چت

سیم جوش co2 و کاربرد های آن در جوشکاری

سیم جوش co2 برای فولادهای معمولی ساختمانی سوله سازی و فولادهای لوله با استفاده از گازco2 بکار می‌رود که به صورت مسوار و کلاف شده روی قرقره های پلاستیکی با وزن 15 کیلو و در قطر 1.2 و 1 و 0.8 موجود می‌باشد.

سیم جوش co2 و کاربرد های آن در جوشکاری

سیم جوش co2 که در اصطلاحات تخصصی جوشکاری MAG (Metal Active Gas) نامیده می‌شود تحت پوشش فرایند GMAW یا جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ است در این نوع جوشکاری‌برای محافظت از‌حوضچه مذاب از گازهای فعال استفاده می‌کنند CO2 یا گازکربنیک به‌عنوان گاز فعال این جوشکاری است که گاهی با گازهای خنثی مانند آرگون ترکیب می‌شود، در ادامه بیشتر به موضوعات ذیل خواهیم پرداخت:

  • معرفی سیم جوش CO2
  • عملکرد سیم جوش CO2 چگونه است؟
  • آشنایی با مزایا و معایب سیم جوش Co2

قیمت روز مقاطع فولادی

سیم جوش CO2 که در اصطلاحات تخصصی جوشکاری MAG نامیده می‌شود تحت پوشش فرایند GMAW یا جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ است. در این نوع جوشکاری برای محافظت از حوضچه مذاب از گازهای فعال استفاده می‌کنند CO2 یا گازکربنیک به‌عنوان گاز فعال این جوشکاری است که گاهی با گازهای خنثی مانند آرگون ترکیب می‌شود. CO2 زمانی که به‌تنهایی استفاده می‌شود برای جوشکاری گوشه فولادها گزینه مناسبی می‌باشد؛‌اما در ترکیب با آرگون در جوشکاری شیار فولادها کاربرد دارد.

قابل ذکر است جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ ( Gas Metal Arc) به دو روش MIG و MAG دسته بندی می‌شود. تفاوت بین این دو روش در نوع گاز مصرفی محافظ می‌باشد.‌در روش میگ که مخفف Metal Inert Gas می‌باشد،(به معنی جوشکاری تحت پوشش گاز محافظ ) گاز محافظ از نوع گازهای خنثی مثل آرگون و هلیوم می‌باشند اما در روش مگ که مخفف Metal Active Gas می‌باشد، گاز محافظ از نوع گاز فعال مانند Co2 یا ترکیبی از آن با گاز آرگون، استفاده می‌شود.

  • سیم جوش Co2 برای فولادهای معمولی ساختمانی، سوله سازی، فولادهای لوله، کشتی سازی و ورقه های فولادی ریزدانه کربن دار و منگنز دار مناسب می‌باشد و با استفاده از گاز Co2 و یا مخلوط آن با دیگر گازها از نظیر گاز آرگون با ۵ تا ۲۵ درصد گاز Co2 (گاز میکس) در جوشکاری میگ مگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سیم جوش Co2 برای کلیه حالات جوشکاری (تخت، افقی، سربالا، سرازیر و سقفی) مناسب می‌باشد.
  • خواص کاربردی: مناسب برای جوشکاری اتصالی فولادهای معمولی ساختمانی، مخزن سازی، کشتی سازی مناسب می باشد. پاشش کم و ظاهری صاف و تمیز جوش از ویژگی های این روش جوشکاری می‌باشد.

سیم جوش co2

 

عملکرد سیم جوش CO2

سیم جوش‌ CO2 در این نوع جوشکاری به‌صورت قرقره می‌باشد. هرچه قدر قطر سیم بیشتر باشد برای جریان‌های بالاتر می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین بر روی جعبه سیم جوش، قطر‌و‌طول سیم، خواص مکانیکی و مشخصات شیمیایی آن درج‌شده است.

سیم جوش CO2 در هنگام جوشکاری به مونوکسید کربن و‌اکسیژن تبدیل می‌شود و بعد از سرد شدن دوباره CO2 تشکیل می‌گردد. این فرایند در راستایی عملکرد محافظتی است. حال اگر بخواهیم این فرایند را بهتر توضیح دهیم، باید بگوییم اکسیژن به‌صورت مولکول‌های بسیار داغی تشکیل می‌شود‌و‌همراه با مونوکسید کربن از محل تشکیل خود که بالای ستون قوس است به بخش پایینی ستون حرکت کرده مجدد ترکیب می‌شوند.

این ترکیب نیروی زیادی را آزاد می‌کند و نیروی آزادشده به سمت بالای قوس است. و سبب قطع و وصل شدن قوس و اغتشاش در آن می‌شود که منجر به خروج گازها می‌گردد. همچنین به‌علت این اغتشاش مولکول‌های اکسیژن حرارت دیده حوضچه مذاب افزایش می‌یابد که سبب افزایش نرخ محدب گرده می‌شود. قابل‌ذکر است؛ افزایش نرخ محدب گرده سبب حذف تمایل به ترک در سطح جوش می‌شود. در همین حین مولکول‌های بسیار داغ اکسیژن موجب افزایش نفوذ در هنگام انتقال قطرات مذاب هم می‌گردند.

اگرچه تشکیل مونوکسید کربن و اکسیژن از CO2 سبب اکسیداسیون مختصری در‌فلز جوش می‌شود؛ اما بهبود بعضی از ویژگی‌های فلز جوش که هم‌زمان اتفاق می‌افتد برای فولادهای کربنی ساده مفید است و برای فولادهای کربن- منگنزی نیز کاربرد دارد. این قدرت اکسیداسیونی CO2 برای جوشکاری در مواردی که آسترکاری نیز شده‌اند مناسب می‌باشد.‌اما این خاصیت اکسیدکنندگی مانع استفاده از سیم جوش CO2 برای جوشکاری عناصری که اکسید شونده قوی هستند می‌شود، به‌طوری‌که برای جوشکاری آلومینیوم، مس، منگنز و نیکل و همچنین جوشکاری تیک (جوشکاری با آرگون) نامناسب می‌شود.
سیم جوش co2

مزایا و معایب این سیم جوش:

سیم جوش CO2 در انواع جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک امروزه به‌وفور استفاده می‌گردد، میزان آلودگی جوشکاری با این سیم جوش به علت کاربرد گاز دی‌اکسید کربن که نقش حفاظتی خود را به‌خوبی بازی می‌کند بسیار کم می‌باشد.

مزیت بعدی که باید درباره سیم جوش CO2 ذکر کنیم؛ سرعت‌بالای کار در جوشکاری با آن هست که به علت بالا بودن نرخ رسوب می‌باشد.

در جوشکاری با سیم جوش CO2 سرباره به وجود نمی‌آید؛ درنتیجه جوشکار دید بهتری پیدا کرده و به‌طور کامل حوضچه مذاب را می‌بیند.

در جوشکاری با الکترود دستی جوشکار مجبور است الکترود را تعویض کند؛ اما در این روش به علت تغذیه مداوم سیم جوش به حوضچه مذاب دیگر چنین مشکلی وجود نداشته و کار جوشکاری راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌گردد‌و‌این به معنی جوشکاری طولانی‌مدت و بدون وقفه است.

گاز دی‌اکسید کربن که در کپسول‌های سبزرنگ عرضه می‌گردد قیمت پایینی دارد. به علت ارزان بودن CO2 هزینه کار جوشکاری بسیار کاهش می‌یابد به‌طوری‌که این گاز در جوشکاری فولاد کاربرد بسیاری یافته است.

در جوشکاری با سیم جوش CO2 وجود این گاز سبب افزایش نفوذ جوش شده و از بروز مشکل نفوذ ناقص جلوگیری می‌کند.

گاز دی‌اکسید کربن قابلیت ترکیب با گاز آرگون را دارد، همراه شدن این ترکیب با ولتاژ جوشکاری پایین، ایراد جوشکاری با CO2 که پاشش زیاد در حالت انتقال پاششی است را کاهش می‌دهد.

جوشکاری که با سیم جوش CO2 انجام می‌شود به علت محافظت خوب از حوضچه مذاب از سوختگی کنار جوش جلوگیری می‌کند و به خط جوش شکل مناسبی می‌دهد.

دی‌اکسید کربن ایمنی خوبی دارد؛ اما لازم است در اتاقی که این جوشکاری انجام می‌شود به علت تولید گاز سمی مونوکسید کربن و گازهای ازن برای ایجاد سیستم تهویه مناسب باید اقدام شود.

جهت مشاهده لیست تامین کنندگان مقاطع فولادی به وب سایت فولاد 24 مراجعه نمایید.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد 24

دیدگاه ها
×