حمایت‌های مالیاتی دولت از فعالان اقتصادی در دوران کرونا

کمک‌های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در سه ماهه اول سال ۹۹ جهت تأمین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مبارزه با ویروس کرونا به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت محسوب می‌شود.

حمایت‌های مالیاتی دولت از فعالان اقتصادی در دوران کرونا

 حمایت‌های مالیاتی دولت از فعالان اقتصادی در دوران کرونا

 بخشنامه پنج بندی سازمان امور مالیاتی برای حمایت از فعالان اقتصادی و بنگاه‌ها در دوران محدودیت‌ها و تعطیلی‌های ناشی از کرونا ابلاغ شد.

 در سال ۹۹ در مواردی که مهلت مقرر برای تقسیط بدهی (اعم از اصل مالیات، عوارض و جرایم) قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده مؤدیان مالیاتی در اجرای ماده (۱۶۷) قانون مالیات‌های مستقیم به اتمام رسیده باشد و این‌گونه مؤدیان قادر به پرداخت بدهی خود نباشند، سازمان امور مالیاتی کشور ‌می‌تواند نسبت به امهال بدهی به مدت حداکثر ۳ ماه و تقسیط به مدت ۹ ماه از تاریخ درخواست اولیه برای امهال و تقسیط فارغ از مهلت سه ساله مذکور در ماده (۱۶۷) قانون مالیات‌های مستقیم اقدام نماید.

 در مواردی که طبق مقررات قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده انقضای مهلت زمانی برای اعتراض به اوراق مالیاتی از تاریخ اول اسفند ۹۸ لغایت ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ باشد، مهلت اعتراض حداکثر تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ تمدید می‌شود.

 جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض مصوب ۲۲ دی ماه ۱۳۸۱ به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ بخشوده می‌شود.

 تاریخ لازم‌الاجرا شدن ارزش معاملاتی تعیین شده در اجرای مقررات ماده (۶۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ۹۴ در سال ۹۸ برای اجرا در سال ۹۹ از یک ماه به چهار ماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک افزایش می‌یابد.

 کمک‌های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در اسفندماه ۹۸ و سه ماهه اول سال ۹۹ جهت تأمین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح و سایر مراکز درمانی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مبارزه با ویروس کرونا که مورد تأیید وزارت مذکور قرار گیرد، به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت محسوب می‌شود.

دیدگاه ها