صرفه اقتصادی خام فروشی سنگ‌آهن بیشتر است

گفته های مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن در رابطه با مشکل تأمین مواد اولیه این شرکت را در ادامه می خوانیم.

صرفه اقتصادی خام فروشی سنگ‌آهن بیشتر است

منصور یزدی زاده با اشاره به صادرات بیش از ۵۰ درصد تولیدات شرکت و ثبت رکورد بیش از یک‌میلیون تن صادرات که منجر به انتخاب ذوب‌آهن به‌عنوان صادرکننده نمونه ملی در سال ۹۷ شد بیان می‌کند: با وجود آنکه موانع و مشکلاتی همچون تحریم‌ها باعث دشواری در صادرات شد اما با اقدامات و تلاش های صورت گرفته صادرات خوبی انجام شد به‌طوری‌که در هشت ماه ابتدای سال گذشته بالغ‌ بر ۱۳۰ هزار تن محصول فرعی صادر شد.

این مسئول یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت ذوب‌آهن را تأمین پایدار مواد اولیه به‌خصوص مواد آهن‌دار و زغال‌سنگ عنوان می کند وابراز امیدواری می‌کند که با تأمین پایدار مواد اولیه، تولید ذوب‌آهن به میزان بسیار بالاتری برسد.

به گفته یزدی زاده، ذوب‌آهن در دهه ۴۰ معادن اصلی سنگ‌آهن و زغال‌سنگ کشور را اکتشاف، تجهیز و ساماندهی کرد و پایه‌گذار فعالیت‌های مدرن معدنی کشور به‌شمار می‌آمد اما این شرکت در حال حاضر به دلیل سیاست‌های نادرست در واگذاری معادن طی دوره‌های مختلف با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شده است در حالی‌که سنگ‌آهن، خام فروشی شده و صادر می‌شود.

مدیرعامل ذوب‌آهن خاطرنشان می‌کند: واضح است زمانی که خام فروشی سنگ‌آهن باصرفه اقتصادی زیادی همراه است مواد اولیه به میزان کافی در اختیار ذوب‌آهن اصفهان قرار نمی‌گیرد. وی می‌افزاید: دلیل استفاده ذوب‌آهن از روش کوره بلند، نیاز به مصرف حامل‌های انرژی مانند زغال و کک است که به دلیل نامرغوب بودن زغال تولید داخل مجبور به واردات است و این اقدام معنایی به غیر از تأمین مواد اولیه با قیمت‌های جهانی ندارد و به مسئله‌ای بزرگ برای شرکت تبدیل‌شده است.

به گفته این مسئول در طرف مقابل، رقبای ذوب‌آهن قرار دارند که به دلیل برخوردار بودن از یارانه انرژی دارای توان پرداخت بهای بیشتر برای خرید سنگ‌آهن هستند. وی تأکید می‌کند: شرکت برای حل این مشکل به دنبال حمایت مالی نیست، بلکه حمایت دولت برای تأمین پایدار مواد اولیه از طریق معادنی که در برهه‌ای از زمان توسط ذوب‌آهن راه‌اندازی شدند برای این شرکت دارای اهمیت فراوانی است.

یزدی زاده می‌گوید: درهمین راستا مدیریت شرکت، تصمیم به ایجاد و بهسازی زنجیره تأمین گرفت که مذاکراتی را برای تملک معادن و محدوده‌های معدنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو ترتیب داد ضمن آنکه در زمینه معادن زغال‌سنگ نیز همین رویه مورد نظر و در حال بررسی است. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی برای تأمین پایدار کک متالورژی خارجی و زغال‌سنگ از مسیرهای مطمئن در حال انجام است و هیچ‌گونه نگرانی دراین‌باره وجود ندارد.

منبع:ایمنا

دیدگاه ها