اروپایی ها تجارت با ایران را رها نمی کنند

اروپایی ها تجارت با ایران را رها نمی کنند

«حسین یعقوبی میاب» در نشست تخصصی «بانک‌ها و پویایی روابط تجاری بین‌المللی» تاکید کرد: تحریم‌های اخیر مانند تحریم‌های سازمان ملل گسترده نیست و به همین دلیل ابزارهای بهتری برای مقابله با آنها در اختیار داریم. وی گفت: جریان ورودی ارز به کشور بسیار خوب بوده و مهم این است که این جریان را به درستی مدیریت کنیم.

یعقوبی در تشریح تحولات صورت گرفته پس از برجام گفت: در چند ماه اول پس از برجام شاهد تحولات جدی در حوزه بانکی بودیم از جمله اینکه بانک‌های ایرانی بار دیگر به سوئیفت دسترسی پیدا کردند و نقل و انتقال وجوهی که بلوکه شده بود، آغاز شد.

اروپایی ها به زودی کنار نمی روند

معاون بین الملل بانک مرکزی تاکید کرد: دولت آمریکا سعی کرده است با خروج از برجام، اقتصاد ایران را دچار اختلال کند اما حضور اروپایی‌ها و تعهداتی که دادند، فشار را کمتر کرد؛ تا زمانی که اروپایی‌ها حضور دارند معافیت‌های خوب همچنان وجود خواهد داشت.

یعقوبی افزود: تصور می‌کنم اروپایی ها به دو دلیل به زودی کنار نخواهند رفت؛ نخست به واسطه جنگ تجاری آنها با آمریکا و دوم اینکه به دنبال تقویت جایگاه اروپا در فضای اقتصاد بین‌الملل هستند. معاون بین‌الملل بانک مرکزی، رفتار دولت آمریکا را برای ایران عجیب ندانست و گفت: واشنگتن با شرکای راهبردی خود در اروپا، کره‌‌جنوبی و ژاپن نیز برخوردهایی در بحث تعرفه‌ها داشته است.

ابزارهای دیگری به جای سوئیفت به کار می گیریم

یعقوبی افزود: «با این حال برای مقابله با تحریم‌های جدید ما به ‌جای سوئیفت می توانیم ابزارهای دیگری را با بانک‌های دیگر به‌کار گیریم. سناریوهای دیگری نیز داریم که استفاده از پیمان‌های پولی مشترک از جمله آنهاست. فرایندهای را طراحی کرده‌ایم و تا جایی که به تعهدات بین الملل متعهد هستیم، خیلی نگرانی نداریم.»

منبع: عصراقتصاد