نکات ایمنی و بهداشت محیط کار قسمت 2

<p>در کارهاي صنعتي به دليل توليد محصولات قاعدتاً به‌هم‌ريختگي، براده، گردوغبار و ... وجود دارد و همين باعث مي‌شود که سلامت و بهداشت در حوضه صنعت نقش پررنگ‌تر و مهم‌تري را ايفا مي‌کند. محيط کار به‌هم‌ريخته مي‌تواند منجر به مشکلات ارگونومي و مصدوميت شود.&nbsp;</p>

نکات ایمنی و بهداشت محیط کار قسمت 2

ایمنی و بهداشت

در نکات ایمنی و بهداشت محیط کار قسمت 1 به موارد ایمنی  اشاره کرديم که شما مي‌توانيد با عمل اين موارد در حوضه سلامت بهداشت محيط کار موفق باشيد. در مقاله قبل با نکاتي در مورد جلوگير از آتش‌سوزي، به‌هم‌ريختگي، تميز کردن گردوغبار و .... آشنا شديم و دانستيم که اين موارد و فعاليت‌هاي کوچک و به‌ظاهر غير مهم چقدر مي‌توانند کيفيت و کميت کار را بالا ببرند.

در اين بخش به معرفي مابقي اين موارد مي‌پردازيم. مواردي که در اين مقاله ذکرشده است ادامه نکات قبلي که فرايندهاي قبل را تکميل مي‌کند و اطلاعات بيشتري نسبت به‌سلامت و بهداشت به شما مي‌دهد. همان‌طور که در مقالات قبل گفته‌شده سلامت و بهداشت يک از نکات اوليه‌اي است که در کار کردن به آن توجه کرد.

در کارهاي صنعتي به دليل توليد محصولات قاعدتاً به‌هم‌ريختگي، براده، گردوغبار و ... وجود دارد و همين باعث مي‌شود که سلامت و بهداشت در حوضه صنعت نقش پررنگ‌تر و مهم‌تري را ايفا مي‌کند. پس نبايد بحث سلامت و بهداشت را در مقايسه با ديگر موارد کم‌اهميت‌تر بدانيم بلکه بايد به آن بيشتر توجه داشته باشيم.

در ادامه موارد مقاله قبل موارد زير نيز وجود دارند که عبارت‌اند از:

مرتب کردن به‌هم‌ریختگی‌ها

محيط کار به‌هم‌ريخته مي‌تواند منجر به مشکلات ارگونومي و مصدوميت شود چراکه کارکنان فضاي کمتري براي حرکت‌دارند و نمي‌توانند شعاع حرکتي خود را در هنگام کار تخمين بزنند. وقتي جايي در محيط کار به‌هم‌ريخته باشد، احتمال مصدوميت‌هاي بريدگي و جراحت بالا مي‌رود. در اين صورت شما آن‌قدر فضا براي راه‌اندازي درست ايستگاه کاري خود و جابجايي در محيط نخواهيد داشت.
 

مرتب کردن به هم ریختگی

براي رفع اين مسئله توصيه مي‌شود که کارکنان پس از استفاده از ابزارها و ساير مواد، آن‌ها را سر جاي خود بگذارند و مواد غيرقابل استفاده را دفع کنند. ابزارها و مواد را از راهروها، خروجي‌هاي اضطراري، تابلوهاي برق و درب‌ها جمع کنيد و محيط را مرتب نماييد. سطل‌هاي زباله را پيش از سرريز شدن خالي کنيد.

انبار کردن صحیح مواد

يکي از توصيه‌هاي که در اين مورد بايد موردتوجه قرارداد اين است که در محل‌هاي انبار نبايد موادي انباشته شوند که خطر انفجار، آتش‌سوزي يا انتشار سم را به همراه دارند. يکي از اشتباهاتي که بعضي از کارکنان مرتکب مي‌شوند اين است که نردبان‌هاي انبار يا ساير اقلام را در کابينت‌هاي برق مي‌گذارند، اين کار علاوه بر اين‌که خلاف قوانين OSHA است، تابلوي برق را مسدود مي‌کند و ممکن است باعث آتش‌سوزي شود.

يکي از وظايف کارفرمايان اين است که اين نکات را به کارکنان گوشزد کنند. توجه آن‌ها به محيط توليد، محل‌هاي نگهداري، انبار يا ساير مکان‌هاي ذخيره‌سازي بسيار اهميت دارد؛ زيرا همين‌ها هستند که باعث بروز مشکلات ذخيره‌سازي و انبارش مي‌گردند.
 

انبار کردن مواد

نکاتي که درز انبار کردن بايد به آن‌ها توجه کرد اين است که مواد و تجهيزات استفاده‌نشده را بايد دور از دسترس کارکنان انبار کرد. نبايد از محيط کار براي ذخيره‌سازي و انبار استفاده کنيد. به ياد داشته باشيد که هر چيزي را پس از استفاده، مجدداً به‌جاي خود بازگردانيد. قرار دادن فضاي ذخيره‌سازي در نزديکي کارکنان آن‌ها را تشويق به استفاده از آن مي‌نمايد.

مرتب نگه‌داشتن محيط کار و بازگرداندن ابزارها سر جاي خود، مسئوليت همه‌ي کارکنان است. فضاي انبار در صورت قابل‌استفاده بودن، بايد به‌گونه‌اي طراحي شود که براي استفاده از آن نياز به بلند کردن بارهاي سنگين يا کش آمدن نباشد. اگر براي استفاده از اين فضاها لازم نباشد که مسيري طولاني طي نمود، آنگاه از آن‌ها استفاده‌ي بيشتري خواهد شد. در غير اين صورت کارکنان به‌جاي بازگرداندن مواد يا ابزار، آن‌ها را براي مدتي نزد خود نگه مي‌دارند.

استفاده از ابزارهای ایمنی و بررسی آن‌ها

بيشتر پرونده‌هاي غرامت کارکنان براي کساني تشکيل‌شده است که از تجهيزات ايمني شخصي هنگام تميزکاري استفاده نکرده‌اند و دچار جراحت و مصدوميت شده‌اند. هنگام تميزکاري محيط کار، از تجهيزات ايمني شخصي مثل کفش‌هاي جلوبسته و عينک ايمني استفاده کنيد. با توجه به ريسک‌ها و خطرات ممکن، در مورد نوع لباس ایمنی که بايد بپوشيد تصميم‌گيري نماييد. به‌طور منظم ابزارها را بازرسي، تميز و ترميم کنيد. هرگونه ابزار معيوب را از محيط کار دور بريزيد.
 

بررسی ابزارها

مشخص کردن میزان تکرار فعالیت‌های ایمنی و بهداشتی

پيش از پايان نوبت، کارکنان بايد محيط کار خود را بازرسي و تميز کنند و مواد غيرقابل استفاده را دور بريزند. اين کار مي‌تواند زمان لازم براي تميزکاري در دفعات بعدي را کاهش دهد. همه‌ي کارکنان بايد در فعاليت‌هاي ايمني و بهداشتي به‌ويژه مرتب‌سازي محيط کار شرکت کنند، خطرات ايمني را گزارش دهند و ترشحات و قطرات ريخته شده را تميز نمايند.هر کارگري بايد در اين فعاليت‌ها نقشي ايفا نمايد و در صورت وجود مشکل آن را گزارش دهد.
 

ایمنی و بهداشت

ميزان توليد خرده‌ريزه‌ها يا مواد آلوده در محيط کار مي‌تواند ميزان تکرار فعاليت‌هاي مربوط به ايمني و بهداشتي را مشخص نمايد. يک شرکت بايد ترکيبي از تميزکاري کلي و مفصل و تميزکاري سبک و پرتکرار شامل رفت‌و‌روب و پاک‌سازي ترشحات را در برنامه‌ي خود قرار دهد.

تهیه قوانین مدوّن

براي رعايت ايمني و بهداشت محيط کار، قوانين کارآمد وضع کنيد، اين کار را بهتر است که کارفرمايان با نظرخواهي از کارکنان انجام دهند، بدين ترتيب، چنين فعاليت‌هايي شکل رسمي و تعريف‌شده به خود مي‌گيرند. برنامه‌‌هاي مدوّن مي‌توانند مشخص نمايند که بايد از چه شوينده، ابزار يا روشي استفاده نمود.
 

قوانین محیط کار

هميشه فکر مي‌کنيم که کف زمين زياد مهم نيست و معمولاً ناديده گرفته مي‌شود، به همين علت است که ما فکر مي‌کنيم نوشتن بخشي از برنامه و تعريف دوره‌ي آموزشي براي کارکنان به‌منظور آشنايي و دنبال نمودن رويه‌هاي مناسب از اهميت بالايي برخوردار است.

داشتن تفکر درازمدت

فعاليت‌هاي ايمني و بهداشتي، تدابير يک‌باره نيستند و بايد به همراه نظارت و ارزيابي ادامه پيدا کنند. اسناد و گزارشات را نگه‌داري کنيد، يک برنامه‌ي زمان‌بندي براي بازرسي داشته باشيد، خطرات احتمالي را گزارش کنيد و به کارکنان لزوم استمرار انجام فعاليت‌هاي ايمني و بهداشتي را گوشزد کنيد. اهداف و انتظاراتي تعيين کنيد و ارزيابي‌هاي خود را بر مبناي اين اهداف انجام دهيد.
 

تفکر

مسائل و مشکلات مربوط به فعاليت‌هاي ايمني و بهداشتي، بسيار معمول هستند و به‌راحتي مي‌توان آن‌ها را برطرف نمود. فقط نياز به پافشاري و صرف وقت دارد.

منبع: گروه تامین محتوای فولاد 24

×