورسی جهان عملکرد مختلفی داشتند.

در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۳ درصد افت نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۲۵.۴۳ واحد بسته شد.

بازار قراضه: کاهش قیمت ها در نتیجه کاهش تقاضای فصلی.

در بازار وارداتی قراضه ترکیه، کارخانجات فولادی به دلیل پایین آمدن میزان فروش محصولات پایانی فولاد خود، خرید های قراضه را نیز کاهش دادند. این اقدام ترک ها همچنین درجهت رهاسازی فشار بر قیمت قراضه به جهت جلوگیری از رشد صورت گرفته است.

به همین دلیل بهای قراضه سنگین وارداتی از اروپا با 16 دلار کاهش 476 دلار و از آمریکا با همین مقدار افت معادل 484 دلار ارزیابی شده است.

آمریکا
در بازار صادرات قراضه این کشور همانگونه که انتظار می رفت به دلیل کاهش تقاضای ترکیه و هم چنین افت تقاضای فصلی قیمت ها کاهشی بوده است و قیمت صادراتی فوب نیویورک با کاهش 6 دلاری تا 449 دلار پایین آمده است.

ویتنام
در این کشور هم به دلیل شیوع گسترده کرونا به مراتب تقاضا کاهش یافته و بازار قراضه و فولاد را مختل کرده است و قیمت قراضه وارداتی با افت 512 دلاری شده است.

چین

در این کشور با وجود تامین داخلی، بارش فصلی و گرمای هوا اما قیمت قراضه با رشد همراه بود و از 530 به 535 دلار رشد پیدا کرد.
تایوان

قیمت قراضه در این کشور به دلیل تقاضای کم مصرف کنندگان نهایی و کاهش قیمت های وارداتی در ترکیه با افت همراه بود و با منفی 7.5 دلاری معادل 460 دلار در تن ارزایابی شد./معدن24

بورس انرژی؛ میان‌بر اصلاح قیمت‌گذاری برق.

برون‌رفت صنعت برق از مشکلات حاضر در گرو اصلاح قیمت برق و استفاده از سازوکارهای شفاف بازار سرمایه برای کشف قیمت واقعی برق جهت ارائه سیگنال‌های قیمتی مناسب به سرمایه‌گذاران است؛ فضایی که به‌سادگی در بستر بورس انرژی در دسترس است./دنیای اقتصاد

سیرجان حدید جنوب نسبت به آخرین اعلام رسمی؛ قیمت محصولات اعلامی خود را با50 تومان افزایش اعلام کرد.

کارخانه سیرجان حدید جنوب نسبت به آخرین اعلام رسمی؛ قیمت امروز محصولات اعلامی خود را با50 تومان افزایش اعلام کرد.

راد همدان نسبت به آخرین اعلام رسمی؛ قیمت امروز محصولات اعلامی خود را با50 تومان افزایش اعلام کرد.

کارخانه راد همدان نسبت به آخرین اعلام رسمی؛ قیمت امروز محصولات اعلامی خود را با50 تومان افزایش اعلام کرد.

کنسانتره سنگ آهن سنگ آهن گهر زمین با 30.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

عرضه 55.000 تن کنسانتره سنگ آهن سنگ آهن گهر زمین در بورس کالا با 30.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

آهن اسفنجی فولاد کاوه جنوب کیش با 1.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

عرضه 25.000 تن آهن اسفنجی فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا با 1.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

آهن اسفنجی فولاد خوزستان در بورس کالا با 2.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

عرضه 20.000 تن آهن اسفنجی فولاد خوزستان در بورس کالا با 2.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

تختالC فولاد خوزستان در بورس کالا با 1.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

عرضه 15.000 تن تختالC فولاد خوزستان در بورس کالا با 1.000 تن تقاضا مواجه شد و در نهایت با قیمت پایه معامله شد.

تالار صنعتی بورس کالا در وضعیت پیش گشایش و شروع معاملات تا لحظاتی دیگر .

تالار صنعتی بورس کالا در وضعیت پیش گشایش و شروع معاملات تا لحظاتی دیگر .

گزارش وضعیت نرخ حوالجات دلار نیما .

نرخ خرید حواله‌جات دلار نیمایی در گزارش روز کاری 4 مرداد با کاهش 91 ریالی نسبت به روز کاری گذشته خود، 221 هزار و 576 ریال اعلام شد و نرخ فروش این حواله‌جات نیز با 92 ریال افت قیمت، 223 هزار و 589 ریال اعلام شد.

تغییرات نزولی قیمت مقاطع فولادی منطقه CIS در بازار جهانی.

براساس آخرین گزارش نشریه متال بولتن در تاریخ 27 جولای 2021، قیمت محصولات صادراتی  منطقه CIS در بازار جهانی با نوسانات نزولی همراه بودند.

براساس این گزارش،بیلت صادراتی منطقه CIS بدون تغییر، به نرخ 648 دلار به ازای هر تن مبادله شده است. میلگرد صادراتی این منطقه بدون تغییر، با نرخ 770 دلار در هر تن مبادله شد.  اسلب صادراتی این منطقه با کاهش 12 دلار و 50 سنتی،با قیمت 835 دلار در هر تن به فروش رسید.

ورق گرم منطقه CIS با افت 7 دلار و 50 سنتی، به قیمت 922 دلار و 50 سنت رسید.همچنین ورق سرد این منطقه با قیمت یک هزار و 40 دلار فروخته شد که نشان از کاهش 5 دلاری  قیمت این محصول دارد.

قیمت هر تن اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس بدون تغییر، به قیمت 750 دلار فروخته شده و هر تن بیلت صادراتی ایران با نرخ 629 دلار مبادله شده است که نشان از ثبات  قیمت آن دارد.

جو مثبت بازار فولاد چین حتی تا 2022.

موسسه اطلاعات و استانداردسازی متالورژی چین نگرش مثبتی به بازار فولاد این کشور در میان تقاضای بالا از بخش حمل و نقل و زیرساخت ها و محدودیت های تولیدی دارد.

این موسسه می گوید که جو بازار فولادی چین طی این سال و سال 2022 به دلیل تقاضای بالا و محدودیت های تولیدی مثبت خواهد بود. مدیر این موسسه اعتقاد دارد که نقطه عطف تنها در نیمه دوم سال 2023 اتفاق خواهد افتاد که توقف محدودیت های تولیدی اثر بسزایی بر بازار خواهد داشت.

قیمت محصولات فولادی در چین از اواخر ماه ژوئن افزایشی بوده که نشات گرفته از کاهش تولید در نیمه دوم سال است که مجموع تولیدات فولادخام کارخانجات این کشور نباید از حد سال گذشته فراتر رود.

گفتنی ست قیمت هر تن ورق گرم داخلی این کشور در روز جمعه 5800 تا 5900 یوانی ثبت شده که به نسبت ماه قبل از آن تا 600 یوان رشد داشته است. همچینی بهای هر تن میلگرد در بازار چین در روزهای گذشته 5230 تا 5250 یوان بوده که در مقایسه با ماه ژوئن 410 تا 430 یوان افزایش داشته است.

مدیر این موسسه می گوید که قیمت بالای محصولات فولادی مابقی سال نیز به قوت خود می ماند اما به نقطه اوج خود که در اواسط ماه می رقم خورد، نخواهد رسید.

داده های آماری دولت چین نشان می دهد که میزان تولید فولاد خام این کشور در شش ماهه نخست سال 2021 عدد 563 میلیون تنی بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11.8 درصد رشد داشته است./معدن24

راه‌اندازی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی چین توسط ایرانی‌ها.

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، یک شرکت ایرانی با بهره‌گیری از روش «احیای مستقیم ایرانی»، نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی در بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان را طراحی، اجرا و راه‌اندازی کرد.

