بررسی تحریم ایران در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا احتمال دارد اعمال تحریم جدید علیه ایران را بررسی کنند.

بررسی تحریم ایران در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا

به گزارش فولاد24 و به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، انتظار می‌رود وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه (20 آذرماه) خود در بروکسل بحث درباره وضع تحریم‌های جدید علیه افراد مرتبط با بحران اوکراین را به نتیجه برسانند و به‌علاوه ممکن است بر سر اعمال اقدامی جدید علیه ایران بحث و رایزنی کنند.

مسئله اعمال تحریم علیه ایران در حالی قرار است در این نشست مورد بررسی قرار گیرد که اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کند اما برخی گروه‌ها در اتحادیه اروپا خواهان اقدامی سخت علیه ایران به دلیل برنامه موشکی‌اش و آنچه دخالت تهران در مسائل منطقه‌ای همچون سوریه و یمن می‌خوانند، هستند.

دیپلمات‌ها می‌گویند که وزیران اتحادیه اروپا همچنین ممکن است درباره تحریم‌های احتمالی دیگری علیه ایران به بهانه ادعای دانمارک مبنی بر طرح شکست خورده جمهوری اسلامی برای انجام سوءقصد در این کشور رایزنی کنند. این موضوع در شرایطی بررسی می‌شود که یک بحث بزرگتر بر سر این وجود دارد که آیا اتحادیه اروپا فشار بر ایران را به دلیل برنامه موشکی و نقش آن در منطقه افزایش دهد یا نه.

به نوشته فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تلاش می‌کند نارضایتی خود درباره رفتار ایران را با تلاش‌هایش برای حفظ توافق هسته‌ای پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه از آن خارج شد، متوازن کند. یک دیپلمات اروپایی در این باره گفت: این وضعیت نشان می‌دهد که بحث درباره ایران تنها بر سر برجام نیست و عناصر دیگری نیز مطرح است.

منبع:ایسنا

دیدگاه ها