انواع روش های خمکاری میلگرد

انواع روش های خمکاری میلگرد


خمکاری میلگرد در ساختمان سازی دارای اصول و قواعدی می باشد که طبق نیاز، باید بدانیم میلگرد در چه زاویه و یا طولی خم گردد، که در ادامه به موارد زیر بیشتر می پردازیم:

 • روش های مجاز خم کاری میلگرد
 • هدف از خمکاری میلگرد و انواع آن
 • انواع روش های خم کاری میلگرد
 • نکات ایمنی در هنگام خمکاری
 • سخن آخر


روش های مجاز خم کاری میلگرد بشرح جدول ذیل می باشد:

خمکاری میلگرد

بر اساس جدول فوق استاندارد خم کردن میلگرد به سایز و جنس فولاد به کار رفته در تولید آن میلگرد بستگی دارد، بعلاوه سرعت خم کردن میلگرد به دمای محیط بستگی داشته و این را مد نظر داشته باشید که میلگردها را نباید در دماهای بسیار بالا یا پایین تر از 5 درجه سانتیگراد خم کرد و نکته مهم تر اینکه میلگردی که دو بار خم شده باشد طبق ضوابط خم کاری میلگرد دیگر نمی توان در بتن به کار برد.

 

هدف از خمکاری میلگرد و انواع آن

در برخی مواقع میلگرد به شکل ساده خود و یا همان شاخه ای کاربرد ندارد از این روی با تغییر شکل دادن  و خم کردن آن به شکل های زیر استفاده می گردد.

 • میلگرد خاموت
 • میلگرد راستا
 • میلگرد سنجاقی
 • میلگرد ادکا
 • میلگرد رکابی
 • میلگرد خزک

خمکاری میلگرد
انواع روش های خم کاری میلگرد


روش های خمکاری میلگرد جهت فرم دادن و تغییر شکل میلگرد طبق ضخامت و طول میلگرد انجام می شود که در این نوشتار به انواع روش های دستی و ماشینی خواهیم پرداخت.

خمکاری دستی از طریق تجهیزات غیرحرفه ای(میز خم کردن، آچار میلگرد، صفحه خم کن) صورت می گیرد.

 

استفاده از دستگاه خم کن دستی

 این دستگاه ارزان قیمت و قابل حمل می باشد و جهت میلگردهای با قطر کم قابل اجرا است  در این روش با استفاده دستگاه خم کن دستی، میلگرد بر روی یک قالب چدنی قرار گرفته و به سمت پایین محکم می شود. اجرای فرایند خمکاری میلگرد نیاز به صرف زمان زیادی می باشد زیرا در هر مرحله می توان یک میلگرد را با زوایه خم 90 درجه خم کرد.

در روش دیگر میلگرد را بین گره قرار می دهند که در این روش میلگرد با قرار گرفتن بین دو گیره و محکم شدن توسط کاربر به کمک اهرم فولادی به هر سمتی نیاز باشد باید خم ایجاد کنیم

آچار خمکاری میلگرد(F)

 استفاده از آچاری که به شکل F ساخته شده و طول دسته آن بین 50 تا 150 سانتیمتر است و با حرکت دسته به سمت راست و یا چپ، میلگرد را خم می نمایند.

آچار خمکاری میلگرد

خمکاری ماشینی  با استفاده از ماشین و دستگاههای مخصوص می باشد.

دستگاه خمکاری میلگرد برقی

این دستگاه این قابلیت را دارد که هر نوع میلگرد از سایز کم یا سایزهای بزرگتر را با دقت زیاد خم کند، این دستگاه به این صورت است که بر روی صفحه میز دستگاه صفحه ای گردان قرار دارد که می تواند در جهات مختلف چرخش کند و کنترل آن بوسیله پدال پایی می باشد.

دستگاه خم کن هیدرولیکی

یکی از پرکاربردترین دستگاهها جهت خم کردن میلگرد دستگاه هیدرولیکی می باشد که جهت قطرهای مختلف استفاده می گردد به این روش که یک بازوی وارد کننده نیروی هیدرولیکی باعث خم شدن میلگرد می شود و در کنار بازو دو فک ثابت وجود دارد که میلگرد بین فک ها و بازوها قرار می گیردکه با حرکت بازو، میلگرد از نقطه دلخواه شروع به خم شدن می نماید جالب است بدانید این ابزار قابلیت خمکاری بین 0 تا 130 درجه را دارد. از مزایای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خمکاری میلگرد با سایز مختلف
 • صرف انرژی بسیار پایین
 • صرفه جویی در زمان
 • اجرای خمکاری بر میلگردی که یک طرف آن در بتن باشد

خمکاری میلگرد

نکات ایمنی در هنگام خمکاری

رعایت نکات ایمنی در تمامی شغل ها علاوه بر عدم آسیب دیدگی به اشخاص مورد نظر، باعث می شود تمامی مراحل کار به صورت دقیق و مرتب به جلو برود. در هنگام خمکاری میلگرد رعایت نکات زیر ضروری می باشد:

 1. اپراتوری که با دستگاه کار می کند، باید از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، کفش و عینک استفاده کند.
 2. برای دیدن جزئیات و بالا بردن بازدهی کار، می توان در هنگام عملیات خمکاری از روشنایی های کمکی بهره برد.
 3. اگر خمکاری توسط دستگاه انجام می شود، باید به صورت دوره ای آن ها را سرویس کرد 
 4. از قرار دادن فلزات با ضخامت زیاد در بین فک های باید جلوگیری شود.
 5. در دستگاه های برقی برای جلوگیری از سقوط اشیا روی پدال و شروع به کار کردن دستگاه، باید روی آن محافظ گذاشته شود.

 

سخن آخر

در حال حاضر روش های مختلف دستی و اتوماتیک جهت خم کاری میلگرد وجود دارد که با توجه به وزن میلگرد و ضخامت یکی از روش ها را انتخاب می کنند اما بطور کلی برای خم کاری میلگرد باید از روش سرد استفاده کنیم به این دلیل که استفاده از روش های گرم موجب کاهش مقاومت میلگرد می شود بعلاوه با استفاده از روش سرد امکان ایجاد انحنای ثابت برای میلگردها فراهم خواهد شد.

دیاگرام خمکاری میلگرد

 منبع: گروه تأمین محتوای فولاد24