استخراج سنگ آهن در مسیر سند چشم انداز شتاب گرفت

استخراج سنگ آهن در مسیر سند چشم انداز شتاب گرفت

آخرین مطالعات در زمینه میزان ذخایر قطعی سنگ آهن کشورمان گویای آن است که رقم ۲.۷ میلیارد تن برآورد می شود و سه منطقه شاخص سنگ آهن کشور « مرکزی، گل گهر سیرجان و سنگان » به ترتیب ۲۸، ۳۱ و ۲۲ درصد از این ماده اولیه فولاد سازی را در خود ذخیره دارند.

معدن سنگ آهن گل گهر که در دل کویر و ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان واقع است، با ظرفیت بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره، امسال برنامه تولید حداقل ۱۱ میلیون تن سنگ آهن را در برنامه دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد منطقه معدنی گل گهر دارای معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه محسوب می شود که قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و جهان را دارد.

کانسار سنگ آهن گل گهر در شش آنومالی مجزا در مجموع با ذخیره ای در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تن در محدوده ای به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض تقریبی چهار کیلومتر قرار گرفته است . بهره برداری از توده معدنی شماره یک بر عهده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است که ۲۲۰ میلیون تن آن تاکنون استخراج شده است.

حمایت سهامداران ضامن توسعه پایدار

«محمود زید آبادی» معاون مالی و اقتصادی شرکت معدنی صنعتی گل گهر در جمع اصحاب رسانه و اهالی بازار سرمایه بازدید کننده از مجتمع تصریح کرد: سرمایه ثبت شده این شرکت ۴۸ هزار میلیارد ریال است و برنامه ارتقا این میزان به رقم ۱۰۰ هزار میلیارد ریال است که به این ترتیب حمایت سهامداران موجب توسعه پایدار خواهد شد و می توان اقتدار را حفظ کرد.

وی خاطرنشان ساخت: گل گهر اکنون با حجم سرمایه گذاری انجام شده رتبه ۶ را در بازار بورس دارد و با افزایش سرمایه گذاری می توان رتبه نخست را به دست آورد.

سهم بیش از ۳۰ درصدی در سند چشم انداز

«محمد ستوده بحرینی» معاون بهره برداری مجتمع گل گهر هم معتقد است: این مجموعه در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ که پیش بینی دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد شده و لازمه آن تامین ۱۶۲ میلیون سنگ آهن است، بیش از ۳۰ درصد سنگ اهن مورد نیاز را باید تامین کند.

وی یادآور شد: اکنون در توده معدنی شماره یک که متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است، ۲۳۰ تا ۲۴۰ متر از سطح زمین به عمق رفته ایم و پیک نهایی هم تا ۴۰۰ متر پیش بینی شده است.

ایران رتبه نهم جهان و گل گهر جایگاه نخست

«سید محسن نبوی» مدیر سیستم ها و برنامه و بودجه گل گهر ضمن یادآوری رتبه نهم ایران در زمینه تولید سنگ آهن گفت: ایران بهره مند از دو درصد ذخایر سنگ آهن جهان است و در واقع با سهم ۳۰ درصدی گل گهر در این ارتباط می توان جایگاه نخست را به آن داد.

وی آمار ۳۴ درصد از ظرفیت تولید کنسانتره، ۲۵ درصد گندله، ۱۴ درصد آهن اسفنجی در گل گهررا ارایه داد و اینکه سه درصد از ظرفیت فولاد خام نیز در این مجموعه احداث شده است.

تولید ۹.۴ میلیون تنی کنسانتره در هفت ماه

آمارهای عملکرد این مجموعه در مدت هفت ماهه امسال گویای تولید ۹ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۹۹ تن است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک درصد رشد دارد و در مهرماه هم تولید کنسانتره آهن به بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن رسید.

علاوه براین در زمینه گندله که ظرفیت ۱۰ میلیون تنی دارد، در مدت هفت ماهه ۹۸ افزون بر هفت میلیون و ۸۹ هزار تن تولید این مجموعه بود که نسبت به مدت مشابه پارسال یک درصد افزایش را ثبت کرد و در مهر ماه امسال هم ۹۹۵ هزار و ۵۸۴ تن گندله تولید کرد.

افتتاح ۲۶ طرح جدید در مجموعه گل گهر

همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان کرمان در ابتدای دهه سوم آبان ماه جاری کارخانه های "آهن اسفنجی کوثر دو" و "فولادسازی جهان فولاد" با حضورحجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افتتاح شد و واحد گازی نیروگاه گهر انرژی نیز به عنوان طرح پشتیبان صنایع، به مدار تولید پیوست.

براساس برنامه تنظیمی علاوه بر این سه طرح بزرگ یاد شده، ۲۳ پروژه دیگر هم همزمان راه اندازی شد بگونه ای که منطقه گل گهر شاهد افتتاح ۲۶ طرح جدید بود.

مجموع ارزش این طرح ها از هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز گذشت و این حجم سرمایه گذاری اشتغال حدود یکهزار و ۳۰۰ نفر را به شکل مستقیم به همراه داشت سه هزار و ۹۰۰ شغل نیز به طور غیر مستقیم ایجاد شد.

تحقق هدف سال ۹۸ در ۶ ماه

«محسن میرزاده» مدیرحسابداری مدیریت، شرکت معدنی صنعتی گل گهر هم در جمع اصحاب رسانه و اهالی بازار سرمایه بازدید کننده از این مجموعه، خبر از تحقق هدف پیش بینی شده برای فروش سال ۹۸ در مدت ۶ ماهه امسال خبر داد.

وی گفت: کل فروش شرکت در ۶ ماهه ۹۸ رقم ۱۲.۵ میلیارد تومان برآورد شده و انتظار می رود هدف مربوطه محقق شود.

به گفته میرزاده، امسال دستیابی به ۱۲ میلیون تن گندله، ۱۵.۵ میلیون تن کنسانتره و در مجموع ۲۷.۵ میلیون تن تولید پیش بینی شده است.

راهبرد ارتقای سهم ملی و منطقه ای

بررسی ها نشان می دهد شرکت معدنی وصنعتی گل گهر به عنوان یکی از فعالان کلیدی در زنجیره ارزش تولید فولاد کشور با تدوین برنامه راهبردی و اجرای آن در تلاش است تا سهم ملی و منطقه ای خود را در تولید کنسانتره، گندله و فولاد افزایش دهد.

ایران امروز به جایگاه دهمین فولاد ساز جهان تکیه زده و این مهم با تلاش مجموعه های تولید کننده خوراک فولاد سازان از جمله گل گهر که یک سوم سنگ آهن مورد نیاز کشور را تامین می کند، فراهم شده است.

اهداف در چارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی

سیاست اقتصاد مقاومتی در چارچوب مقابله با تحریم های ظالمانه امروز در واحد های تولیدی در دستور کار قرار دارد و در این ارتباط گل گهر نیزبا افزایش تولید، رشد صادرات غیرنفتی و کاهش اتکا به نفت، بالابردن رقابت پذیری محصول با کاهش قیمت تمام شده، بومی سازی و کمک به داخلی سازی تجهیزات بخشی از اقدام های انجام شده و نیز در برنامه ریزی گنجانده شده است.

همچنین تکیه بر توان ظرفیت های داخلی و افزایش مشارکت سرمایه های انسانی، کارآفرینی پایدار، توسعه نظام هم افزایی و استفاده بهینه از منایع در شرکت های گروه، بهبود کیفیت محصولات، تکمیل زنجیره ارزش و زیر ساخت های توسعه از دیگر محورهای مهم این مجموعه محسوب می شود.

صدرنشینی در عملکرد هفت ماهه ۹۸

آمارهای مجموعه های معدنی در زمینه تولید کنسانتره گویای تولید ۲۷.۶ میلیون تن است که در مدت هفت ماهه امسال محقق شده و شرکت معدنی صنعتی گل گهر با سهم نزدیک به ۳۴ درصدی صدر نشین این گروه در دوره مربوطه است.

تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور در دوره هفت ماهه امسال، ۲۷ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۱۸۱ تن کنسانتره سنگ آهن تولید داشتند که نسبت به رقم ۲۶ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۵۱۰ تن عملکرد هفت ماهه ابتدایی سال ۹۷ گویای رشد چهار درصدی است.

براساس این بررسی پس از «گل گهر» که ۹ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۹۹ تن کنسانتره آهن تولید کرده، «چادرملو» پنج میلیون و ۸۰۱ هزار و ۲۰ تن، «سنگ آهن مرکزی» دو میلیون و ۸۸۹ هزار و ۴۱۸ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» سه میلیون و ۳۱ هزار و ۷۲۳ تن، «گهر زمین» دو میلیون و ۵۷۸ هزار و ۷۳۵ تن، «اپال پارسیان سنگان» یک میلیون و ۷۳۹ هزار و ۳۸۹ تن، «صنعتی و معدنی توسعه ملی» یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۹۸۵ تن، «صبا نور» ۵۵۶ هزار و ۳۱۲ تن و «جلال آباد» ۲۹۲ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند.

دستیابی به هدف ۲۲.۵ میلیون تن حمل ریلی

«جمشید ملارحمان» مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اعلام کرده است: این شرکت در نظر دارد تا پایان سال ۹۸ میزان حمل بار ریلی به خارج از منطقه را به ۲۲.۵ میلیون تن برساند که این مهم در چارچوب اهداف و راهبرد کلان کشور در توسعه حمل و نقل ریلی اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: برقراری قطارهای باری مستقیم واگن های باردار با تناژ حداقلی چهار هزار و ۵۰۰ تن از سایت ریلی مجتمع گل گهر تا مقصد بارکو در منطقه ویژه خلیج فارس و همچنین اعزام واگنهای خالی با قطارهای باری متراژی با تناژ دو هزار و ۵۰۰ تن از مبدا بارکو در منطقه ویژه خلیج فارس تا مقصد سایت ریلی مجتمع گل گهر ، حمل ریلی و درآمد حاصل ازآن افزایش چشمگیر و قابل توجهی درپی خواهد داشت .

فروش ریالی همراه با رشد ۷۳ درصدی

فروش ریالی گل گهر ( کگل ) در بورس با رشد ۷۳ درصدی در نیمه نخست امسال روبرو شد. این امر پس از انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهر یور ماه امسال (حسابرسی نشده) در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ اعلام شد و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همچنین رشد ۱۵درصدی ارزش بازار را در مدت ۶ ماه ۹۸ کسب کرد.

مشخصات دیگری که صورت های مالی کگل در این دوره دارد، عبارتست از افزایش ۷۰ درصدی درآمدهای عملیاتی ۶ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۳۷,۵۱۸,۵۷۰ میلیون ریال به مبلغ ۶۳,۷۹۶,۲۰۰ میلیون ریال رسیده ) افزایش ۶۱ درصدی سود ناخالص ۶ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۱۸,۰۵۵,۵۲۸ میلیون ریال به مبلغ ۲۹,۰۹۲,۲۲۰ میلیون ریال ) افزایش ۴۹ درصدی سود عملیاتی ۶ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ ۱۸,۴۱۷,۰۹۲ میلیون ریال به مبلغ ۲۷,۴۸۰,۵۸۸ میلیون ریال رسیده است) افزایش ۵۰ درصدی سود خالص ۶ ماهه ۱۳۹۸ و تحقق سود ۷۲۴ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ ۱۷,۳۲۵,۰۰۴ میلیون ریال به مبلغ ۲۶,۰۵۸,۳۷۲ میلیون ریال رسیده است) نکته قابل توجه اینکه سود هر سهم بر مبنای سرمایه ۳۶ هزار میلیاردی محاسبه شده که بر اساس سرمایه جدید ۴۸ هزار میلیاردی سود هر سهم ۵۴۲ ریال است.

ایرنا