در رزمایش قطع اینترنت ۷ بهمن قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات در مورد اینکه در رزمایش قطع اینترنت ۷ بهمن قرار است چه اتفاقی رخ دهد توضیحاتی داد که در ادامه می خوانیم.

در رزمایش قطع اینترنت ۷ بهمن قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات در توضیح اینکه در رزمایش قطع اینترنت ۷ بهمن قرار است چه اتفاقی رخ دهد گفت:‌ «این اتفاق یک رزمایش معمولی خواهد بود و احتمالا شبکه گیت‌وی اینترنت به داخل بین یک تا دوساعت قطع می‌شود تا مشخص شود آیا اختلالی در سیستم بانکی کشور رخ خواهد داد یا خیر که به نظر می‌رسد با توجه به شرایط زیرساختی شبکه شاهد اختلالی هم نباشیم.»

30 دی ماه نامه‌ای به پذیرندگان دارای درگاه پرداخت اینترنتی که بر اساس اعلام سازمان پدافند غیرعامل و شاپرک، در تاریخ ۷ بهمن ماه، از ساعت ۱۰ الی ۱۲ به منظور «رزمایش قطع اینترنت»، همه سرویس‌های مبتنی بر کارت برای پذیرندگانی که دارای سرور خارج از کشور هستند از دسترس خارج خواهد شد. در این نامه همچنین مستقیماً ذکر شده است که در آینده نزدیک، این رزمایش تکرار می‌شود تا در نهایت کلیه پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند اقدام به انتقال سرورهای خود به داخل کشور نمایند.

محمدجعفر نعناکار درباره این موضوع گفت:‌« برگزاری رزمایش سایبری برای مبارزه با تهدیدات سایبری عملی عادی در کشور است اما آنچه باعث نگرانی جامعه و کسب‌وکارها شده به بخش آخر این نامه مبنی بر اجبار به انتقال سرور کلیه پذیرندگان دارای سرویس خارج از کشور به داخل باز می‌گردد. براساس پیگیری‌ها مشخص شده که در خواست پدافند از بانک مرکزی و شاپرک تنها یک توصیه بوده و نه یک اجبار.»

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات تاکید می‌کند که از لحاظ قانونی هم شاید پدافند غیر عامل چنین اختیاری برای اجبار شرکت‌ها و سرویس‌دهندگان پرداختی به منتقل کردن سرورهایشان به داخل کشور ندارند و اگر قرار باشد چنین تصمیمی هم گرفته شود این تصمیم از لحاظ قانونی باید از سمت شورای عالی امنیت ملی یا شورای عالی فضای مجازی گرفته شود. به باور او گرفتن چنین تصمیماتی در نهایت علاوه بر ایجاد هیجان‌های نگران کننده برای مردم برای جامعه عواقبی دارد از جمله اینکه ممکن است زیرساخت‌های انجام چنین تصمیمی در کشور فراهم نباشد و یا انجام این تصمیم هزینه‌های بالایی برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین به همراه داشته باشد.

منبع:آخرین خبر

دیدگاه ها