معرفی انواع صفحه برش

صفحه های برشی از دانه های ریز سایشی تشکیل شده اند که هنگام چرخش صفحه با قطعه کار برخورد کرده و با ایجاد سایش و اصطکاک عملیات برشکاری را انجام می دهند. صفحه های برش قابلیت نصب بر روی انواع دستگاه فرز، مینی فرز، دستگاه های پروفیل بر و ... را دارا هستند.از صفحات برش برای بریدن انواع آهن، استیل، سنگ، سرامیک، چوب و ... به صورت کارگاهی یا خانگی استفاده می شود.

معرفی انواع صفحه برش

بطور معمول صفحه برش از ترکیب چسب و رزین و دانه های سایشی تولید می شوند، نوع و اندازه دانه های سایشی، نوعی چسب و رزین استفاده شده در صفحه های برشی تعیین کننده کاربرد اصلی آنها می باشد، بطور معمول دانه های صفحه های برشی از اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، سرامیک اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و ... می باشد.

  • دانه اکسید آلومینیوم: مناسب برای برش و لایه برداری از آهن و فولاد
  •  دانه اکسید آلومنیوم و زیرکونیوم: مناسب برای برش و لایه برداری از فولاد های سخت
  • دانه کاربید سیلیکون: مناسب برای لایه برداری از انواع فولاد سخت و برش انواع لاستیک، پلاستیک، سنگ و انواع مواد غیر آهنی
  •  سرامیک اکسید آلومنیوم: قویترین دانه سایشی بوده و مناسب برای لایه برداری و برش  فلزات خیلی سخت می باشد.

انواع صفحه های برشی از لحاظ کاربرد

 صفحه های استیل بر

صفحه های استیل بر دارای کمترین ضخامت بین صفحه های برش می باشند نهایت ضخامت صفحه های استیل بر در مدل های خاص 2 میلیمتر می باشد، از صفحه برش استیل می توان برای برش و لایه برداری از انواع فولاد سخت نظیر استیل (ضخامت کم) استفاده نمود، یکی از نشانه های مهم در صفحه های استیل بر صاف بودن کل صفحه برش می باشد. (دیگر صفحه های برش در مرکز دارای برآمدگی می باشند)

صفحه برش استیل بر

 صفحه آهن بر

مناسب برای برش انواع لوله و پروفیل آهنی با ضخامت کم هستند و بطور معمول در قطر های 115، 180، 210 و 230 تولید می شوند، ضخامت صفحه های برش آهن بطور معمول بین 1 تا 2 میلیمتر می باشد.

صفحه برش آهن بر

صفحه های ساب و سایش

یکی از بهترین روش های برای گرفتن پلیسه و صاف کردن محل برش استفاده از صفحه های ساب و سایش می باشد، قطرهای پرکاربرد صفحه های ساب و سایش 115 – 180 و 230 می باشد.

صفحه برش  ساب و سایش

صفحه های پروفیل بر

یکی از پرکاربردترین صفحه های برشی صفحه پروفیل بر می باشد، صفحه های پروفیل بر بر روی دستگاه های مخصوص برش پروفیل نصب می شوند و از انها میتوان برای برش انواع لول, قوطی و پروفیل های ساختمانی استفاده نمود، سایز های پرکاربرد صفحه های پروفیل بر 300 و 355 میلیمتر می باشد.

صفحه برش  پروفیل بر

صفحه های سنگ بر

صفحه های سنگ بر همانند صفحه های آهن بر در قطر های 115، 180، 210 و 230 میلیمتر تولید می شوند، ضخامت صفحه های سنگ بر هم بین 1.5 تا 2.5 میلیمتر می باشد.

صفحه برش  سنگ بر

صفحه های سرامیک بر

صفحه های سرامیک بر هم همانند صفحه های برشی فیبری از طریق سایش عملیات برشکاری را انجام می دهند، اما برخلاف صفحه های برش فیبری فقط جنس لبه های صفحه های سرامیک بر دانه های سایشی بوده و از طریق جوش دادن در لبه های صفحه برش قرار گرفته اند، پرکابردترین قطر صفحه های سرامیک بر 115 – 180 و 230 میلیمتر می باشد. 

صفحه برش  سرامیک بر

صفحه های بتن بر

صفحه های برشی بتن هم همانند صفحه های سرامیک بر دارای لبه الماسه هستند اما به صورت یکپارچه نبود و به صورت دندانه دار سگمنت می باشند، قطر های پرکاربرد صفحه های بتن بر از 300 تا 750 میلیمتر می باشد.

صفحه برش  بتن بر

صفحه های آسفالت بر

همانند صفحه های بتن بر دارای سگمنت بوده و برای برش انواع آسفالت مناسب می باشند، صفحه های آسفالت بر بطور معمول در سایز های 350 – 400 – 450 – 500 -550 -600 – 650 و 700 تولید می شوند. 

صفحه برش آسفالت بر

صفحه های سنباده

صفحه های سنباده قابل نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز هستند و مناسب برای لایه برداری و سنباده کاری بر روی انواع سطوح می باشند، زبری و نرمی صفحه های برش نوع سنباده کاری آن را مشخص می نماید.

صفحه برش سنباده

صفحه های مینی فلاپ

مینی فلاپ ها هم مانند صفحه های سنباده قابلیت نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز را دارند ، مینی فلاپ ها ازسنباده که به صورت مورب بر روی یکدیگر قرار گرفته شده اند تشکیل شده است، تفاوت مینی فلاپ ها با صفحه های سنباده عملکرد سایشی و راحتی کار است.

صفحه برش مینی فلاپ

×