وضعیت بازار آهن و فولاد پسا انتخاباتی.

در روز گذشته رئیس جمهور منتخب تعیین شد. بازار آهن که چند روزی در انتظار نتیجه انتخابات متوقف شده بود، در روز گذشته با تعیین رئیس جمهور جدید واکنش خاصی نشان نداد و بازار تمام مقاطع ثابت بود. حالا بزرگترین دغدغه مردم انتخاب کابینه جدید است.

وضعیت بازار آهن و فولاد پسا انتخاباتی.

همانطور که می دانیم چند روزی است نظارت دقیقی بر روی قیمت‌های عرضه شده در بورس کالا وجود نداشت و بعضا برخی از قیمت‌ها به شکل غیر قابل پیش بینی ارائه شدند. حالا تمامی نگاه‌ها به تیم اقتصادی جدید است. به امید آنکه ترکیب جدید دولت اینده بتواند با ارائه برنامه جدید و هدفمند مشکلات موجود را برطرف کند. 

در حال حاضر متقاضیان بازار آهن که چند روزی خریدهای خود را متوقف کرده بودند، امیدوارند که قیمت مقاطع کاهش پیدا کند. اما آنچه باید بدانیم تاثیر مستقیم و قابل توجه نرخ ارز بر قیمت محصولات فولادی در کشور است. از همین رو تمام نگاه‌ها به نتایج وین دوخته شده است. با وجود انتشار اخبار مبنی بر تمایل آمریکا برای توافق برجام، هنوز نتیجه قطعی و مشخصی ارائه نشده است و اکثر بازارها به خصوص بازار آهن و فولاد منتظر هستند که با تعیین وضعیت آن و مشخص شدن نرخ دلار، خرید و فروش خود را از سر گیرند. با این حال حدود یک هفته است که نرخ خرید و فروش حواله دلار نیمایی با افزایش 270 تومانی همراه بوده است و اختلاف بین نرخ اسکناس و حواله حداقل 3 هزار تومان است که این اختلاف قیمت، فعالان حوزه صادراتی را با مشکلاتی مواجه خواهد ساخت و این منجر می‌گردد که بازار آزاد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

بازار که از اواخر زمستان سال گذشته روند رکودی را در پیش گرفته بود، این روزها در رکود بیشتری فرو رفته است و متقاضیان بازار فولاد منتظر هستند تا قیمت‌ها در دولت جدید کاهش پیدا کرده و خریدهای خود را از سر گیرند. اگرچه نتایج وین و انتخابات در کاهش قیمت‌ها تاثیرگذار هستند اما نباید انتظار داشته باشیم که قیمت‌ها به یکباره کاهش پیدا کنند. زیرا صرف نظر از مسائل داخلی، بازار جهانی نیز در تعیین قیمت‌ها نقش مهمی دارد. با اعمال محدودیت‌های چین و افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی، محصولات صادراتی ایران نیز در طی یکسال گذشته رشد 80 درصدی را تجربه نموده است که این بازار داخلی و قیمت مقاطع را تحت الشعاع قرار خواهد داد. 

درآخر باید گفت؛
بازار رکودی این روزها در انتظار نتیجه برجام و کاهش قیمت‌ها به حالت تعلیق درآمده است. خیلی از خریداران منتظر هستند تا با مشخص شدن نتایج و کاهش قیمت‌ها و بعضا کاهش نرخ ارز، خریدهای خود را از سرگیرند. باید منتظر بمانیم که دولت جدید با انتخاب کابینه جدید، برنامه‌های اقتصادی خود را ارائه نماید و نتیجه برجام و قیمت نرخ ارز تعیین گردد.

منبع خبری فولاد24

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید