امکان برگشت بورس به وضعیت خوب گذشته وجود دارد.

در شرایطی که به دلیل مشکلات و افت و خیزهای قیمتی، اقبال عمومی برای سرمایه گذاری در بازارسرمایه از وضعیت مساعدی برخوردار نیست، شکل گیری اقدامات کارشناسی شده و نوآورانه می تواند با تأمین سود مناسب برای سرمایه گذاران، اعتماد و اطمینان مردم را به این بازار التیام بخشد.

امکان برگشت بورس به وضعیت خوب گذشته وجود دارد.

از جمله این اقدامات که از مدتها پیش مطرح شده، موضوع شکل گیری شرکتهای پروژه محور سهامی عام است که می تواند با تزریق مستقیم نقدینگی به جریان تولید، از یکسو حرکت چرخهای توسعه صنایع را تسریع کرده و از سوی دیگر بازدهی و سودآوری قابل قبولی را برای سهامداران این شرکتها به ارمغان آورد.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران بر عزم این سازمان در تسریع روند پذیرش شرکتهای پروژه محور تاکید کرد.

هامونی در جلسه پذیرش شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در فرابورس گفت: اتفاق خوبی در بازار سرمایه در حال وقوع است. حضور مجموعه های توانمند برای شکل گرفتن این حرکت، می تواند موفقیت این امر را بعنوان نخستین گامها تأمین کند. پذیره نویسی تجلی را به منزله یک عرضه اولیه واقعی می دانم.

مدیرعامل شرکت تجلی نیز در این جلسه از همکاری مسئولین بورس، ایمیدرو و شرکتهای سرمایه گذار عمده برای پیشبرد این کار تشکر کرده و افزود: در حال حاضر در اجرای چندین پروژه بزرگ تولید فولاد، کلاف، آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله مشارکت داریم و پروژه های دیگری نیز در حوزه های تولیدی و حمل و نقل ترکیبی در برنامه قرار دارد. گزینش همه این طرح ها بر اساس بازدهی و سودآوری بالای آن و حاصل مطالعات گسترده بوده است.

مرتضی علی اکبری همچنین به استقبال و پشتیبانی شرکتهای بزرگی چون سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، چادرملو و گل گهر برای شکل گیری تجلی به عنوان اولین شرکت پروژه محور در حوزه صنعت اشاره کرد و افزود: به علت تازه بودن این کار در بازارسرمایه روند انجام کارهای قانونی مشکل بود و مسلما شرکتهای دیگری از این دست، مسیر ساده تری خواهند پیمود.

وی پیش بینی کرد رتبه نقد شوندگی سهام تجلی بالا خواهد بود چرا که در همین مرحله هم شرکتهای بزرگ خواهان خریداری سهام بیشتری از آن هستند.

علی اکبری از برنامه افزایش سرمایه 62000 میلیارد ریالی شرکت برای تامین منابع مورد نیاز پروژه ها خبرداد که از این میزان تنها 15 درصد آن از طریق واگذاری سهام به عموم مردم تامین خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات نیز در این جلسه از لزوم شکل گیری شرکتهای پروژه محور سهامی عام برای پشتیبانی واقعی از تولید تاکید کرد.

امیرحسین نادری گفت: مدیران و فعالان اقتصادی وظیفه دارند بسترهای مناسبی فراهم کنند تا مردم با امنیت خاطر و اطمینان به بازدهی و سودآوری مناسب در زنجیره تولید سرمایه گذاری نمایند.

وی افزود: بیش از 60 نوع عنصر معدنی در کشور ما وجود دارد که این مزیت نسبی در جهان کم نظیر است. با برنامه ریزی و اجرای درست می توان از این نعمت خدادادی در جهت افزایش ثروت عمومی و جذب سرمایه های مردم در مسیر تولید استفاده کرد.

نادری گفت: در حال حاضر قیمتهای جهانی فولاد و محصولات معدنی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و موقعیت مناسبی است تا با سرمایه گذاری در طرح های توسعه از طریق شرکتهایی چون تجلی از فرصت پیش آمده به بهترین شکل استفاده کنیم. همچنین لازم است با نگاهی درازمدت روی فلزات استراتژیک آینده همچون فلز لیتیوم و امثال آن سرمایه گذاری شود.

مدیرعامل (ومعادن) تاکید کرد: اگر متناسب با درک عمومی اطلاعات لازم به مردم داده شود، قطعا امکان برگشت بورس به وضعیت خوب گذشته وجود دارد و این مستلزم هماهنگی تمامی بخش ها در بهره گیری از پتانسیل های موجود و همکاری دولت در کم کردن تصدی گری و تمرکز بر پشتیبانی و سیاستگزاری کلی است.

منبع: روابط عمومی سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید