چت

ساخت تیرآهن لانه زنبوری

ساخت تیرآهن لانه زنبوری به چه صورت است و دارای چه استانداردهایی است، در این مقاله قصد داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم با ما همراه باشید با ادامه این مطلب...

ساخت تیرآهن لانه زنبوری

دلیل نامگذاری تیرآهن لانه زنبوری این است که در امتداد طول دارای حفره های توخالی در قسمت جان است که به لانه زنبور عسل شبیه است. طبق استاندارد ملی ایران- 1387 در تیرهای نورد شده با ایجاد الگوی برشی در جان تیر و اتصال دو قسمت بریده شده  به یکدیگر تیر زنبوری یا شبکه شده به دست می‌آید که دارای ممان اینرسی بیشتری است.

قیمت روز تیرآهن


سایزهای رایج تیرآهن لانه زنبوری

به طور کلی تمامی تیرآهن ها از سایز 14 تا 30، با توجه به سفارش امکان شبکه شدن را دارد. البته تیرآهن از سایز 14 به پایین به دلیل پیچ خوردن یا در اصطلاح شکلاتی شدن شبکه کاری نمی‌شود. سه شماره تیغه 8، 10 و 13 سانتی‌متر در تولید تیرآهن شبکه وجود دارد. براي ساختن تيرآهن زنبوري از دو شيوه برش پانير و برش لتيسكا استفاده می‌شود. 

 

  • تیرآهن سایز 14 و 16 و 18 معمولا با تیغه 8 سانتی7متری شبکه می‌شود.
  • تیرآهن 20 معمولا با تیغه 8 یا 10 شبکه می‌شود.
  • تیرآهن های 22، 24 و 27 معمولا با تیغه های 10 و 13 سانتی‌متری شبکه می‌شوند.
  • تیرآهن 30 نیز با تیغه 13 سانتی‌متری شبکه می‌شود.


تقویت تیرآهن زنبوری

محصول ساخته شده در محل تكيه گاه، با توجه به حفره هاي خالي آن در مقابل تنشهاي برشي ضعيف مي‌شود. براي جبران اين نقيصه، با توجه به منحني نيروي برشي نيز به پر كردن حفره ها با ورق هاي تقويتي اقدام مي‌كنيم. لازم به ذكر است كه حداقل بايد يك حفره با ورق در تكيه گاه به وسيله جوش كامل پرشود. در پايان يادآور مي‌شوم كه يك نوع ديگر از پروفيل هاي لانه زنبوري را پس از بريدن قطعات بالا و پايين ورق واسطه اضافه مي‌كنند كه اين ورق واسطه بين دندانه ها جوش مي‌شود. در نتيجه، تير حاصل به مراتب قويتر از تيري است كه بدون ورق واسطه ساخته مي‌شود.

تیر زنبوری
 
نحوه جوشکاری تیرآهن زنبوری

جوشکاری در ساخت تیرآهن شبکه از اهمیت به سزایی برخوردار است. عدم رعایت استاندارد در جوشکاری پیامدهای غیر قابل جبرانی به همراه دارد. جوشکاری تیراهن لانه زنبوری با درخواست مشتریان عزیز به دو صورت انجام می‌شود:
1- جوش معمولی: در این مدل فواصل جوش به صورت 1 متر 1 متر از یکدیگر انجام می‌شود. البته بقیه جوش و تکمیل آن در محل اجرای پروژه صورت می‌گیرد.
2- جوش مهندسی: تمامی بخش های برش خورده در هر دو طرف جوش کامل زده می‌شود. اجرت جوشکاری مهندنسی معمولا سه برابر جوشکاری معمولی محسوب می‌شود.

تیرآهن لانه زنبوری
 
مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

عکس العمل بهتر در مقابل لرزه های وارد شده به سازه از برتری های تیر شبکه‌ای محسوب می‌شود. وجود حفره در این تیرآهن برای رد کردن سیم برق و انواع لوله های تاسیساتی شرایط مناسبی را ایجاد کرده است. وزن پایین و ارتفاع بیشتر، تیرآهن لانه زنبوری را به یک گزینه مقرون به صرفه از نظر اقتصادی تبدیل کرده است. مقاومت خمشي تير نيز افزوده مي‌گردد، در نتيجه تيري حاصل مي‌شود با ارتفاع بيشتر و قويتر و هم وزن تير اصلي.
عمده مشکل تیرآهن تو خالی شده، جوشکاری و تنش‌های ایحاد شده در محل برش و حرارت جوش است. معمولا جوشکاری توسط اپراتور معمولی صورت می‌گیرد که نیازمند بررسی دقیقتر است. ضعف در ناحیه جان تیر به علت کاهش مساحت آن نیز از دیگر عیوب این محصول است. در برخی پروژه ها از تیرهای لانه زنبوری به عنوان تیرچه استفاده می‌گردد که در بتن مدفون شده و ممکن است برخی از حفره ها با بتن پرنشوند.

خرید تیرآهن لانه زنبوری

قیمت تیرآهن زنبوری در ابتدا تابع سایز و برند تیرآهنی است که آن را برش کاری می‌کنند. در درجه بعدی نوع جوشکاری نیزعامل تعیین قیمت است. یعنی به قیمت تیراهن انتخاب شده هزینه اجرت شبکه افزوده می‌شود. این دستمزد در حقیقت هزینه برش کاری و جوشکاری است.

×