فولاد 24 مرکز تجارت آنلاین فلزات

بزرگترین بازار اینترنتی آهن و فولاد

درباره دستگاه بلوک زنی چه می دانید؟

در این نوشتار قصد داریم درباره دستگاه بلوک زنی، کاربرد فولاد در آن، انواع آن  و طرز کار این دستگاه صحبت کنیم با گروه فولاد24 همراه باشید.

درباره دستگاه بلوک زنی چه می دانید؟

دستگاه بلوک زنی:

به فرایند تولید بلوک سیمانی بلوک زنی می گویند و به دستگاهی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه بلوک زنی گفته می شود. در واقع، دستگاه بلوک زن، دستگاهی است که برای تولید بلوک به کار می رود و قادر است بلوک ساختمانی دیواری و سقفی تولید کند. این دستگاه شامل سه بخش اصلی قالب، بدنه و سمباده است و به طور کلی از اجزای زیر تشکلیل شده است:

 • شاسی دستگاه
 • قابل و سمباده
 • ویبره دستگاه
 • موتور ویبره
 • گیربکس حرکت و موتور
 • پمپ و موتور

این دستگاه ها که برای تولید انواع بلوک از جمله بلوک سبک در کارگاه ها به کار می روند، در انواع مختلفی در بازار وجود دارند. تقسیم بندی زیر از جنبه مکانیزم تولید و پیچیدگی و اتوماسیون فعالیتها بررسی شده است

انواع دستگاه بلوک زنی:

 •  دستگاه بلوک زن دستی تخم گذار ( Egg Layer )
 •  دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک ( تخم گذار و یا ثابت )
 • دستگاه بلوک زن تمام اتوماتیک ( ثابت )
 • دستگاه های بلوک زن تخم گذار

این دستگاه ها با استفاده از روش های قدیمی بلوک سیمانی تولید می کند. این دستگاه ها ظاهری شبیه به خزندگان تخم گذار دارند و دلیل نامگذاری آنها نیز همین می باشد. طرز کار این نوع دستگاه بدین صورت است که بعد از اینکه یک ردیف بلوک سیمانی تولید شد، دستگاه به سمت جلو حرکت می کند و سپس ردیف بعدی را تولید می کند.

اگر شما در زمان مسافرت به شما دقت کنید حتما این نوع دستگاه های بلوک زنی را خواهید دید. بلوک های سیمانی که با استفاده از دستگاه بلوک زنی تخم گذار دستی تولید می شود معمولاً ابعاد دقیقی دارند که برخی از این ابعاد عبارتند از:

 1. بلوک سیمانی 40×20×10
 2.  بلوک سیمانی 50×20×15
 3. بلوک سیمانی 40×20× 20
 4.  بلوک سیمانی 40×20×7

این ابعاد با توجه با نیاز و درخواست مشتری قابل تغییر می باشد.
بلوک زنی

دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک

مکانیزم و طرز کار این دستگاه بلوک زن مانند دستگاه تخم گذار است. تنها تفاوت آنها در این است که بلوک هایی که با استفاده از دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک تولید می شوند ابعاد بسیار دقیق تر و مرتب تری دارند. همچنین در این نوع دستگاهها عملیات ویبره برقی بوده و پرس نیز به صورت هیدرولیک می باشد

مزایای دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک:

 1.  داشتن ابعاد دقیق تر بلوک سیمانی سبک
 2. تولید بلوک سیمانی در تیراژ بالا
 3. بلوک سیمانی تولید شده با استفاده از این نوع دستگاه های بلوک زن کف بسیار صافی دارند.
 4.  یکنواختی بیشتر در تولید

دستگاه بلوک زن تمام اتوماتیک

در این نوع دستگاه ها که عمدتا به صورت ثابت بلوک را تولید می کنند بسیاری از فراِیندها اتومات بوده و بدون دخالت اپراتور انجام می شود . در این نوع از دستگاهها پس از تولید بلوک روی پالتهای چوبی مخصوص ، نوار نقاله زیر دستگاه بلوک زن ، بلوکها را به فضای عمل آوری هدایت می کند تا پس از خشک شدن و عمل آوری به انبار محصولات تولید شده منتقل شوند. این نوع از دستگاه ها بیشترین هزینه سرمایه گذاری و بالاترین تکنولوژی تولید و بیشترین تیراژ تولید را دارند.

ویژگی های دستگاه بلوک زن اتوماتیک:

 • کنترل آن سریع و آسان است.
 • با استفاده از این نوع دستگاه بلوک زن، دیگر نیازی به انجام کار فیزیکی و جابه جایی یک
 • دستگاه آهنی سنگین نیست.
 • قابلیت تعویض قالب و تولید انواع مختلف بلوک را دارد.

مکانیزم کلی انواع دستگاه های بلوک زنی

طرز کار این دستگاه به این طریق است ابتدا مصالح ساختمانی شامل سیمان، ماسه و پوکه مخلوط شده و سپس آنها را درون سینی دستگاه می ریزد. بعد از آن مواد مخلوط شده را با استفاده از شنکش درون قالب می ریزیم تا فضاهای خالی پر شود.

در مرحله بعد ویبره دستگاه روشن شده که باعث به وجود آمدن دوباره فضاهای خالی در بین مواد می شود که باید دوباره آنها را پر کنیم. اقدام بعدی که باید انجام دهیم این است که سمبه دستگاه را پایین بیاوریم تا مواد متراکم شوند. در آخرین مرحله نیز باید قالب را بالا بیاوریم. توجه داشته باشید سمبه حتما باید پایین بماند و به هیچ وجه ویبره نباید خاموش شود.

کاربردهای بلوک سیمانی تزیینی

از بلوک های سیمانی تزیینی می توان در مکان های مختلفی استفاده کرد، مخصوصا اگر شما خلاقیت خود را به کار بگیرید می توانید فضاهای بسیار زیبا و مدرنی را با آنها ایجاد کنید.

ساخت دیوار با استفاده از بلوک سیمانی تزیینی

ساخت گلدان به کمک بلوک

استفاده از بلوک تزیینی در لبه ها
بلوک زنی

مخلوط بتن در دستگاه بلوک زن:

مخلوط بتن مصرفی در ساخت بلوک باید از یک پیمانه سیمان پرتلند و 3/5 پیمانه شن ( به درشتی حداکثر نصف ضخامت نازک ترین دیواره بلوک) و2/5 پیمانه ماسه و 150-130 لیتر آب برای بتن لرزیده یا 180-160 لیتر برای بتن نلرزیده تشکیل شده باشد، در صورتی که ساختن بلوک با وسایل مکانیکی انجام گیرد، قالب باید تا ارتفاع معینی بالاتر از سطح نهایی آن پر شده و مخلوط درون قالب دستگاه پس از لرزاندن، کوبیده و صاف گردد. پس از قالب گیری باید بلوکها را بلافاصله از دستگاه جدا نموده و روی صفحات زیربلوکی (پالت) به محل مناسبی برای عمل آوری منتقل ساخت.چنانچه تولید بلوک به وسیله ماشین های بلوک زنی سیار (تخم کن) انجام شود، بستر زیر بلوکها باید صاف، تمیز و عاری از آلودگی و خاک بوده و با بتن یا اندود سیمانی پوشیده شده باشد. همچنین برای جلوگیری از تابش آفتاب، ریزش باران و وزش باد، بلوکها را باید در محل های سرپوشیده و دور از جریان هوا تولید کرد. در مورد تولید بلوک با ماشینهای خودکار باید به مشخصات فنی خاص ماشین توجه کافی گردد.

هنگامی که دمای محیط از 5 درجه سلسیوس کمتر باشد، باید تولید بلوک در محوطه روباز را متوقف نمود. به منظور جلوگیری از آثار تخریبی ناشی از تابش مستقیم خورشید، خصوصاً در دمای بیش از 25درجه سلسیوس، وزش باد، شسته شدن توسط باران و آبپاشی نادرست، کاهش سریع درجه حرارت در روزهای اول و سرمای زیاد و یخزدگی، عمل آوری بلوکهای بتنی امری است ضروری، فاصله زمانی بین قالب گیری بلوکها و آغاز عملیات مراقبت حداقل 4 تا 5 ساعت خواهد بود.

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد24

دیدگاه ها