کشور چین که رتبه نخست تولید فولاد جهان را در اختیار دارد، به‌طور عمده با روش کوره بلند این محصول پرمصرف را تولید می‌کند، اما اکنون با هدف گذر از چالش‌های زیست محیطی و با استفاده از توان فنی و مهندسی ایرانی، رو به تولید فولاد به روش فوق آورده است.

پیش از این پلنت (کارخانه) احیا مستقیم گازی در آن کشور ساخته نشده بود، اما به سبب مسائل محیط‌زیستی، جهت‌گیری اژدهای زرد به سمت ساخت کارخانه‌های تولید آهن اسفنجی به روش گازی است.

قرارداد ساخت نخستین کارخانه احیا مستقیم به روش گازی بین شرکت CSTM از چین و شرکتی ایرانی به عنوان صاحب تکنولوژی پرد منعقد شده بود.

پروژه احیا مستقیم CSTM با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال و محصول HBI در شهر تای یوآن (Taiyuan) احداث و در ۳۱ خرداد سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد.

ناحیه کوره در این کارخانه احیا مستقیم با روش ایرانی احیای مستقیم PEREDتوسط شرکت MME طراحی شده است و بخشی از تجهیزات اصلی آن نیز در ایران ساخته و به کشور چین صادر شد.

اکنون به‌دلیل عدم دسترسی به گاز طبیعی، این کارخانه از گاز حاصل از آون کک سازی استفاده می‌کند.

به گزارش ایرنا، وجود ذخایر عظیم گازی در کشور، توسعه فرایندهایی با محوریت استفاده از این نعمت الهی را در چشم انداز ۲۰ ساله کشور به‌شدت مورد توجه قرار داده است. به‌طوری که با توجه به نقش مولد صنعت فولاد، برنامه ای هدفمند برای گسترش و رونق آن در چشم انداز توسعه اقتصادی ایران اسلامی تدوین شده است.

یکی از مهمترین دستاوردهای کسب شده در این زمینه، بهینه سازی فرایند تولید فولاد به روش PERSIAN REDUCTION  است که با نام تجاری پرد (PERED) معرفی شده است.

فناوری پرد بومی‌سازی شده با تکیه بر اصول علمی و تجربیات متخصصان ایرانی است. یکی از مهمترین مزیت‌های فناوری پرد، کاتالیست‌های منحصر به‌فرد آن است که با ویژگی طول عمر بیشتر و تسریع در شکست گازهای احیایی در قلب ریفرمرهای فولادی PERED می‌تپد./ایرنا

قیمت جهانی مس 146 دلار افزایش یافت.

روز دوشنبه چهارم مرداد ماه، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین، 1.6 درصد رشد داشته و به 9 هزار و 580 دلار رسیده است.

چین در ازای واردات نفت مسکن و فرودگاه در عراق می‌سازد.

طبق یک قرارداد بین عراق و چین، شرکت‌های چینی در ازای 100 هزار بشکه نفت خام، یک فرودگاه در نصیریه و 90 هزار خانه در شهرک صدر عراق می‌سازند./بولتن اقتصادی
 

رشد تولید جهانی فولاد در ماه گذشته میلادی.

آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می دهد 64 کشوری که به این موسسه گزارش می دهند و مجموع تولیدشان 98 درصد تولید فولاد جهان را سال گذشته در بر داشته، در ماه ژوئن 167.9 میلیون تن فولاد خام تولید کردند که 11.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

به گزارش فولاد ایران، آفریقا در ماه گذشته میلادی 1.5 میلیون تن فولاد تولید کرد که 46.9 درصد نسبت به ژوئن 2020 افزایش داشت. آسیا و اقیانوسیه 122.5 میلیون تن تولید کردند که 6.4 درصد رشد داشت. سی آی اس 8.9 میلیون تن فولاد خام تولید کرد که 9.1 درصد رشد داشت. اتحادیه اروپا  13.2 میلیون تن تولید فولاد داشت که 34.7 درصد بهبود سالانه داشت. در اروپا ، سایر کشورها 4.3 میلیون تن فولاد تولید کردند که 21 درصد رشد داشت. خاورمیانه 3.6 میلیون تن تولید داشت که 9.1 درصد بالا رفت. آمریکای شمالی با 45.2 درصد رشد سالانه در تولید 10 میلیون تن فولاد تولید داشت. آمریکای جنوبی نیز  3.9 میلیون تن تولید کرد که 51.3 درصد در مقایسه با ژوئن سال قبل بالا رفت./ایفنا

عمان صادر کننده فولاد شد.

 کشور عمان که سال های متمادی یک وارد کننده فولاد بوده در خلال 5 سال اخیر موفق شده خود را به یک صادر کننده فولاد تبدیل کند. این کشور پیش از این سالانه حدود یک میلیون تن فولاد وارد می کرده و طی سال های 2015 تا 2020 موفق شده به یک صادر کننده فولاد تبدیل شود و سالانه 1.5 میلیون تن صادرات داشته باشد. بازارهای صادراتی نیز شامل امریکای شمالی و جنوبی، اروپا، و برای اولین بار استرالیا می باشند.

به گزارش فولاد ایران، کارخانه آهن و فولاد جیندال شدید، که بزرگترین فولاد ساز عمان است با سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری در این کشور توانسته آخرین تکنولوژی فولادسازی را وارد این کشور کند و در حال حاضر سالانه 1.8 میلیون تن آهن اسفنجی، 2.3 میلیون تن فولاد و 1.5 میلیون تن میلگرد تولید می کند. این کارخانه تنها کارخانه در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که قابلیت تولید کیفیت خاصی از فولاد آلیاژی مورد نیاز صنایع وابسته همچون تولید قطعات خودرو را داراست./ایفنا

منتظر کاهش قیمت سیمان باشید/ سیمان صادر نمی‌شود .

اسدالله کشاورز،معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت:
علت اصلی مساله سیمان قطعی‌های برق است. 
امسال در شرایط خشکسالی قرار داریم و حجم تولید نیروگاه‌های آبی کاهش و از سویی دیگر مصرف برق افزایش داشته است.
در بخش سیمان صادراتی نداریم و صادرات تنها به صورت کلینکر است؛ آن هم آنقدری نیست که بر روی بازار تاثیر بگذارد.
با قول‌هایی که وزارت نیرو در بخش برق به ما داده است، از هفته‌های آتی شرایط در این بازار پایدار خواهد شد./ اقتصادآنلاین

دانشمندان چینی به دنبال کاهش وابستگی به واردات سنگ آهن.

 وابستگی 80 درصدی چین به واردات برای تامین نیاز سنگ آهن خود موجب شده دانشمندان چینی به دنبال راهکارهایی برای افزایش خودکفایی این کشور در تامین سنگ آهن باشند. علت اصلی این وابستگی شدید به واردات هم این است که ذخایر سنگ آهن چین اغلب خلوص پایین بوده و هزینه فرآوری بالایی نیز دارند. از این رو محققان به دنبال فن آوری بهره برداری بسیار کارآمد برای ذخایر سنگ آهن چین هستند. مشکل اصلی نحوه صنعتی سازی و تجاری سازی فناوری های نوین توسعه یافته است، زیرا بسیاری از روشهای پیشرفته در آزمایشگاهها باقی مانده و جلوتر نرفته اند. موفقیت نهایی با استفاده عملی و مشارکت سرمایه های بخش خصوصی خواهد بود.

یک مرکز تحقیقاتی در چین یک سیستم فناوری نوآوری کلیدی برای بهره برداری سبز از ذخایر سنگ آهن ابداع کرده است و همچنین چندین فناوری را در مباحث تحقیقاتی مانند بهره برداری ایمن و کارآمد از منابع عمیق در معادن بزرگ سنگ آهن ، فن آوری و تجهیزات آسیاب جدید با صرفه جویی در انرژی ، استخراج هوشمند معادن و فن آوری پردازش مواد معدنی و غیره نیز راه اندازی کرده است. انتظار می رود این فناوری ها امکان بهره برداری از 10 میلیارد تن از ذخایر سنگ آهن داخلی چین را که تقریباً ده برابر واردات سنگ آهن کشور در سال 2020  است  محقق سازد.

