بررسی علل ریزشی شدن قیمت سکه، ارز و طلا

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلاوجواهر کشور درباره این‌که چرا قیمت سکه، ارز و طلا با کاهش روبه‌رو بوده است نکاتی را بیان کرد.

بررسی علل ریزشی شدن قیمت سکه، ارز و طلا

طلا و ارز دست فرمان را تغییر دادند و دلار به کانال ١٣‌هزار تومان عقب نشینی کرد و طلا و سکه نیز در یک هفته اخیر ٩‌درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که پیش‌بینی می‌شد با آغاز موج جدید تحریم‌ها قیمت ارز و سکه و طلا افزایش چشمگیری پیدا کند، اما برخلاف پیش‌بینی فعالان این عرصه چنین اتفاقی رخ نداد و قیمت‌ها نه‌تنها افزایش نداشت، بلکه با کاهش هم روبه‌رو شد.

تدبیر بانک مرکزی بود

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلاوجواهر کشور درباره این‌که چرا قیمت سکه، ارز و طلا با کاهش روبه‌رو بوده است،می‌گوید: «در یک هفته اخیر به دلیل اقدامات مناسب بانک مرکزی، نرخ ارز با کاهش روبه‌رو بوده و به زیر ١٤‌هزار تومان رسیده است.طبیعی است که کاهش قیمت ارز، ارزان شدن سکه و طلا را هم با خود به همراه داشته باشد.همین موضوع باعث شد که قیمت طلا و سکه نیز با کاهشی ٩‌درصدی روبه‌رو باشد. دلیل اصلی کاهش قیمت ارز هم اقدامات مناسب بانک مرکزی بوده که نرخ ارز را ٥‌درصد کاهش داد.»<?p>

کشتی آرای درباره این‌که چرا آغاز تحریم‌ها تاثیری روی افزایش قیمت سکه،ارز و طلا نداشت، ادامه می‌دهد: «بله تصور این بود که آغاز موج جدید تحریم‌ها شوک بزرگی به قیمت‌ها وارد کند و با دشواری در دسترسی به ارز، نرخ ارز و سکه افزایش یابد که همان‌طور که اشاره کردم با اقدامات بانک مرکزی این تأثیر کاهش یافت و حتی نرخ ارز تثبیت شد.افرادی هم که اقدام به خرید سکه و ارز کرده بودند، گمان می‌بردند با آغاز تحریم‌ها قیمت‌ها افزایش پیدا کند و بتوانند سکه‌ها و ارز خود را با قیمت بالایی به فروش برسانند، اما این اتفاق رخ نداد. اکنون هم تقاضا در بازار به شدت کاهش یافته و به تبع آن عرضه هم نداریم.»

او ادامه می‌دهد: «البته در کاهش قیمت طلا، پایین آمدن ٢ و نیم‌درصدی قیمت جهانی آن هم تأثیر دارد. این را هم باید تأکید کنم که حتی با فرا رسیدن ماه‌های جشن و عروسی هم قیمت طلا افزایش پیدا نمی‌کند، چون طلا در کشور به وفور تولید می‌شود و افزایش تقاضای آن منجر به بالا رفتن قیمت نخواهد شد، اما این وضع درباره سکه صدق نمی‌کند چون تنها منبع تولید سکه بانک مرکزی است و افزایش تقاضای آن منجر به افزایش قیمت می‌شود.»

حراج شمش طلا بازار را تثبیت کرد

این روزها شعب کارگشایی اقدام به حراج شمش کرده‌اند که این اقدام به اعتقاد فعالان بازار سکه و طلا تأثیر زیادی در تثبیت و تنظیم بازار داشته است.کشتی آرای دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «شرکت‌ها یا موسساتی که نقدینگی خود را به شمش طلا تبدیل کرده بودند در صورت نیاز می‌توانند دوباره‌ آن را به نقدینگی باز گردانند که بهترین راه که جنبه قانونی نیز دارد حراج از طریق بانک کارگشایی است.البته شاید این مقدار تاثیری در بازار نداشته باشد، اما در تنظیم بازار موثر و اقدام مناسبی بوده است.»روز گذشته قیمت سکه تمام با طرح قدیم ٤میلیون و ١٥٠‌هزار تومان، هر قطعه سکه تمام طرح جدید ٤‌میلیون و ٢٥٠‌هزار تومان، قیمت نیم سکه ٢‌میلیون و ١٩٠‌هزار تومان و ربع سکه یک‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان بود. همچنین هر سکه یک گرمی ٦٨٠‌هزار تومان و طلای ١٨ عیار نیز ٤٠١‌هزار تومان به فروش ‌رسید.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید