ورق گرم (سیاه) و ورق روغنی (سرد) چه تفاوت هایی باهم دارند؟

ورق گرم (سیاه) و ورق روغنی (سرد) علی رغم وجوه مشترکی که باهم دارند، تفاوت های عمده ای هم با یکدیگر دارند که لازم است شما به عنوان یک خریدار یا مصرف کننده با این تفاوت ها آشنا باشید.

ورق گرم (سیاه) و ورق روغنی (سرد) چه تفاوت هایی باهم دارند؟

اگر شما قصد انجام پروژه ای را دارید و نمی دانید ورق گرم (سیاه) مناسب پروژه شما است یا ورق روغنی، این مقاله کاربرد زیادی برای شما دارد. این دو ورق یک تفاوت عمده با یکدیگر دارند و آن هم تفاوت در فرآیند تولید آن‌ها است اما تفاوت ها به همین جا ختم نمی شود! ما در این نوشتار به تفاوت ورق سیاه و روغنی از جهات مختلف پرداخته ایم:

  • تفاوت در سایز
  • تفاوت در ظاهر
  • تفاوت در قیمت
  • تفاوت در کیفیت
  • مزایا و معایب
  • موارد مصرف

آیا ورق گرم یا سیاه و ورق روغنی یا سرد با هم تفاوت سایز دارند؟

تلرانس ابعادی ورق گرم دقیق نیست و سطح آن زبر و خشن است. در فرآیند نورد گرم ضخامت ماده حدودا از ۲۵ به ۶ میلی متر کاهش می یابد. اگر ضخامت ورق تا 6 میلی متر باشد می توان آن را به دور یک محور پیچاند و کویل‌های ورق را تشکیل داد. این کویل‌ها ماده اولیه برای فرایند نورد سرد می باشند. در فرآیند نورد سرد سطح ورق به خوبی پرداخت شده و ورق هایی تولید می شود که تلرانس و ضخامت کمتری دارد. ورق‌های فولادی تا ضخامت 200میکرومتر و فویل آلومینیوم تا ضخامت 8 میکرومتر در این فرآیند تولید می شود.

ورق گرم و ورق سرد در ظاهر چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت در ظاهر ورق سیاه و ورق روغنی سبب تفاوت در موارد مصرف این دو نوع ورق شده است. ورق گرم (سیاه) ظاهر جالبی در مقایسه با ورق روغنی (سرد) ندارد به همین دلیل در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که ظاهر ورق اهمیت نداشته باشد و صرفاً کیفیت، استحکام و ویژگی های مکانیکی محصول مورد نظر باشد. در مقابل ورق روغنی از آنجا که ظاهر بهتری دارد در مواردی که شکل محصول حائز اهمیت باشد استفاده می شود.

ورق سیاه و روغنی

تفاوت قیمت ورق گرم (سیاه) و روغنی 

برای پبدا کردن دلیل و میزان تفاوت قیمت ورق سیاه و ورق روغنی که به ترتیب در دسته گرم و سرد قرار می گیرند، باید به سراغ فرآیند تولید این دو محصول برویم. قیمت ورق های سرد اعم از ورق روغنی و ورق گالوانیزه تقریباً دو برابر قیمت ورق سیاه می باشد. علت این امر این است که فرایند تولید آن نسبت به ورق گرم پیچیده تر می‌باشد.

میزان تفاوت در کیفیت ورق سیاه و روغنی چقدر است؟

دستگاه‌ها و روش‌هایی که در نورد گرم استفاده می شوند نسبت به گذشته کامل تر شده اند و در نتیجه محصولات گرم از دو مزیت برخوردار می شوند؛ نه تنها قیمت پایینی به نسبت ورق سرد (روغنی) دارند بلکه از کیفیت مرغوبی هم برخوردار هستند. اما همچنان بالا بودن قیمت دستگاه‌های مورد استفاده جهت تولید ورق گرم باعث شده است این ورق‌ها بیشتر در سایز بزرگ که تقاضا هم برای آن بیشتر است تولید شوند. در مراحل بعدی آن‌ها به عنوان مواد اولیه برای تولید ورق‌هایی با سایز کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات حاصل از فرآیند نورد گرم دارای پوششی با کیفیت بالا روی سطح محصول می باشند و از نظر صافی و یکنواختی کیفیت بالاتری دارند. میلگردهایی که با فرایند نورد سرد تولید می‌گردند دارای سختی بیشتر نسبت به میلگردهای تولیدی با نورد گرم می‌باشند، اما اگر بخواهیم میزان استحکام ورق گرم و سرد را با هم مقایسه کنیم این روند در تولید ورق های فولادی برعکس است و میزان کربن در ورق های نورد گرم بیشتر بوده و ورق های سرد به دلیل فرایند آنیلینگ نرم تر می باشند. بنابراین ورق سیاه نسبت به ورق روغنی دارای استحکام بیشتری می باشند.

ورق سیاه و روغنی

مزایا و معایب هر کدام از ورق های گرم و سرد کدام اند؟

اندازه های ورق سرد نسبت به ورق گرم دقت بیشتری دارد. در واقع این فرآیند نورد سرد است که باعث تولید محصولات با ابعاد دقیق تر می شود. اگرچه ابعاد و اشکالی که می توان با ورق گالوانیزه و ورق روغنی تولید کرد نسبت به ورق سیاه محدود تر است و می توان آن ها را به شکل مربع، مدور و مسطح تغییر داد. به علاوه ورق سیاه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ورق روغنی و ورق گالوانیزه دارد و می توان آن را به اشکال مختلف درآورد و محصولات متفاوتی را تولید کرد.

موارد مصرف ورق سیاه و روغنی کدام است؟

همان طور که در متن اشاره شد ورق سیاه در ابعاد بزرگ تولید می شود و ماده اولیه تولید ورق های گرم در کارخانجات به حساب می آیند. به همین دلیل ورق سیاه در صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی کاربرد دارد در حالیکه ورق روغنی در صنایع ساختمانی، خودروسازی، لوازم خانگی و مبلمان شهری مصرف دارد.

خرید ورق گرم (سیاه) و ورق روغنی (سرد)

برای خرید انواع ورق گرم(سیاه) و ورق سرد می‌توانید سری به قسمت محصولات سایت فولاد 24 بزنید تا هم از قیمت روز آن‌ها در بازار مطلع شوید و هم به صورت مستقیم با فروشنده در ارتباط باشید.

 

×