مهمترین کارخانه های تولید ورق سیاه

یکی از انواع محصولات فولادی ورق ها می باشند که از طریق تکنولوژی نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند و کاربردهای فراوانی در صنعت دارند در این مطلب مهمترین کارخانه های تولیدکننده ورق سیاه را معرفی خواهیم کرد.  

مهمترین کارخانه های تولید ورق سیاه

مهمترین کارخانه های تولید ورق سیاه در ایران بشرح ذیل می باشد:

  • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
  • کارخانه فولاد کاویان
  • کارخانه فولاد اکسین خوزستان
  • مجتمع فولاد گیلان

 

1- کارخانه فولاد مبارکه:

شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از عظیم ترین واحدهای صنعتی کشور است، که در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته و راه اندازی شد و از سال 1372 مورد بهره برداری قرار گرفت که دارای محصولات متنوعی با کیفیت بالا از جمله ورق های فولادی را برای مصرف صنایع مختلف کشور، تولید می نماید و یکی از مهمترین کارخانه تولید کننده ورق های فولادی به صورت نورد گرم و نورد سرد می باشد و تنها کارخانه فولادسازی می باشد که در کشور هم شمش ورق و هم تبدیل آن به ورق را انجام می دهد، ضخامت ورق های این کارخانه از 1.2 تا 16 میلی متر می باشد که بیشترین تولیدات آن در ضخامت های 2 تا 5 میلی متر و عرض 1000 تا 1500 میلی متر است.

-توضیح مختصر درخصوص واحد نورد گرم فولاد مبارکه

تختالها به واحد نورد گرم منتقل مي شود و پس از گرم شدن تا 1280 درجه سانتي گراد در كوره هاي پيش گرم كن و پوسته زدايي در نورد هاي اوليه و نهايي نورد شده و در نهايت ضخامت آن به 16 تا 1/2ميلي متر مي رسد كه به صورت كلاف ( كويل ) توليد مي گردد .

کلاف گرم با مشخصات ابعادی :

  • 1. ضخامت از 1/5تا 16 ميليمتر
  • 2. عرض از 650 تا 1850 ميليمتر
  • 3. وزن بسته بندي محصولات از 5 تا 30 تن

کيفيت سطح : فولاد سياه با صافي سطح کمتر از IU-85

واحد تکميل نورد گرم :

52درصد از كلافها به واحد تكميل نورد گرم انتقال مي يابد،  در اين واحد اعمالي از قبيل كم كردن وزن كلاف، بهبود خواص مكانيكي، تسطيح ورق، برش سبک و سنگين ورق در طولهاي 1 الي 12 متر صورت مي گيرد .

محصولات :

کلاف و شيت

1. کلاف مانند مشخصات فوق

فولاد سياه با سطح (Flatness) کمتر از IU-20

2. شيت حداکثر طول 1 تا 12 متر

وزن متفاوت مطابق با سفارش مشتري

ضخامت : 1/5 تا 16 ميليمتر

آدرس سایت: https://www.msc.ir/

فولاد مبارکه

2- کارخانه فولاد کاویان:

شرکت فولاد کاویان اولین تولید کننده ورقهای سنگین فولادی در ایران می باشد که با بیش از دو دهه تجربه محصولاتی مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کند ظرفیت تولید این شرکت میزان ۸۴۰ هزار تن ورق در سال با عرض های 1250 تا 1500 میلی متر و ضخامت های 8 تا 20 میلی متر و گاهاً بالاتر را تولید می نماید.

قابل ذکر است شرکت فولاد کاویان،تولید کننده “ورقهای فولادی واسلب نازک” مطابق با استانداردهای بین المللیJis و ASTMو ENوDIN و… نیز می باشد.

آدرس سایت: http://kaaviansteel.com/

فولاد کاویان

 

3- کارخانه فولاد اکسین خوزستان:

شرکت فولاد اکسین خوزستان یکی دیگر از کارخانه های تولید ورق سیاه می باشدکه با هدف تولید انواع ورق های عریض فولادی جهت تأمین صنایع نیازمند به ورق های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی و رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور در سال 1384 ثبت و تأسیس شد، ظرفیت تولید این شرکت یک میلیون تن در سال می باشد که ورق های با عرض 2000 میلی متر و با ضخامت های 6 به بالا و نیز نیاز مشتریان در حال تولید می باشد.

آدرس سایت: http://oxinsteel.ir

فولاد اکسین

3- مجتمع فولاد گیلان:

مجتمع فولاد گیلان بعنوان اولین و بزرگترین واحد تولیدی بخش خصوصي نورد ورقهاي فولادي است که در سال 1382 در شهرک صنعتی رشت تأسیس شد، دارای تولید انواع محصولات فولادی در دو بخش نوردگرم و نورد سرد می باشد. ظرفیت تولید واحد نورد گرم این مجتمع بالغ بر 2 میلیون تن در سال و شامل انواع سایزهای ورق های نوردیده می باشد. در واحد نورد سرد این کارخانه نیز سالانه 500 هزار تن انواع محصولاتFULL HARD و ورقهای روغنی و آنیل شده تولید می گردد، ورق سیاه تولیدی این شرکت در ضخامت های ۲ تا ۴۰ میلی متر و عرض های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ می باشد.

آدرس سایت: https://www.ferrogilan.com

خط تولید تولید ورق سیاه فولاد گیلان

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد24

دیدگاه ها