به گزارش فولاد ایران، به لطف مشارکت بخش خصوصی، چندین پایگاه تولید در سراسر کشور ایجاد شده که به دانشمندان امکان می دهد رویکردهای نظری را به تولید واقعی سنگ آهن تبدیل کنند.  همچنین ، این فن آوری ها توسط بسیاری از معادن سنگ آهن در آفریقا نیز اجرا شده است. کارشناسان معتقدند متنوع سازی منابع تأمین کومودیتی هایی مانند سنگ آهن به بخشی از استراتژی بلند مدت چین تبدیل شده است تا خطرات وابستگی به یک منبع تامین واحد را از بین ببرد.

تقاضای چین برای سنگ آهن وارداتی خیلی بالاست و افزایش خودکفایی مطمئنا نمی تواند یک شبه تحقق یابد ، اما از نظر امنیت منابع در طولانی مدت مزایایی خواهد داشت./ایفنا

رشد سه هزار واحدی نماگر بورس در ۱۰دقیقه آغازین معاملات امروز.

شاخص کل بورس تهران در این لحظه در ارتفاع یک میلیون و ۳۱۴هزار واحد قرار گرفته است.
نمادهای کگل، فارس و کچاد بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای فولاد، شستا و برکت بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

اطلاعیه عرضه محصولات فولادی در بورس کالای سه شنبه  1400/05/05.

 اطلاعیه عرضه تختالC، آهن اسفنجی، گندله سنگ آهن و کنسانتره سنگ آهن در بورس کالای سه شنبه  1400/05/05.

سیر صعودی قیمت ها در بازار آهن.

 در معاملات روز دوشنبه چهارم مرداد ماه، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها افزایش نرخ ۲۰۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.نبود عرضه و تقاضا علت اصلی رشد قیمت آهن از سوی واحدهای تولیدی اعلام می‌شود./دنیای اقتصاد

سلام صبح بخیر با ما همراه باشید با جدیدترین اخبار لحظه ای 05 مرداد ماه 1400.

سلام صبح بخیر با ما همراه باشید با جدیدترین اخبار لحظه ای 05 مرداد ماه 1400.

بازار امروز در یک نگاه 1400/05/04.

قطعی برق، ساختار بازار داخلی صنایع آهن و فولادی را بهم ریخت. کارخانجات تولیدکننده مقاطع فولادی به حالت نیمه تعطیل درآمد و تولید آن‌ها به حداقل رسید. از طرفی تولیدات آهن اسفنجی که حالا در بازار بدون تقاضا مانده، به کشورهای دیگر صادر می‌شوند.

 فولاد خوزستان یکی از مهمترین و بزرگترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی است که عرضه‌های آن در بورس کالا مورد استقبال خریداران قرار نگرفت و این موجب شد که مجددا محصولات این شرکت صادر شود. روند قیمت در بازار فولاد به عرضه های بورس کالا در روزهای پیش رو و نرخ ارز بستگی دارد. از طرفی با بهبود شرایط برق کارخانه های سیمان و فولاد بازار با حجم بالای تقاضا مواجه خواهد شد که موجب نوسان قیمت ها خواهد گشت. به نظر شما بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

منبع خبری فولاد24

عرضه شمش فولادی در بورس کالا برای سومین هفته متوالی لغو شد.

شنیده‌ها از منابع موثق حاکی از این است که حجم عرضه شمش فولادی در بورس کالا که قرار بود طبق برنامه روز سه‌شنبه ۵ مرداد صورت گیرد، به حدنصاب نرسیده و به همین دلیل، عرضه‌های این هفته شمش فولادی به‌کلی لغو شده است. پیگیری‌ها از منابع مطلع نشان می‌دهد که حجم تجمیع‌شده برای عرضه شمش در هفته جاری زیر ۱۰ هزار تن بوده است که این حجم بسیار پایین است و به دلیل نگرانی نسبت به رقابت شدید برای خرید این حجم اندک از شمش فولادی، کلاً عرضه‌ها لغو شده است.
 این سومین هفته متوالی است که در نتیجه قطع برق فولادسازان، عرضه شمش فولادی در بورس کالا لغو می‌شود. آخرین عرضه شمش در بورس کالا به روز ۱۵ تیرماه برمی‌گردد. تبعات قطع برق شرکت‌های فولادی خود را در افزایش نرخ محصولات فولادی و کمبود شدید عرضه شمش و محصولات فولادی در بازار نشان داده است./ چیلان

خسارت 700 میلیون دلاری خاموشی ها به  صنعت فولاد.

نادرسلیمانی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد:
بر اساس سند چشم انداز 1404 میزان تولید فولاد کشورباید به  55 میلیون تن برسد، حجم تولید درزنجیره فولاد با رشد 13 درصدی در سال گذشته محقق شد اما قطعی برق در یک ماه اخیرموجب عقب ماندن  حدود سه میلیون تن از تولید محصول نهایی شد.  
کاهش تولید سه میلیون تنی ناشی از قطعی برق موجب زیان 700 تا 750  دلار در هر تن شده است که مجموعا خسارتی حدود 700 میلیون دلار را به صنایع فولاد وارد آورده است.  
حتی اگر خاموشیها به پایان برسد قیمت محصولات فولادی به عددهای قبلی خود باز نخواهد گشت و در درازمدت هم کاهش قیمت به علت شرایط حاکم روانی بصورت چرخ دنده ای خواهد بود.  
شرایط روانی حاکم بر بازار مانع از کاهش قیمتها و بازگشت قیمتها به نقطه اول خود خواهد شد و تا زمانی که بازار به حل مسائل و مشکلات تولید اطمینان یابد وعرضه افزایشی شود شرایط افزایشی قیمت بر بازار حاکم خواهد بود.

بررسی روند تحولات ورق در هفته ای که گذشت.

وضعیت بازار جهانی ورق
در هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی دریای سیاه با ثبات قیمت همراه بود و 930 دلار برای هر تن فوب اعلام شد. قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز با 4 دلار افزایش به 918 دلار رسید. ورق وارداتی جنوب شرق آسیا هم از 923 دلار به 928 دلار افزایش داشت. در ترکیه اما قیمت ورق گرم وارداتی با کاهش قیمت همراه بود و از 980 به 950 دلار برای هر تن سی اف ار رسید.

وضعیت ورق در بورس کالا
در هفته گذشته ورق در بورس کالا عرضه نشد. طبق اعلام سازمان بورس کالا فردا عرضه ورق فولاد مبارکه را در تالار صنعتی بورس کالا شاهد خواهیم بود.

وضعیت ورق در بازار آزاد
در ابتدای هفته گذشته قیمت ورق ثابت بود. اما در روز سه شنبه نرخ ورق سیاه و گالوانیزه با 50 الی 200 تومان افزایش و در اخرین روز هفته مجددا نرخ این محصول فولادی با ثبات اعلام شد. بعد از اتمام تعطیلات و با آغاز هفته جدید شاهد افزایش 200 الی 300 تومانی قیمت ورق سیاه و رنگی در بازار آزاد بودیم.

با سپاس از همراهی شما با فولاد24

از بازار جهانی چه خبر؟

افزایش صادرات ترکیه در پی جهش نرخ میلگرد چین. افزایش قیمت داخلی و صادراتی میلگرد چین موجب گشت تا فولادسازان ترک موقعیت رقابتی خود در بازار میلگرد را بازیابی کنند.

