میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک

<p>از دیگر دغدغه های مهندسان ساختمان بروز مشکل ترک خوردگی سقف های تیرچه بلوک در اثر تجمع حرارت در بتن می باشد. به طور کلی به دلیل ماهیت فولاد، این فلز در هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت و دما با ایجاد انقباض و انبساط دچار شکستگی می شود.</p>

میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک

میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک چه کاربردی دارد؟ برای حل معذل اشاره شده، مهندسان اقدام به استفاده از میلگرد های افت و حرارت کرده اند که وظیفه ی اصلی آنها ( آرماتور های حرارت) در ساختمان جلوگیری از تنش های ناشی از تجمع حرارت بتن می باشد، با ما همراه باشید با ادامه این نوشتار با عناوین زیر:

  • کاربرد میلگرد حرارتی در سقف
  • آشنایی با نمره میلگرد حرارتی
  • علت استفاده از میلگرد حرارتی
  • معایب استفاده میلگرد حرارتی
  • روش های جایگزین میلگردهای حرارتی

کاربرد میلگرد حرارتی در سقف

عمده مصرف آرماتور های حرارتی در سقف می باشد، چرا که بیشترین افت دما و حرارت در سقف ساختمان اتفاق می افتد. طریقه چیدمان این آرماتور ها به صورت چپ و راست بر روی یکدیگر بوده و باید از سایز ۶ تا ۸ میلیمتر این مقاطع مورد استفاده قرار بگیرد. مطلوب ترین حالت ممکن برای قرار گرفتن این مقاطع یک سوم بالاتر از ضخامت دال بتنی می باشد. این آرماتور ها علاوه بر جلوگیری از ترک خوردن سقف از تخریب بتن در هنگام آتش سوزی جلوگیری کرده همچنین نقش باربری در سازه را ایفا می کند.

نمره میلگرد حرارتی

همیشه این سوال مطرح بوده که عملکرد میلگرد های آجدار حرارتی بهتر است یا آرماتورهای ساده؟ برخی بر این باورند که مقاطع آجدار به دلیل دارا بودن آج از انقباض و انبساط بتن جلوگیری می کند اما چیزی نگذشت که مساله ی لزوم جاری بودن آرماتور ها مطرح شد. که در صورت آجدار بودن آرماتور، این مقطع جاری نمی شود.

برای روشن تر شدن موضوع بیایید به بررسی آن بپردازیم. در سقف ساختمان نیروهای وارده آنقدر شدید نیست که باعث سر خوردن آرماتور شود. علاوه بر آن نیرویی که باعث سر خوردن مقاطع می شود طول مهاری آرماتورهای داخل بتن است. بنابراین آرماتور باید آجدار باشد تا طول مهاری را کم کند. تنها در صورتی که طول مهاری آرماتور حرارت به اندازه کل سقف باشد می توان از آرماتور های ساده استفاده کرد.

میلگرد حرارتی

علت استفاده از میلگرد حرارتی

این مقاطع هم مانند بسیاری از مقاطع دیگر مزایا و معایبی دارد که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت: برخی استفاده از آرماتور های حرارتی در سازه را برای جلوگیری از خوردگی و ترک برداشتن بتن مطابق با آیین نامه ملی ایران ۳۱۳۲ الزامی می دانند. دلیل الزام آن است که بتن در ابتدای کار بتن ریزی خیس بوده و بعد از گذشت چند روز کم کم خشک می شود.

ماهیت بتن به گونه ایست که در هنگام خشک شدن تمایل به منبسط و منقبض شدن دارد که در صورت عدم وجود آرماتور های حرارتی بعد از خشک شدن کامل بتن شاهد ترک هایی بر روی سطح آن خواهیم بود. بنابراین وجود آرماتور های حرارتی در ساعات ابتدایی خشک شدن بتن لزوم دارد و باعث ایجاد مقاومت در بتن در برابر انبساط ها و انقباض بتن می شود.

