تاثیر تحریم های بازار آهن

شرایط سیاسی و وقایعی مانند تحریم بر روی جنبه های مختلفی از بازار آهن کشور ما تاثیر گذاشته است که اگر بخواهیم به تاثیرات تحریم ها بر روی بازار آهن نگاه کنیم می بینیم که قیمت آهن در چند ماه گذشته دارای افزایش های شدید، کاهش های شدید و دوباره افزایش و... بوده است تا این که به این جا رسیده ایم و قصد داریم، تاثیر تحریم ها بر بازار آهن را بررسی کنیم.

تاثیر تحریم های بازار آهن

کارشناسان شهر آهن در این مطلب ابتدا شرایط موجود را بررسی می کنند و برای آینده، احتمالاتی را در نظر می گیرند. پس اگر کسب و کار شما به بازار آهن وابسته است این مطلب دقیقا برای شماست!

چرا بازار آهن بعد از تحریم ها دچار نوسانات شدید شد؟

اولین دلیلی که به نظر کارشناسان شهر آهن رسیده است مربوط به بازار ارزی می باشد، چون نرخ ارز دچار نوسانات شدیدی شد و در یک بازه زمانی همه منتظر پایین آمدن قیمت ها بودند؛ این انتظار باعث شد بازار به طور کلی دچار افت شود و یا به قول معروف بازار بخوابد. از طرفی همین موضوع باعث شد که نقدینگی مردم کاهش پیدا کند و میزان تقاضا برای انواع مختلف آهن کاهش یابد و به این صورت بازار داخلی دچار مشکل شود. مورد بعدی این است که انبارهای همه توزیع کنندگان آهن پر شده است و همین رقابت بسیار شدیدی برای فروش بوجود آورده است و این رقابت بالا و موجودی بالای انبار باعث شده است که قیمت ها بالا تر برود و کارخانه ها برای اینکه بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند، قیمت را پایین بیاورند و یا اصلا برای جلوگیری از ضرر کردن ظرفیت خط تولید را کاهش دهند و نتوانند آهن آلات تولیدی خود را به فروش برسانند.

تاثیر تحریم ها بر روی بازار فولاد در آینده

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم قیمت آهن مانند میلگرد در بازار افت کرده است و همین باعث کاهش قیمت قراضه، شمش و آهن اسفنجی شده است. ولی الان نگرانی بیشتر کارشناسان و افراد فعال در بازار آهن این است که این تحریم ها شدت بگیرد، در صورتی که این اتفاق بیافتد در مرحله اول بودجه ای که به بخش های عمرانی اختصاص داده می شود کاهش پیدا می کند و در مرحله دوم شاهد ضعیف شدن بازار صادراتی خواهیم بود.

از طرفی در ادامه این روند عرضه داخلی بالا خواهد رفت و قیمت محصولات فولادی، به خصوص میلگرد، باعث می شود که سطح تولیدات داخلی کاهش پیدا کند و بازار دچار یک رکود شود. از آنجایی که نمی توان حدس دقیق در مورد آینده زد، کارشناسان ما در شهرآهن سه احتمال اصلی را در نظر گرفته اند. ما هم مثل شما امیدواریم که اتفاق های بد از بازار دور بمانند، ولی در ادامه احتمالاتی که در صورت افزایش تحریم ها پیش روی بازار آهن است را با هم بررسی می کنیم.

اولین احتمال این است که با اوج گرفتن تحریم ها، صادرات آهن کاهش پیدا کند و قیمت ارز نیز بالا تر برود و به دنبال آن قیمت محصولات فولادی روند افزایشی را طی کند. اما این بالا رفتن قیمت به معنی رونق گرفتن بازار و افزایش خرید و فروش نیست، چون میزان تقاضا با بالا رفتن قیمت، پایین می آید. دومین احتمال این است که اگر تحریم ها اوج بگیرند میزان عرضه در بازار افزایش پیدا کند و قیمت آهن آلات وابستگی خود را نسبت به بازار ارز، از دست بدهد. این یعنی با بالا رفتن نرخ ارز ، عرضه داخلی محصولات فولادی مانند میلگرد بیشتر شود و همین از بالا رفتن قیمت ها جلوگیری کند.

احتمال آخر این است که بازار آهن هیچ انعطافی در برابر افزایش نرخ ارز از خود نشان نمی دهد و همین باعث می شود که سرمایه داران صنعت فولاد نتوانند در این بازار دوام بیاورند و همین باعث کاهش قیمت آهن شود. این که کدام یکی از موارد بالا اتفاق خواهد افتاد، به تصمیمات دولت و مدیریت این بحران بستگی دارد و باید دید که چه تدابیری برای مقابله با این مشکلات در نظر گرفته اند. دولت باید در چنین شرایطی حتما راه حل های مختلفی را برای حل این مشکل در نظر بگیرد و بتواند بهترین راهکار برای حل این موضوع و پشت سر گذاشتن این بحرانی را انتخاب کند. اشتباه کردن در چنین شرایطی اصلا مجاز نیست و می تواند ضربه بدی به بازار آهن وارد کند.

منبع:الف

×