بازار جهانی فولاد رو به رونق/قیمت بیلت وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا بالا رفت

به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران  این هفته قیمت بیلت وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا بالا رفت چرا که خریداران در چین به معامله بیلت در بازار نقدی ادامه دادند. ۵۰ هزار تن بیلت قطر در ۴۱۸ تا ۴۲۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر چین خریداری شد و محصول ایران ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار اعلام شد.

بازار جهانی فولاد رو به رونق/قیمت بیلت وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا بالا رفت

هفته گذشته حداقل ۱۴۰ هزار تن بیلت کشورهای مختلفی چون هند، ایران، مالزی و ویتنام به چین فروخته شد. در جنوب شرق آسیا بیلت روسیه ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شنیده شد و پس از آن با ۵ تا ۱۰ دلار رشد به ۴۲۰ تا ۴۳۰ دلار رسید. عرضه‌کننده‌ها سعی کردند تعداد پیشنهاد‌ها را کاهش دهند تا قیمت‌ها را بتوانند بالاتر ببرند.

در این بین یک هفته اخیر قیمت میلگرد و مفتول در بازار داخلی ترکیه در ثبات نسبی بوده درحالی‌که قراضه گران‌تر شده است. متوسط قیمت میلگرد ۵۰۳ تا ۵۰۵ دلار در هر تن درب کارخانه می‌باشد. فصل رکود ساخت‌وساز است و طبعا تقاضا برای مقاطع ساختمانی پایین است. قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ در ترکیه اخیرا ۲۶۴ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شده درحالی‌که اوایل نوامبر حدود ۲۵۵ دلار بود. همچنین میلگرد صادراتی ترکیه ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری قیمت میلگرد در بازار داخلی چین نیز با توجه به‌نگرانی‌ها در مورد افزایش تولید پس از ده روز کمی افت داشته ۵۷۹ تا ۵۸۳ دلار در هر تن درب کارخانه رسیده است که تا ۳ دلار ارزان شده است. در بازار صادراتی چین نیز قیمت پیشنهادی میلگرد ۴۷۰ دلار در هر تن فوب ثبت شده که کمتر از یک دلار رشد داشته است. قیمت پیشنهادی سایر کشورها کمتر است؛ به‌عنوان نمونه محصول ترکیه ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار در هر تن فوب شنیده شده و در قطر نیز میلگرد صادراتی ۴۳۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر سنگاپور است. از این‌رو انتظار نمی‌رود میلگرد صادراتی چین فروش داشته باشد. گزارش‌ها حکایت از آن دارند که هفته گذشته با افزایش حاشیه سود فولادسازی، برخی کارخانه‌های چینی موجودی سنگ آهن انبارهای خود را با احتیاط بالا بردند و موجودی سنگ‌آهن ۶۴ کارخانه مورد بررسی مای استیل حدود ۷/ ۲ درصد بهبود هفتگی داشته ۵/ ۱۵ میلیون تن ثبت شد. هفته گذشته به‌طور کلی قیمت سنگ‌آهن در بازار نقدی چین بهبود داشت؛ چراکه جو بازار داخلی فولاد آن مثبت شده و قیمت فولاد در بازار داخلی آن رشد داشته است. از این‌رو کارخانه‌های بیشتری با اطمینان به خرید سنگ‌آهن پرداختند.

این درحالی است که قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین تا ۳ دلار بالا رفته ۵۲۲ تا ۵۲۶ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شده است. فعالیت بازار بهتر شده و قیمت در بازار داخلی طی یک هفته تا ۱۴ دلار در هر تن رشد داشته است. در بازار صادرات نیز آخرین قیمت تا ۲ دلار رشد داشته ۴۵۵ دلار در هر تن فوب شنیده شد. برخی کارخانه‌ها تا ۴۶۰ دلار پیشنهاد می‌دهند. با این حال هنوز درخواست زیادی از مشتریان خارجی دیده نمی‌شود چراکه می‌توانند از سایر کشورها از جمله هند در قیمت مناسب‌تر خرید کنند.

دنیای اقتصاد

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید