هرآن چیزی که در مورد مهره و ماسوره نیاز است بدانیم.

مهره و ماسوره از جمله وسیله‌هایی هست که در صنعت لوله کشی بسیار کاربرد دارد. این وسیله در واقع یک نوع اتصال دهنده برای دو قسمت نر و ماده در لوله کشی است.

هرآن چیزی که در مورد مهره و ماسوره نیاز است بدانیم.

قیمت روز مقاطع فولادی

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله این موارد را با همدیگر بررسی کنیم:

  • مهره و ماسوره چیست؟
  • جنس مهره و ماسوره
  • کاربرد مهره و ماسوره

مهره و ماسوره چیست؟

همان طور که اشاره شد مهره و ماسوره به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می‌شوند. به عبارتی مهره و ماسوره در محل اتصال لوله نر و ماده استفاده می‌شود.

استفاده از مهره و ماسوره نه تنها برای اتصال لوله، بلکه از آن برای سایر اتصالات نیز صورت می‌گیرد. این مهره‌ها در دو رنگ سفید و سیاه به بازار عرضه می‌شوند. هم چنین این المان در سایزهای مختلف تولید و به بازار ارائه می‌شود.

سر لوله ماده رزوه دارد و سر لوله نر یک برگشتی دارد. مهره و ماسوره در محل اتصال این دو برای جایی که فاصله زیاد است یا سر زانوی لوله با استفاده از مهره و ماسوره به یکدیگر وصل می‌شود تا مانع نشتی مایعات یا باد در ساختمان و ماشین می‌شود.

جنس مهره و ماسوره

مهره ماسوره از مواد مختلفی می‌تواند تولید شود به همین دلیل انواع مختلفی دارد از جمله می‌توان به انواع گالوانیزه، پلیمری،پرسی و برنجی اشاره کرد. که هر یک ویژگی های خاص خود را دارد.

مهره و ماسوره گالوانیزه:

مهره ماسوره هایی که از جنس گالوانیزه می‌باشند، با استفاده از روش‌های گرم و سرد آب بندی و تولید می‌شوند. مهره ماسوره‌هایی که از جنس گالوانیزه هستند، از ترکیب آهن و فولاد ساخته شده‌اند. همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، این گونه مهره ماسوره ها با استفاده از روش سرد و گرم آب بندی می‌شوند، که انجام این کار مزایایی به همراه دارد. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب بندی مهره ماسوره با استفاده از روش گرم و سرد می‌تواند باعث بالا رفتن مقاومت مهره و ماسوره در محیط های اسیدی و بازی شود.

مهره های گالوانیزه در برابر پوسیدگی و مواد خورنده از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند.

مهره و ماسوره پرسی:

اتصالات پرسی نمونه ای از اتصالات لوله های پنج لایه است و از آن ها برای چفت کردن لوله های پنج لایه استفاده می‌شود. استفاده از این نمونه اتصالات برای انجام لوله کشی ها بسیار مناسب بوده و باعث بالا رفتن طول عمر اتصالات می‌شود. برای استفاده از این گونه اتصالات از دستگاه پرس استفاده می‌شود. در ساخت اتصالات پرسی از برنج استفاده می‌شود. استفاده از این ماده برای ساخت این گونه اتصالات، باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر خوردگی، جلوگیری از ایجاد رسوب و هم چنین جلوگیری از فرسایش بدنه این اتصالات می‌شود. برای آب کاری آن ها نیز از نیکل استفاده می‌شود. ترکیب نیکل و برنج می‌تواند در تقویت موارد ذکر شده کارگشا باشد.

مهره و ماسوره پلیمری:

اتصالات پلیمری نیز از دیگر انواع اتصالات می‌باشد که از ویژگی و مزایایی برخوردار می‌باشد. از جمله این ویژگی ها می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

  • اتصالات پلیمری در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می‌دهند.
  • این گونه اتصالات اگرچه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند اما در عین حال بسیار مقاوم می‌باشند.
  • اتصالات پلیمری در برابر ارتعاشات از خود مقاومت نشان می‌دهند.
  • این نمونه اتصالات از طول عمر بالایی برخوردار می‌باشند.
مهره ماسوره

کاربرد مهره ماسوره

همان طور که گفتیم مهره ماسوره در جنس های مختلفی در بازار وجود دارد و بنا بر جنس شان هرکدام مورد مصرف های متفاوتی دارند.

مثلا مهره ماسوره های گالوانیزه به خوبی آب بندی می شوند و از این رو می توانند تا اندازه زیادی از نشتی لوله ها جلوگیری به عمل آورند. بیش ترین کاربرد مهره و ماسوره در صنعت لوله کشی می باشد.

تهیه شده در گروه تامین محتوای فولاد 24

×