کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف

<p>تیرآهن از مقاطع پرکاربرد فولادی است که عمده استفاده آن در صنایع ساختمانی می باشد. اگرچه کاربرد تیرآهن به این حوزه محدود نمی شود. ما در این مقاله به کاربرد تیرآهن و ویژگی های آن می پردازیم.</p>

 کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف

تیرآهن از اصلی ترین اجزای یک ساختمان محسوب می شود. این عضو مهم انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربردی منحصر به فرد دارند. در این مقاله به توضیح کاربرد تیرآهن در صنایع مختلف می پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانیم:

 • تیرآهن چیست
 • استاندارد تولید تیرآهن
 • ویژگی های تیر آهن
 • معایب استفاده از تیرآهن
 • کاربرد تیر آهن در ساختمان
 • کاربرد تیرآهن در کشتی سازی و اسکله سازی
 • کاربرد تیرآهن در پالایشگاه ها و صنایع شیمیایی
 • کارخانه های تیرآهن در کشور

تیرآهن چیست؟

تیر آهن از قطعات اولیه احداث هر پروژه ی ساختمانی محسوب می شود و اسکلت اصلی ساختمان ها را تشکیل می دهد. در قرن بیستم با گسترش صنعت و شهرنشینی استفاده از این سازه رو به فزونی نهاد. بر اساس استاندارد جهانی جنس تیراهن های ساخته شده ST37 می باشد. از مهم ترین ویژگی تیرآهن این است که با دقت بالایی ساخته می شود و سایز باله ها دقیقا به یک اندازه است. یکی از ویژگی های تیرآهن جلوگیری از تنش های ناشی بر روی ساختمان است.

تیر آهن به سه صورت یافت می شود .

 • تیرآهن با استاندارد چین و روسیه
 • تیرآهن با استاندارد ایران و اروپا
 • تیر آهن بال پهن

استانداردهای تولید تیرآهن

 • IPE- این تیر آهن بر طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود و ضخامت باله‌های آن نیز ثابت است.
 • INP- شکل و ضخامت بال آن ها با فاصله گرفتن از جان تیر آهن کاهش می یابد که این نوع استاندارد متعلق به کارخانه های چین می باشد.
 • IPB-در این نوع تیر آهن، طول بال‌های آن افزایش یافته و اندازه بزرگتری دارد که به آن های تیرهای هاش می‌گویند.

ویژگی های تیر آهن

 • کاهش مصرف آهن
 • افزایش استحکام سازه
 • کاهش سطح مقطع سازه
 • یک نواختی و کاهش خطای انسانی
 • سرعت بخشیدن به پروژه

معایب استفاده از تیرآهن

 • در دمای بالا تضعیف می شود. مقاومت این محصول در دمای بالا کاهش پیدا می کند. اگر دمای اسکلت فلزی به حدود ۶۰۰ درجه سانتی گراد افزایش یابد احتمال فروریختن و برهم خوردن تعادل ساختمان وجود دارد.
 • اتصال نامناسب قطعات نیز از دیگر معایب این محصول است. این محصول را با جوش به یکدیگر متصل می کنند که بعضی مواقع به خاطر عدم مهارت جوش کار و عدم کنترل مهندسین ناظر مشکلاتی به وجود آمده است.
 • در برابر عوامل خارجی فلزات آن خورده می شوند. مقاومت و استحکام این محصول در برابر شرایط جوی واکنش نشان می دهد و همین امر باعث می شود که هزینه تعمیر و نگهداری این محصول افزایش یابد.
کاربرد تیرآهن

کاربرد تیر آهن در ساختمان

 1. کفی ستون: از این محصول می توان به عنوان صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف استفاده کرد. این کفی ها برای اتصال نبشی به ستون ها بسیار مفیدند و امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ و مشعل کاری برای برش و اتصال پیچ را می دهند. وباعث تحمل بارساختمان می شوند.
 2. ستون ها: تیرآهن با بال های پهن ویا هاش با مقطع مربعی شکل برای ستون استفاده می شود. در ساختمان های بیش از یک طبقه
 3. می توان از تیرآهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد ، به طوری که طول ستون باید در حدی باشد که از سقف طبقه بالا بیرون زده باشد تا ستون طبقه بعدی را به آن متصل کنند.
 4. تیرهای اصلی یا شاه تیر: به اعضای افقی سازه های فلزی تیر می گویند که بر روی ستون ها و با کمک پلیت ها به یکدیگر متصل می شوند. این وسیله می تواند به عنوان شاه تیر به ستون ها متصل شود که با استفاده از نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می شود. این نحوه ی اتصال به شاه تیر معروف است که تیرک های میانه هر طبقه را نگه می دارد.
 5. تیرک های میانی: تیرک ها از شاه تیرها کوچک ترند و به نام تیر کوچک هم شناخته می شوند. آن ها به به عنوان اعضای میانجی یا ستون متصل می شود و به اندازه شاه تیرها مهم نیستند اما از آن جایی که تیرآهن در تحمل وزن ساختمان بسیار مهم است این تیرک ها در بالا و پایین تیر ها و تیرآهن ها قرار می گیرند و به نحوی در هم قفل می شوند که بتوانند فشار و نیروهای زیادی را دریافت و تحمل نمایند. این تیرک ها کمک می کنند که بارها به شاه تیر ها و شاه تیر ها به ستون ها انتقال داده شود تا نیرو به صورت عمودی منتقل شود.
 6. تیرهای باریک کرومیت: تیرهای کرومیت از تیرک ها باریک تر هستند ولی طول آن ها بلندتر است و به نام تیر باریک شناخته می شوند. این تیرک یک سطح نشیمن گاه دارد که بر روی تیر اصلی جا می رود و محکم می شود.
 7. تیرآهن خرپا: در ساخت خرپا از این محصول استفاده می شود. این محصول با هر سیستم سقفی سازگار است و تنوع زیادی دارد. برای ساخت سقف سوله و انبار از تیرآهن خرپا استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن در کشتی و اسکله

مهمترین سازه در کف کشتی‌ها، تیرآهن شاه تیر بدنه اصلی می‌باشد که به عنوان ستون فقرات کشتی شناخته می‌شود. کلیه المان‌های اصلی سازه به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با شاه تیر اصلی بدنه ارتباط دارند. انواع شاه‌ تیرهای اصلی (Keel) مورد استفاده در کشتی در زیر آمده‌است.

Barkeel- در این نوع شاه تیر اصلی بدنه، ارتفاع تیرآهن بین ۳ تا ۶ برابر عرض آن است. طول آن بستگی به طول کشتی دارد که به وسیله صفحات قائم به همدیگر متصل می‌شوند. این نوع شاه تیر اصلی بدنه بیشتر در لنج‌ها و قایق‌ها استفاده می‌شود.

Flat Keels- عرض ورقه‌های فلزی این نوع شاه تیر ها می‌تواند ۱تا۲ متر باشد. ضخامت آن تا طول کشتی باید یکنواخت حفظ شود ولی مقدار ضخامت می‌تواند به تدریج به طرف دو انتهای کشتی کاهش پیدا کند. تیغه حامل مرکزی به شاه‌ تیر اصلی بدنه متصل بوده روی تیغه حامل مرکزی، سطحی موازی با سطح شاه ‌تیر اصلی بدنه، به‌طور یکنواخت در سرتاسر آن جوش داده می‌شود.

کاربرد تیرآهن در پالایشگاه ها

در پالایشگاه ها به دلیل اینکه سازه ها احتیاج به مقاومت بالا و طول زیاد دارند از تیرآهن هاش استفاده می شود. تیرآهن هاش به دلیل سطح مقطع خاص آن می تواند برای مصارف با طول ۱۰۰ متر استفاده شود. تیرآهن هاش به دلیل نوع هندسه آن ها مقاومت قابل توجهی در برابر نیروهای برشی و خمشی نسبت به تیرآهن معمولی دارند. پهنای بال یا همان عمق زیاد این تیرآهن باعث شده استفاده از آن ها استحکام بیشتری به سازه ببخشد.

کاربرد تیرآهن

کارخانه های تیرآهن در کشور

ازجمله کارخانه های مهمی که به تولید تیرآهن مرغوب در کشور می پردازند می توان به ذوب آهن اصفهان، نورد آریان فولاد، کارخانه نورد کوثر، شاهین بناب، فولاد غرب،فولاد خوزستان و ناب تبریز اشاره کرد.

تولیدات ذوب آهن شامل تیر 12 تا 30 می باشد. همچنین تیرآهن هاش سبک و تیرآهن هاش سنگین و حتی ریل در این کارخانه و در آنالیزهای متفاوت تولید می گردد.

کارخانه آریان فولاد واقع در بویین زهرا تیرهای 16- 18- 20- 22- 24- 27 در آنالیز ST37 تولید می شود.

فولاد ناب تبریز تیرآهن در سایزهای 14 و 16 و 18 با گرید st37، st44، st52 تولید می نماید.

شاهین بناب و جهان فولاد غرب تیرهای خود را در سایزهای 14 و 16 با گرید ST37 تولید می کنند.

محصولات این کارخانه شامل تیرآهن ۱۴ و ۱۶ اهواز می باشد.

تیرآهن به عنوان محصولی مستحکم در سازه ها به شناخت فراوان نیاز دارد. امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا دقایقی به دانسته های شما بیفزاید.

گروه تامین محتوا فولاد 24

×