سامانه ویژه توزیع کالاهای اساسی راه‌اندازی شد

رئیس اتاق تعاون از راه‌اندازی سامانه مهتاب، ویژه توزیع کالاهای اساسی از زمان تخصیص ارز تا زمان دریافت سهمیه موردنظر هر خانوار خبر داد.

سامانه ویژه توزیع کالاهای اساسی راه‌اندازی شد

بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون از راه‌اندازی سامانه مهتاب گفت: تأمین و توزیع کالاهای اساسی از ابتدای تحریم‌ها تشدید شده چرا که نظارت و کنترل جامعی روی ارز مصرف شده برای تأمین کالاهای اساسی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برای تهیه کالاهای اساسی، ماهانه ۱.۲ میلیارد دلار و سالانه ۱۴ میلیارد دلار مصرف می‌شود، افزود: در لایحه بودجه ۹۸ نیز همین مقدار برای ارز کالاهای مصرفی درج شده و علی‌رغم اینکه این رقم به طور کامل می‌تواند مشکل تأمین کالاهای اساسی را رفع کند اما به دلیل توزیع ناصحیح کالاهای اساسی، مردم با مشکل تأمین این کالاها روبرو هستند. این مقام مسئول با اشاره به وجود ۶۰۰۰ فروشگاه منسجم و یکپارچه تحت پوشش تعاونی‌های مصرف ادامه داد: متأسفانه دولت از ظرفیت تعاونی‌ها برای توزیع کالاهای اساسی استفاده نمی‌کند.

عبداللهی با تأکید بر اینکه اتاق تعاون یک برنامه و نرم‌افزار جامع کنترل و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی با عنوان مهتاب تهیه کرده گفت: این سامانه به این شکل عمل می‌کند که از ابتدای تخصیص ارز برای تهیه کالای اساسی، مشخصات دریافت‌کننده ارز در آن ثبت می‌شود و تا زمانی که کالا به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد، سهمیه‌ای که باید به سرپرست خانوار داده شود نیز درج می‌شود. این سامانه به صورت آزمایشی یک هفته است که در ۴۰ فروشگاه تهران فعال شده و با توجه به استقبال دولت، قرار شد از ابتدای سال آینده به صورت سراسری مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، ضایعاتی که در بخش کالاهای اساسی در هنگام توزیع رخ می‌دهد با اجرای این سامانه، حذف شده و ۱۴ میلیارد دلار کالاهای اساسی به صورت واقعی به دست مصرف‌کننده نهایی خواهد رسید. عبداللهی خاطرنشان کرد: همچنین در این سامانه امکان ورود مشخصات دریافت‌کننده ارز برای واردات کالاهای اساسی غیرمصرفی مانند نهاده‌های دامی نیز وجود دارد و همین فرآیند تا زمانی که این نهاده‌ها به دست مرغدار یا دامدار می‌رسد، می‌تواند نحوه‌ی هزینه‌کرد این کالاها را رصد کند.

منبع:بورس پرس

دیدگاه ها