راهنمای خرید دستگاه پرس برک

<p>دستگاه پرس برک سال هاست در ایران جایگزین خم کن های دستی و یا برقی قدیمی شده است. صاحبان صنایع و شرکتهایی که مایلند کیفیت بهتری در خمکاری داشته باشند اقدام به خرید پرس برک می نمایند.</p>

راهنمای خرید دستگاه پرس برک

دستگاه پرس برک دارای چه ویژگیهایی می باشد؟ در ابتدا لازم است توضیح دهیم که منظور از کیفیت در پرس برک چیست.در واقع تعریف کیفیت در پرس برک عبارتست از یکسان بودن زوایا پس از عملیات خمکاری .بدین معنی که وقتی مثلاً ورق با زاویه 90 در جه خم می شود باید در تمام نقاط خم، زاویه 90 باشد .البته پارامترهای دیگری نیز مهم هستند ازجمله سرعت دستگاه ،کیفیت قطعات به کار رفته مانند سیستم هیدرولیک ، سیستم برق و غیره، در این نوشتار تلاش شده تا با ارائه توضیحاتی به تصمیم گیری صاحبان صنایع و مدیران تولید کارخانه های صنعتی برای انتخاب و خرید پرس برک( مناسب با فعالیتشان )کمک شود، در ادامه بیشتر به عناوین زیر خواهیم پرداخت:

  • گزینه های مهم جهت خرید پرس برک
  • آیا با معایب پرس برک ساخت ایران آشنایی دارید؟
  • آشنایی با پرس برک ساخت داخل و خارج

گزینه های خرید دستگاه پرس برک

در حال حاضر شرکت ها برای انتخاب پرس برک 5 گزینه پیش رو دارند :دستگاه های تولید داخل ،دستگاه های چینی ،دستگاه های ترکیه ای ،دستگاهه ای اروپایی ودستگاه های دست دوم آمادا یا اروپایی.در ادامه با توجه 12 سال فعالیت اینجانب در حوزه ماشین آلات صنعتی با همه 5 گزینه فوق کار کرده و شناخت دارم، مواردی را براساس اطلاعات شخصی توضیح می دهم.

1-ماشین الات ساخت داخل :

شرکت های زیادی در این زمینه شروع به فعالیت کرده اند و طبیعتا ازتولید خم کن شروع کرده و در سالهای اخیر به تولید پرس برک رو آورده اند .نقطه قوت دستگاههای ایرانی قیمتشان و زمان تحویل کوتاه تر می باشد ولی نقاط ضعفی هم دارند که باعث شده در مواردی منتخب صنعتگران نباشند :

معایب پرس برک ساخت داخل

الف . به دلیل ساختار سنتی، تیراژپایین تولید و بهره وری پایین این واحدها، قیمت تمام شده دستگاه بسیار بالااست و در نتیجه خریدار بیش از ارزش کالایی که دریافت می کند هزینه می کند .بدین معنی که اگر چه ظاهرا نسبت به گزینه های دیگر پول کمتری پرداخت می کند ولی درواقع به خاطر هزینه های جانبی از قبیل هزینه نگهداری زیاد ،کیفیت خم نامطلوب و خرابی های مکرر و خواب دستگاه ،هزینه بیشتری پرداخت می کند

ب.کیفیت پایین خمکاری به معنی یکسان نبودن زوایا در نقاط مختلف ورق .دلیل این مشکل به ضعف طراحی و عدم وجود ابزار ماشین کاری دقیق در این شرکتهاست که باعث شده دقت پایینی داشته باشد. خلاصه و جمع بندی در مورد دستگاههای ایرانی این است که این گزینه مناسب شرکتهای پر تیراژو تولیدکنندگانی که دقت خمکاری مطلوبی نیاز دارند نیست و این گونه شرکتها باید سراغ گزینه های دیگر بروند .کالاهای ایرانی برای تولیدات کم حجم و ضخامت بالای 10 میل که نیاز کمتری به دقت زاویه دارند توصیه می شود مانند تولیدکنندگان قالب بتن و یا پایه چراغ های روشنایی 8 وجهی و..

2 – پرس برک های ساخت چین:

تقریبا از سال 87 با توجه به پایین بودن نرخ دلار (حدود 1000 تومان )شرکتهای بازرگانی و حتی بعضی از تولید کننده ها؟ شروع به وارد کردن پرس برک چینی نمودند و تعداد زیادی پرس برک چینی وارد کشور شد .به دلیل پایین بودن نرخ ارز، قیمت تمام شده دستگاه چینی تحویل ایران نسبت به دستگاههای تولید داخل ایران اختلاف قابل توجهی داشت و تقریبا تولید پرس برک ایرانی در آن سالها متوقف شده بود مگر در دستگاه های بزرگ با طول 6 متر و ضخامت بالای 10 میلیمتر .

در این سالها مشخص شد که برک های چینی که وارد ایران شده به اصطلاح عامیانه فقط کار راه انداز بوده و بعد از مدتی دستگاه دچار خطا می شد و در واقع علی رغم اینکه نسبت به نمونه ایرانی در ابتدا دقیق تر و ارزان تر بود بعد از مدتی (2 تا 3 سال بسته به میزان استفاده و نحوه نگهداری )دقت اولیه را از دست می داد و شرکتها ناچار به جایگزین کردن برک چینی با برکهای پیشرفته تر می شدند .جمع بندی اینکه به نظر من پرس برک چینی مناسب شرکتهایی است که در آغاز راه هستند و سرمایه اولیه لازم را برای خرید دستگاه مطلوب ندارند.

