نحوه خرید میلگرد از بورس

با توجه به اتفاقات و وجود دلالان در بازار آهن آلات، وزارت صنعت و معدن تصمیم به عرضه تولیدات کارخانه‌های فولاد در بازار بورس کالا گرفت. معاملات موجود در این بازار باعث کاهش التهابات صنعت فولاد در کشور شد و مصرف‌کنندگان این محصولات فشاری کمتری را تحمل خواهند کرد.

نحوه خرید میلگرد از بورس

خرید میلگرد از بورس چگونه است؟ شاید برای دوستانی که به تازگی تصمیم دارند پروژه ای را آغاز کنند این سوال پیش آمده، که چگونه می توانند میلگرد مورد نیازشان را از بورس کالا خریداری کنند در ادامه این نوشتار ما بطور کامل به این موضوع با سرفصل ها ذیل خواهیم پرداخت:

 • بورس کالا چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟
 • نحوه خرید میلگرد از بورس کالا به چه صورت است؟
 • مزایای خرید میلگرد از بورس کالا چیست؟

بورس کالا چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

یکی از مراکزی بزرگ گردش مالی و سرمایه متعلق به بورس کالا می باشد. بورس کالا محلی برای عرضه محصولات فیزیکی از جمله فلزات است. در بازار بورس کالا محصولاتی همچون پتروشیمی، کشاورزی و مشتقات آن نیز خرید و فروش می‌شود. برای معامله هر کالایی در بورس یک محلی به نام تالار در نظر گرفته شده است. برای مثال تالار صنعت مختص به خرید و فروش آهن آلات است.

قیمت کالا‌های بازار بورس همانند بورس اوراق بهادار بر اساس میزان عرضه و تقاضا تنظیم می شود؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر یک کارخانه عرضه کننده میلگرد با کاهش تولید رو به رو شود به طبع میزان تقاضا برای آن افزایش میابد. در نهایت عدم تناسب بین عرضه و خرید باعث افزایش قیمت میلگرد می‌شود.

یکی از مهمترین اهدافی که برای برنامه خرید میلگرد از بورس کالا در نظر گرفته شده است شفافیت در قیمت گذاری محصولاتی از جمله قیمت آهن آلات بوده است. تا قبل از آن ناکارآمد بودن بازار‌های سنتی فراز و فرود‌های زیادی را در فروش محصولات هر حوزه به وجود آورده بود.

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

روش خرید میلگرد از بورس به این نحو است که ابتدا باید کارگزاری جهت ارائه سفارش خرید و فروش سهام انتخاب نمائید. پس از آن باید نسبت به اتخاذ کد مشتری اقدام نمائید. دارا بودن این کد برای هرگونه فعالیت در این بازار الزامی است که مهم است هر شخص خریدار از طریق کارگزار خود کد مشتری را دریافت نماید. جهت دریافت این کد شخص حقیقی باید با استفاده از فتوکپی شناسنامه و کارت ملی خود فرم مربوطه را پر کند. این فرم اطلاعاتی از قبیل شماره حساب بانکی فرد متقاضی، آدرس شماره تلفن و کد پستی و اطلاعاتی از این دست را پر نماید. اکنون شخص حقیقی می بایست فتوکپی روزنامه رسمی ثبت شرکت به همراه فتوکپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت و فتوکپی از شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت را به کارگزاری ارائه داده و پس از فرم درخواست کد مشتریان حقوقی را دریاقت نمایند. این فرم شامل اطلاعاتی از قبیل آخرین ترکیب اعضای هیات مدیره، لیست سهام دارانی که بالای ۱۰ درصد سهام دارند، صاحبان مجاز امضا، ارائه شماره حساب جاری شخص حقوقی می باشد. لازم به ذکر است در سال های اخیر معامله گران تنها به اشخاص حقوقی محدود شده اند و اشخاص حقیقی توانایی انجام معاملات را ندارند.

اکنون می توانید نسبت به خرید میلگرد از بازار بورس اقدام نمائید. به این منظور برای هر بار خرید باید فرم درخواست خرید را تکمیل کرده که در این فرم اطلاعاتی در خصوص مشخصات کامل کالا، مشخصات کالا و حداکثر قیمت خرید را در این فرم پر می کنید. در بورس کالای فولاد و آهن برای معامله اقلامی از قبیل میلگرد و به جهت جلوگیری از تشکیل بازار سیاه خرید و فروش آن تنها با ارائه مدارک رسمی از قبیل پروانه ساخت و… انجام می پذیرد. اکنون پس از ایجاد درخواست خرید کارگزار این خرید را بررسی کرده و در مواردی که لازم باشد با تولید کننده رایزنی می کند.

در معاملات میلگرد در بازار بورس معمولاً ۱۰ درصد از هزینه مقاطع خریداری شده به حساب کارگزاری واریز می شود که این ۱۰ درصد تضمینی برای پایبند بودن خریدار به تعهداتش می باشد که در صورت وقوع تخلفی کارگزار حق رفع آن با استفاده از این ۱۰ درصد را دارد. مورد دیگر کسر کارمزد در صورت نیاز از این ۱۰ درصد است. این نکته را همواره به یاد داشته باشید که در صورت وجود کالا در دسته کالاهای رینگ صادراتی باید ۵ درصد از ارزش کل کالای مورد استفاده را به حساب کارگزاری واریز نمایند.

خرید میلگرد از بورس


مراحل خرید میلگرد از بورس کالا بصورت تیتری:

 1. تکمیل مشخصات فردی و دریافت کد بورسی
 2. تکمیل فرم درخواست خرید
 3. بررسی امکان خرید
 4. واریز پیش‌پرداخت
 5. خرید کالا
 6. واریز مبلغ باقی مانده
 7. تسویه حساب با پایاپای

مزایای خرید میلگرد از بورس کالا

تمام معاملاتی کالاهایی که در بورس کالا صورت می گیرند تحت نظارت ارگان و سازمان‌های مربوطه هستند. خرید و فروش‌هایی که در بورس انجام می‌شوند تأثیر مستقیمی بر قیمت آهن آلات در بازار دارند. از جمله مزایایی که می توان برای خرید از بورس کالا در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

 • قیمت گذاری عادلانه و متاثر از میزان تقاضا و عرضه
 • ایجاد اطمینان از پرداخت و خرید به موقع
 • مشخص بودن اعتبار شرکت تولید کننده و اطمینان از اصالت کالا
 • شفاف بودن میزان خرید و فروش واقعی در بازار
 • امکان مقایسه قیمت میلگرد در بورس با قیمت میلگرد بازار
 • امکان جریمه فرد خریدار درصورت عدم پرداخت به موقع
 • انجام معاملات به صورت آنلاین بوده و از دردسر‌های بازار سنتی خبری نیست

کارمزدهای مشتری و خرید در بورس کالا

نکات مهم پیرامون کارمزدهای مشتری و خرید در بورس کالا به شرح زیر می باشد:

 • ۰٫۱۸ درصد از ارزش معامله برای کارگزار می باشد.
 • ۰٫۰۶ درصد به منظور معامله و کارمزد شرکت بورس کالا.
 • ۰٫۰۴ درصد برای ارزش معامله کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار کسر می شود.

خرید میلگرد از بورس

قابل ذکر است عرضه ی محصولات فلزی مانند میلگرد در بورس کالا در ساعت ۱۰:۳۰ انجام می گردد.

همانطور که مستحضر هستید کارگزاران به نمایندگی از خریدار اقدام به معامله می کنند که تمامی این مراحل در تالار بورس انجام می شود که کارگزاران ناظر و منشی تالار ناظر معاملات خواهند بود.

در صورتی که خریدار تا مدت ۳ روز کاری قرارداد را تسویه نکند باید به ازای هر روز تاخیر ۰٫۲۵ درصد از ارزش معامله را به عنوان جریمه به فروشنده بپردازد و این مدت تا ۱۰ روز کاری ادامه دارد و اگر همین روند ادامه داشته باشد در پایان این ده روز معامله فسخ می شود که علاوه بر لغو قرارداد، خریدار باید جریمه کارمزد کارگزار فروشنده را نیز تقبل کند. اطلاعات کامل در سایت رسمی بورس کالا قابل رویت می باشد.
امیدوارم این مطلب شما را با چگونگی خرید میلگرد از بورس آشنا نموده باشد در پایان جهت ارتباط با کاربران حوزه میلگرد وارد لینک های ذیل شوید:

لینک های دسترسی سریع به بخش های مختلف سایت فولاد ۲۴

منبع :گروه تأمین محتوای فولاد24

دیدگاه ها