این آرماتورها باعث یکپارچه عمل نمودن سقف در برابر نیروهای وارده شده و از تمرکز نیروها بر یک نقطه ار سقف جلوگیری می کند. عدم اجرای این آرماتور ها در سقف برابر با ایجاد ترک های عرضی است که موجب نفوذ آب و مواد آلی به داخل بتن و در نهایت زنگ زدگی و خوردگی آرماتور های اصلی می شود. در سقف ها زمانی که از مقاطع حرارتی استفاده شود کارگران ناچار به رعایت فاصله قانونی مقاطع بر روی یونولیت ها هستند، ولی در صورت عدم استفاده از آن این فاصله فانونی که باید ۷۰ سانتی متر باشد برابر با یک لایه ۵ سانتی متری می باشد. از دیگر مزایای استفاده از این نوع مقاطع نقش باربری ست که در سازه ایفا می کند.

در کنار تمامی مزایای این محصول در صورت اجرا نکردن این آرماتورها در سازه و ایجاد ترک در سقف ساختمان ممکن است در هنگام وقوع زمین لرزه دیافراگم سقف بهم بریزد که این هم عامل تخریب سقف می باشد و ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورد. بهترین انتخاب در سایز این مقاطع سایز ۸ بوده چراکه این آرماتورها به کف یونولیت نمی چسبد همچنین در داخل رویه قرار می گیرد و از بروز ترک خوردگی بتن جلوگیری می کند. با توجه به مزایایی که تا اینجا گفته شد مهندسان اجرای آرماتورهای حرارتی را در سازه امری ضروری می دانند.

میلگرد حرارتی
معایب استفاده میلگرد حرارتی

تا اینجای مطلب با اهمیت استفاده از مقاطع حرارتی در سازه شده اید. با این حال برخی مهندسان بر این باورند که استفاده از این مقاطع در ساختمان فقط اتلاف وقت و هزینه می باشد. چرا که در مواردی، سقف هایی با وجود دارا بودن این مقاطع دیده شده که دچار شکستگی و ترک شده اند. مهندسان در این شرایط راه های دیگری را جایگزین این مقاطع کرده اند.

سه روش جایگزین

  • استفاده از فوق روان کننده
  • استفاده از بتن الیافی
  • کم کردن نسبت آب به سیمان

از راهکارهایی که مهندسان برای استفاده نکردن از آرماتور های حرارتی جایگزین کرده اند کم کردن مقدار آب در هنگام مخلوط کردن با سیمان می باشد. در این صورت ملات سفت تر بوده و کمتر دچار ترک می شود. همچنین استفاده از ترکیب الیاف های فلزی با بتن را پیشنهاد داده اند، این کار در رفتار نهایی بتن مانند مقاطع حرارتی عمل کرده و مقاومت بتن را بالا می برد. راه سوم فوق روان کننده هاست که باعث افزایش روانی بتن می شود و از ترک برداشتن بتن جلوگیری می کند. با وجود این راه های پیشنهادی مهندسان ساختمان لزومی بر استفاده از این مقاطع نمی بینند.

نتیجه گیری

درست است که استفاده از آرماتور های حرارتی ضروری می باشد اما گاهی با عبور کارگران از روی سقف های تازه بتن ریزی شده باعث فرو رفتن مقاطع در سقف می شود. این کار باعث از بین رفتن تمامی زحمات و هزینه های شما می گردد. بنابراین برای موثر واقع شدن این مقاطع بهتر است از شبکه های مش استفاده شود. البته این اواخر استفاده از سقف های تیرچه بلوک ممنوع و استفاده از دال بتنی در سازه های بتنی و همینطور سقف کامپوزیت در سازه های فولادی الزامی شده است. امیدواریم این مقاله به سوالات شما پاسخ داده و شما را بیشتر با این نوع میلگرد آشنا کرده باشد، جهت مشاهده قسمتهای مختلف سایت فولاد24 وارد لینک های ذیل شوید:

لینک های دسترسی سریع به بخش های مختلف سایت فولاد ۲۴

​منبع: گروه تأمین محتوای فولاد24

×