دستگاه پرس برک

3 – پرس برک ترکیه ای :

تقریبا از از سال 2007 دستگاههای ترکیه ای نیز وارد کشور شدند و توانستند در غیاب برندهای اروپایی جای خود را درمیان شرکتهای ایرانی باز کنند .بسیاری از شرکتهای ایرانی شروع به خرید پرس برک ترکیه ای کردند ولی مشکل این گروه از ماشین الات در ابتدای شروع به کار نمایندگی ها، ضعف در خدمات پس از فروش بود که البته این موضوع در سالهای بعدی توسط بعضی از نمایندگان بعدی مرتفع شد.

نقطه قوت پرس برک های ترکیه ای کیفیت خمکاری بالا ،هزینه نگهداری پایین به خاطر استفاده از تجهیزات و قطعات مرغوب اروپایی و همچنین حفظ دقت اولیه خمکاری تا حداقل 10 سال بوده است .در واقع دستگاههای برک با کنترلَ سی ان سی در ایران بیشتر توسط شرکتهای ترکیه ای رواج پیدا کرد.

در مجموع باید گفت که پرس برک ترکیه ای برای شرکتهای با تیراژبالا و کار های با دقت بالا مانند شرکتهای تابلو برق ،تهویه مطبوع ،تجهیزات آشپزخانه صنعتی ،آسانسور سازی ،تجهیزات هتلینگ بیمارستان و غیره مناسب بوده و این شرکتها استقبال زیادی از برک های ترکیه ای داشته اند .از نظر قیمتی برنک ترک حدودا دو تا 3 برابر نمونه چینی قیمت دارد و یک سوم قیمت اروپایی.بنابراین از نظر ارزش گذاری، قیمت و کیفیت برک های ترکیه ای نسبت به سایر برندها متناسب تر است.

برندهای مطرح در دستگاه های ترکیه ای شرکت بایکال ،دورما و ارمکسان در بازار فعالیت دارند.برندهای دیگری نیز مانند دنر و ام وی دی نیز کم و بیش در بازار فعالیت دارند.

4- پرس برک های اروپایی :

اروپایی ها همچنان در صنعت ماشین سازی پیشرو هستند ولی در ایران کمتر برک اروپایی نو خرید و فروش می شود .تنها دلیل این امر قیمت تمام شده دستگاههاست که شرکتها از عهده آن برنمیآیند .ضمن اینکه برک های ترکیه ای تا حدود زیادی جای آنها را با قیمتی کمتر از نصف ،پر کرده اند .اما ذکر این نکته ضروری است که دستگاه برک اروپایی دستگاهی برای چند نسل است ،دقت اولیه بسیار بالای دارد و هزینه نگهداری بسیار پایین دارند.

این دستگاه ها برای شرکتهای بزرگی که نیاز به دستگاههای بسیار دقیق دارند مناسب است ولی در اغلب موارد برک ترکیه ای میتواند جایگزین خوبی برا ی آنها باشد.شایان ذکر است که اروپایی ها صاحب تکنولوژی میباشند و لذا اختلاف قیمتی که با برندهای ترکیه ای دارند تا حدود زیادی منطقی است ولی بخشی از قیمت دستگاه نیز به خاطر هزینه های بالای شرکتهای اروپایی مانند حقوق و دستمزد و سود قابل توجهی است که دریافت می کنند.


دستگاه پرس برک

5- پرس برک دست دوم :

بخشی از مشتریان نیز به علت کمبود نقدینگی و یا حجم بسیار پایین کار همواره ترجیح می دهند از برندهای اروپایی و یا سایر برندهای ایرانی و چینی ، دست دوم استفاده کنند .مشکل عمده این دستگاههااروپایی بیشتر سیستم کنترل قدیمی و مستهلک بودن آنهاست والبته در مواردی نیز دستگاههای کم کارکرد از برند آمادا وجود دارد که در مجموع مشتریان از عملکرد آن رضایت دارند و همچنان جزءگزینه های انتخاب پرس برک مطرح می باشد .نمونه های ایرانی و چینی که در بازار دست دوم ها وجود دارند اغلب به علت کیفیت پایین خم کاری، توسط صاحبان آنها برای فروش عرضه می شود و لذا خرید آنها توصیه نمی شود.

شایان ذکر است بیشتر دستگاههای پرس برک هیدرولیکی است ولی دستگاههای الکتریکی و هیبریدی (ترکیب هیدرولیک و الکتریکی )نیز در دنیا تولید می شوند .در زمینه الکتریکی شرکت صفان هلند پیشرو است و در زمینه هیبریدی شرکت سالوانینی ایتالیا .در باره این دو مدل نیز در فرصتی دیگر نکاتی را یاد آور خواهم شد.

در پایان باید گفت با توجه به افزایش دانش مشتریان و همچنین لزوم ورود به بحث صادرات ،شرکتهای تولید کننده ناچارند از ماشین الات با کیفیت تری برای تولید خود استفاده کنند تا بتوانند در بازار رقابت کنند همچنین از سویی وجود دستگاههای پیشرفته باعث افزایش بهره وری تولید کنندگان خواهد شد و لذا انتخاب ماشین الات مناسب اهمیت زیادی پیدا کرده است.

اگر صنعتگر هستید و نیازمند یک دستگاه پرس حرفه ای می باشید، از مشاوره ی شرکت پارس کیا مهنام کمک بگیرید و خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد توضیحات کاملی در خصوص این دستگاه برای شما ارائه داده باشد. در ادامه جهت مشاهده قسمتهای مختلف سایت می توانید به لینک های ذیل مراجعه فرمایید.

تأمین کنندگان تجهیزات و ماشین آلات در سایت فولاد۲۴
صورت بار تجهیزات و ماشین آلات در سایت فولاد۲۴

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد24

×