کاهش تولید فولاد در چین. تولید جهانی فولاد در ماه ژوئن 11.6 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت ، اما نرخ تولید برای تولید کننده اصلی یعنی چین با تلاش دولت برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای محدود شد.

بازار آرام ورق cis. در هفته گذشته بازار جهانی ورق نسبتا ارام و رکودی بود که این رکود را در کشورهای مسلمانی می‌توان ناشی از تعطیلات عید قربان دانست. ورق گرم صادراتی دریای سیاه با 20 دلار کاهش به 920 دلار برای هر تن فوب رسید.

کاهش قیمت سنگ آهن در بازار وارداتی چین. در دو روز گذشته قیمت سنگ آهن در بازار وارداتی چین کاهشی بود که این افت قیمت ناشی از خبر برنامه‌های جدید چین برای تولید فولاد بوده است.

فولاد24 مرجع اطلاع رسانی آهن و فولاد در سراسر ایران

وزارت صمت سیمان از اتاق شیشه‌ای بورس خارج می‌کند؟

طی یک دهه گذشته یکی از چالش‌های اصلی حوزه سیمان ورود یا عدم ورود به بورس کالا بود. مخالفان معتقد بودند که بورس کالا زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از سیمان را ندارد.

اما در مقابل موافقان تاکید می‌کردند که بورس کالا مانند یک اتاق شیشه‌ای است که می‌تواند منجر به شفافیت اطلاعات، قیمت گذاری عادلانه و جذب سرمایه گذار شود.
 پس از رایزنی‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با وزارت صمت و اعلام تمایل تولیدکنندگان به ورود به بورس، در نهایت با اعلام موافقت وزارت صمت، در تاریخ دهم خرداد ماه سال جاری سیمان با ورود به بورس کالا عرضه شد و در همان روز نخست ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن از این محصول به فروش رفت.
مهرداد نظارت، رئیس کانون بتن به عنوان مخالف عرضه سیمان در بورس کالا می‌گوید: باید سیستم عرضه سیمان در بورس تعلیق و این محصول با راهکارهای مناسب و به صورت شفاف به بورس وارد شود. در حال حاضر فقط دلالان قیمت‌ها را در بورس جابه‌جا می‌کنند./بولتن اقتصادی

جهش چشمگیر رمزارزهای مشهور در اولین روز معاملات هفته.

تحت تاثیر صحبت‌های ایلان ماسک مبنی بر احتمال پذیرش مجدد بیت‌کوین به عنوان وجه پرداختی برای خرید تسلا، رمزارزهای اصلی همچنان به رشد خود ادامه دادند و روز دوشنبه صعود قابل توجهی را تجربه کردند.
ارزش بازار جهانی رمزارزها نسبت به روز گذشته ۹.۲۷درصد جهش کرد و به ۱.۵۲تریلیون دلار رسید.
با این وجود، حجم کل معاملات ۲۹درصد کاهش یافت و به ۸۹.۹۵میلیارد دلار رسید.
بیت‌کوین با بیش از ۱۱درصد رشد، به قیمت ۳۸هزار و ۶۴۰دلار، و اتریوم نیز با تجربه جهش بیش از ۸درصد به قیمت ۲هزار و ۳۵۸دلار مورد معامله قرار گرفت.
سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، ریپل و کاردانو نیز در محدوده سبز معامله شدند./ اقتصاد آنلاین

نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ شاخص کل بیش از ۹هزار واحد رشد کرد.

رشد ۹هزار و ۸۸۰واحدی (۰.۷۵درصد) شاخص کل آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۲۱هزار واحدی قرار داد.
شاخص‌ هم وزن با افزایش ۰.۴درصدی مواجه شد.
ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به دو هزار و ۸۸۰میلیارد رسید.
حدود ۲۶۰میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت حقوقی به حقیقی
رشد بیش از سه درصد ۱۰۶نماد و افت بیش از سه درصد ۱۲۰نماد