10 کار مهم که صاحبان کسب و کار در صنایع آهن و فولاد باید در پایان سال انجام دهند

<p>هر کسب و کاری برای موفقیت باید بتواند عملکرد سالیانه‌ی خود را تحلیل کند و از آن برای آغاز یک سال جدید با موفقیت بیشتر استفاده کند. صاحبان کسب و کارهای آهن و فولاد نیز برای موفقیت باید این کار انجام دهند.</p>

10 کار مهم که صاحبان کسب و کار در صنایع آهن و فولاد باید در پایان سال انجام دهند

جمع بندی سالانه ی فعالان کسب و کار آهن

در این مقاله با 10 کار مهم که صاحبان کسب و کار آهن و فولاد باید در پایان سال انجام دهند آشنا می شویم. انگار همین دیروز بود که بساط نوروز 97 را جمع کردیم. باورش سخت است که به همین زودی سال 98 از راه رسیده است. سال 97 با تمام فراز و نشیب‌ها و اتفاقات عجیب و غریب اقتصادی خود رو به پایان است. در این اوضاع اقتصادی بسیاری از کسب و کارها خود را برای اتفاقات سال 98 آماده کرده‌اند. کسب و کارهای آهن و فولاد هم از این بازار جدا نیستند. اما همیشه ممکن است کاری از قلم بیوفتد و همان یک کار بعداً باعث دردسر شود و کل سال 98 را خراب کند.

بیاید با درست کردن یک لیست از 10 کار مهمی که باید در پایان سال انجام شود، از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنیم:

کسب و کار آهن

1- تکلیف بایگانی‌های عقب افتاده و پرونده‌های نیمه‌کاره‌ی خود را روشن کنید

البته این مورد بیشتر مناسب افرادی است که به دنبال بزرگ کردن کسب و کار خود هستند و یا حتی افرادی که می‌خواهند نوع سرویس دهی خود را تغییر دهند. مثلا یک تولیدکننده‌ای که می‌خواهد یا خط تولید خود را بزرگ‌تر کند و یا می‌خواهد تولیدات خود را تغییر دهد.

روشن کردن تکلیف پرونده‌ها و بایگانی‌های عقب افتاده می‌تواند به شما کمک کند تا یک خلاصه‌ی دقیق از تمام فعالیت‌های خود در سال جاری داشته باشید. البته می‌توانید تا آغاز سال جدید هم صبر بکنید اما معمولاً بعد از تعطیلات بازار شلوغ خواهد شد و ممکن است وقت مناسبی برای این کار پیدا نکنید. شما نمی‌توانید جلوی مشتری‌ها را بگیرید تا به کارهایتان برسید پس تا زمان دارید و مردم سرشان در خرید لباس و عیدی است این کارها را انجام دهید و آن را از لیست خود خط بزنید.

2- با یک حسابدار قرار بگذارید

از قدیم گفتند کار را باید به کاردان سپرد. درست است که شما خودتان از همه چیز کسب و کار خود خبر دارید اما در نهایت یک حسابدار حرفه‌ای بهتر از خود شما می‌تواند از پس یک حسابرسی دقیق به کسب و کار شما بر بیاید. این کار به شما یک فرصت اضافی خواهد داد تا فعالیت‌های مالی خود در سال گذشته را بررسی کنید و برای سال آینده برنامه ریزی کنید.

این کار را به بعد از عید نیندازید. کمک گرفتن از یک آدم حرفه‌ای در زمینه‌ی امور مالی می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما برای سروسامان بخشیدن به کسب و کار آهن شما بکند. مشورت کردن با افراد حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد تا به بهترین شکل با سال جدید و وقایع اقتصادی غیرقابل پیشبینی آن روبه‌رو شوید.

3- فهرست موجودی و تولیدات خود را چندین بار بررسی کنید

ببینید کدام محصول فروش خوبی داشت و کدام محصول روی دستتان مانده. دلایل آن را تحلیل کنید. وضعیت بورس را به طور دقیق تحلیل کنید و یک نمودار از سال گذشته درست کنید. با این دو تحلیل می‌توانید یک استراتژی بسیار خوب برای فعالیت‌های خود در سال آینده تدوین کنید.

4- آماده‌ی استخدام نیروی جدید باشید

با توجه به رشد ظرفیت‌های تولید و صادرات فولاد، بسیاری از کسب و کارها در حال توسعه‌ی خود هستند. شما هم اگر به فکر توسعه‌ی کسب و کار و برند خود هستید، از الآن باید به فکر استخدام نیروهای جدید باشید.

شاید الآن کمی زود به نظربرسد اما بدانید که برای انتخاب بهترین‌ها همیشه زمان زیادی لازم است. اگر از حالا تحقیق و بررسی خود را شروع کنید می‌توانید یک تیم خوب را دور هم جمع کنید و سال جدید را کار آغاز کنید نه با تلف کردن وقت برای جذب نیرو. استخدامی که با دقت انجام می‌شود این مزیت را دارد که به شما اجازه می‌دهد نیروی خود را به خوبی توجیه کنید.

 تحلیل سال

5- نظرات کارمندان خود را بپرسید

همه‌ی مدیران موفق به نظرات دیگران گوش می‌دهند و در نهایت تصمیم خود را می‌گیرند. اگر کسب و کار شما آنقدر بزرگ هست که افرادی زیر دست شما کار می‌کنند، از آنها در مورد سال گذشته سؤال کنید. وقت بذارید و شخصاً با آنها دیدار داشته باشید و از آنها بخواهید آزادانه نظرات خود را بدهند. این به شما این امکان را نیز خواهد داد که نحوه‌ی عملکرد سالیانه‌ی کارمندان خود را نیز تحلیل کنید. آنها را تشویق کنید که تحلیل خودشان از نحوه‌ی عملکرد شرکت در سال 97 را ارائه دهند. با این روش شما هم به یک جمع‌بندی خوب می‌رسید.

6- وضعیت حقوقی کسب و کار خود را مشخص کنید

شاید بعضی از کسب و کارها در سال 97 درگیر مشکلات قضایی شده باشند. به خاطر افت و خیزهای ارز در سال گذشته و تأثیرات مستقیم آن بر بازار آهن و فولاد، کم نیستند که کسب و کار آهن و فولادی که درگیری‌های ناتمام قضایی داشته باشند. حتماً با یک وکیل و متخصص قرار ملاقات بگذارید و با او مشورت کنید. سعی کنید تمامی کارهای حقوقی مربوط به سال گذشته را به سرانجام برسانید. کارهایی از قبیل تغییر مالکیت و امثال اینها همگی کارهای حقوقی هستند که بهتر است با مشورت وکیل انجام شود.

7- وضعیت خود را در فضای مجازی بررسی کنید

امروزه کمتر کسب و کاری وجود دارد که بدون استفاده از فضای مجازی قادر به موفقیت باشد. در سال 97 شاهد روی آوردن اغلب کسب و کارهای ایران به فضای مجازی بودیم. در بازار آهن و فولاد امروز ایران بسیاری از معاملات از طریق آشنایی‌های اینترنتی صورت می‌گیرد. وضعیت فعالیت‌های خود در فضای مجازی را بررسی کنید و برای پیشرفت آن در سال 98 برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.

اگر ایجاد و نگهداری یک وب سایت و یا شبکه اجتماعی برای شما دشوار است می توانید از بسترهای که خدمات رایگان می دهند مانند فولاد 24 استفاده نمایید و با ثبت نام و ایجاد حساب در این سایت ها، از اینترنت و فن آوری های جدید برای رشد کسب و کار آهن خود کمک بگیرید.

8- تیم خود را در جریان تغییرات احتمالی بگذارید

هر کار مهمی که قرار است برای سال 98 انجام دهید را به کارمندان خود اطلاع بدهید. با این کار آن را برای انجام کار و نشان دادن عملکرد مناسب آماده می‌کنید.

9- برنامه‌ی کسب و کار خود برای سال آینده را چندین بار بررسی کنید

برگردید و ببینید که از کجا شروع کرده‌اید. برگردید به اولین برنامه‌ای که برای کسب و کار آهن خود ریخته بودید. وضعیت امروز خود را با آن برنامه‌ی اولیه مقایسه کنید. آیا همه جیز همان طوری که می‌خواستید پیش رفته است؟ چه قدر توانسته‌اید خود را با شرایط جدید اقتصادی هماهنگ کنید؟ تولیداتان همان قدری هست که آن ابتدا برای خود تصور می‌کردید؟ با توجه به اینها برنامه‌ی سال آینده‌ی خود را تدوین کنید.

10- به دست‌آوردهای خود در سال 97 نگاه کنید

در طول یک سال اتفاقات خوب و بد زیادی می‌افتد. شما هم با این اتفاقات سر و کار داشته‌اید. در میان اینها حتماً دست‌آوردهای بزرگی داشته‌اید و موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اید. به این موفقیت‌ها نگاه کنید، آنها را تحلیل کنید و با تیم خود در میان بگذارید. به خودتان افتخار کنید و این حس را به کارکنان خود نیز انتقال دهید تا بتوانند هرچه بهتر سال جدید را آغاز کنند.

چمدان خود را ببیندید، همه‌ی کارهای بالا را از لیست خود خط بزنید و آماده‌ی رسیدن سال نو باشید.

منبع: گروه تامین محتوای فولاد ۲۴

×