اقدامات حین برگزاری نمایشگاه

<p>در مقاله قبل به اقدامات مهم قبل از برگزاری نمایشگاه پرداختیم حال با توجه به اینکه هر چه اقدامات انجام شده در حین برگزاری نمایشگاه بهتر و استادانه تر انجام گردد ما راحت تر به اهدافمان خواهیم رسید، در ادامه این مطلب به توضیحات&nbsp;کاملی در اینخصوص خواهیم پرداخت.<br /> &nbsp;</p>

اقدامات حین برگزاری نمایشگاه

چک لیست اقدامات حین برگزاری نمایشگاه:

-رعایت نظم در غرفه

اقداماتی که در حین حضور در نمایشگاه دارای اهمیت است و مبایستی رعایت شود. نظم در غرفه است، آشفتگی و بی نظمی بازدیدکنندگان را عصبی و گیج می کند و در نهایت آنها را از غرفه شما بیرون می راند، بیرون رفتن یک بازدیدکننده = از بین رفتن یک مشتری. پس محل قرارگیری پرسنل را مدیریت نمایید و صندلی ها و میزها مطابق با چیدمان طراح غرفه در تمام مدت سر جای خودش قرار گرفته باشند، حتی می توانید یک نفر را مسئول حفظ نظم غرفه بگذارید.

-دادن اطلاعات به بازدیدکنندگان

اطلاعاتی که به بازدیدکننده ها داده می شود باید کاملاً صحیح باشد هیچ تردیدی در اطلاعات و صحبت کردن کارمندان نباید وجود داشته باشد، دادن اطلاعات زیاد و گیج کردن بازدید کننده ها هم کار درستی نیست و بدتر باعث دور شدن و از دست دادن مشتری شما خواهد شد، اطلاعات را مفید و مختصر کنید.

-تبلیغات در حین حضور در نمایشگاه

در طول مدتی که در نمایشگاه حضور دارید سعی کنید از تمام توانایی های تبلیغاتی برای فروش و بازاریابی و یا تبلیغات استفاده نمایید علاوه بر اینکه تیم بازاریابی و فروش شما در غرفه باید فعالیت داشته باشند استفاده از کاتالوگ ها و پخش کردن آنها و یا دادن هدایای تبلیغاتی که از قبل تهیه کردید به رسیدن به اهداف بازاریابی شما موثر خواهند بود.

-هنر تشخیص مشتری خدمات و محصولات شما

کارمندان و پرسنل غرفه نمایشگاه باید مهارت تشخیص مشتریان واقعی را از بازدیدکننده های معمولی داشته باشند، قاعدتاً برای مشتریان واقعی باید وقت بیشتری صرف شود و توجه بیشتری به آنها شود، هیچ وقت از روی ظاهر بازدید کننده ها افراد راقضاوت نکنید، مشتریان هدف و رفتار آنها را بررسی کنید و آنها رو شناسایی نمایید.

-بررسی بازده هر روز در حین حضور در نمایشگاه

در آخر هر روز از نمایشگاه میزان مهارت بازاریابی و فروش خود را بررسی کنید، معایب و نکات مثبتی که در برخورد پرسنل، پذیرایی، دادن هدایای تبلیغاتی و پرزنت خدمات و محصولات را داشته اید بررسی و سعی کنید تا نکات مثبت را تقویت و نکات منفی را تصحیح کنید.

برگزاری نمایشگاه

-جلوگیری از توقف افراد متفرقه جلوی غرفه

سعی کنید از ازدحام و جمع شدن افراد متفرقه در غرفه و یا جلوی درب ورودی غرفه جلوگیری کنید، منظور از افراد متفرقه افرادی به جز بازدید کننده های جدید و مشتریان بالقوه خدمات و محصولات شما می باشد. همچنین هدایای تبلیغاتی سالم برای بازدیدکنندگان بسیار تأثیر گذار تر از هدایای تبلیغاتی آسیب دیده است زیرا تأثیر هدایای تبلیغاتی آسیب دیده مانند محصولات و کالاهای آسیب دیده است.

-برگزاری مسابقه و سرگرمی های جذاب حین حضور در نمایشگاه

سعی کنید در طول مدتی که در نمایشگاه حضور دارید سخنرانی های آموزشی برای حاضرین و بازدیدکننده ها داشته باشید تا با جمع شدن بازدیدکننده ها با هدف آموزش با برندینگ و یا بازاریابی محصولات و خدمات خودتان را هم معرفی کنید، هچنین برگزاری مسابقه های جذاب و دادن جایزه در پایان هر مسابقه در جذب بازدیدکننده ها به غرفه شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

-اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی حین حضور در نمایشگاه

یکی از اقدامات مهم در حین برگزاری نمایشگاه اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی است که از قبل مخاطبین شما در آن حضور داشته باشند و از طریق آن با آنها ارتباط داشته باشید، می باشد، و جذب مخاطبین بیشتر در تمام شبکه های اجتماعی و با خبر کردن کاربران و مخاطبینتان از اتفاقات هر روز نمایشگاه، یکی دیگر از کارهای مهم شما در حین حضور در نمایشگاه است، باید مخاطبینتان را با غرفه و حضورتان در نمایشگاه درگیر کنید.

-دریافت اطلاعات تماس

هدف‌تان این باشد که تا می‌توانید اطلاعات تماس بازدیدکنندگان غرفه را دریافت کنید و آنها را منظم نگه دارید. اگر بازدیدکننده‌ای کارت ویزیت به شما داد، یادداشت‌های مهم مربوط به گفتگویتان با آن بازدیدکننده را روی همان کارت ویزیت بنویسید یا روی برگه‌ی دیگری بنویسید و قبل از بایگانی کردن به کارت ویزیت ضمیمه کنید. بعد از اتمام نمایشگاه از این یادداشت‌های با ارزش استفاده خواهید کرد.

علاوه بر نکات بالا، موارد زیر نیز حائز اهمیت است:

  • پرهیز از بی اعتنایی و بی توجهی به بازدیدکنندگان.
  • توجه به نوع ایستادن و آداب معاشرت کارکنان در غرفه.
  • از رفت و آمدهای زیاد به غرفه و داخل غرفه پرهیز کنید.
  • در مقابل بدرفتاری مشتریان پرسنل باید آرام و مودب برخورد کنند.
  • تهیه لیست پرسش های احتمالی و پاسخ های از پیش تمرین شده.
  • استقبال درست و اصولی از بازدیدکنندگان زمان ورود به غرفه.
  • جلوگیری از حضور بیش از نیاز افراد و پرسنل در غرفه.
  • از دادن پاسخ های عجولانه به بازدید کننده ها خودداری کنید.
برگزاری نمایشگاه

پنج راه برای جذب بازدیدکنندگان به سمت غرفه شما در حین برگزاری نمایشگاه:

برای ایجاد شناخت برند و نحوه‌ی فروش خود در ابتدا احتیاج دارید بازدید‌کنندگان را به غرفه نمایشگاهی‌تان جذب کنید. درادامه نکاتی آورده‌ایم به ‌منظور اینکه چگونه مردم را مقابل غرفه‌ی خود متوقف کنید و اجازه ندهید به‌راحتی از کنار آن بگذرند.

۱. سروصدای سالم ایجاد کنید

نمایشگاه‌ها معمولا شلوغ و پر‌سر‌وصدا و پرجمعیت هستند؛ بنابراین، یکی از بهترین راه‌ها برای جلب توجه این است که غرفه‌ی شما هم پرسروصدا باشد. حتما لازم نیست یک دستگاه پخش صدا باکیفیت داشته باشید. سعی کنید با میکروفون در غرفه‌ی خود صحبت کنید یا ویدئویی را نمایش دهید که بازدیدکنندگان وقتی از کنار غرفه‌ی نمایشگاهی شما عبور می‌کنند، امکان دیدن و شنیدن را داشته باشند. سعی کنید هنگام غرفه سازی نمایشگاهی فضایی برای نشستن بازدیدکنندگان در غرفه فراهم کنید؛ بنابراین، آن‌ها می‌توانند بنشینند و برای مدت طولانی تماشا کنند.

۲. نمایش آموزنده و سرگرم‌کننده ارائه دهید

اگر محصولاتی برای نمایش دارید، یکی از بهترین روش‌ها برای جذب بازدیدکنندگان این است در اولین قدم آن‌ها را برای امتحان‌کردن محصولاتتان تشویق و آن‌ها را به غرفه دعوت کنید. هنگام طراحی و ساخت غرفه با در‌نظر‌گرفتن فضای کافی برای قرارگرفتن گروهی از مردم در غرفه‌ی خود، سمینار یا سخنرانی یا کارگاه آموزشی برگزار کنید. از زبان بدن مثبت استفاده کنید و برای اینکه لبخند بر لب بازدید‌کنندگان بیاورید، با آنان ازطریق سؤال‌ کردن ارتباط برقرار کنید و آماده‌ی پاسخ‌گویی به سؤالات آن‌ها باشید.

۳. مسابقه اجرا کنید

تا وقتی‌که پای جایزه‌ای ارزشمند در پایان مسابقه در میان باشد، هر کسی مسابقه‌ را دوست دارد. به این فکر کنید چه محصول یا سرویس ارزشمندی می‌توانید به شرکت‌کنندگان در مسابقه ارائه دهید. اگر بودجه‌ی شما اجازه می‌دهد، می‌توانید در راهنمای نمایشگاه تبلیغ کنید و از نمایشگاه بخواهید مسابقه‌ی شما را اعلام عمومی کند. در‌این‌زمینه، می‌توانید از شرکت غرفه‌ساز خود کمک بگیرید.

۴. پیشنهادهای رایگان ارائه دهید

پیشنهاد‌های خود را آماده و آن‌ها را هیجان‌انگیز و کاربردی کنید. بعد از نمایشگاه، برای بازدید‌کنندگان خودکار مناسب می‌تواند جذاب باشد؛ ولی این روزها بازدید‌کنندگان به‌دنبال هدیه‌های هیجان‌انگیزتری هستند. بسته به صنعت خود، می‌توانید یک میز، خدمات جانبی موبایل، شکلات‌های خوشمزه، ماشین‌حساب جیبی، شمع یا کتاب‌های رنگی بزرگ‌سال در نظر بگیرید.

۵. قبل از نمایشگاه بازاریابی کنید

در وب‌سایت خود، صفحه‌ی مخصوصی درزمینه‌‌ی نمایشگاه پیش‌ رو بگذارید و آن را برای مشتریان قبلی خود ایمیل کنید. همچنین، در شبکه‌های اجتماعی‌تان اطلاع‌رسانی کنید که مردم می‌توانند چه نکاتی در غرفه‌ی امسال شما ببینند. بازدید‌کنندگان نمایشگاه اغلب دیدگاهی به غرفه‌ی ساخته‌شده‌ای ندارند که قرار است از آن بازدید کنند. اگر شرکت خود را از قبل شرح ندهید، ممکن است مشتریان بالقوه‌ی خود را از دست دهید.

نتیجه گیری

بازدید‌کنندگان نمایشگاه جذب غرفه‌هایی می‌شوند که اطراف آن‌ها شلوغ‌تر است و تصور می‌کنند حتماً چیز با ارزشی برای دیدن وجود دارد. با پیروی از نکات گفته ‌شده به‌ منظور تشویق جمعیت برای جذب ‌شدن به غرفه‌ی شما، در ابتدا با هجوم بازدید‌کنندگان مواجه می‌شوید اما با یک مدیریت صحیح می توان بازدیدکنندگان را به مشتریان بالقوه و بالفعل تبدیل کرد و به اهداف سازمانی دست یابید.

در صورت تمایل به آگاهی از اقدامات لازمه پس از نمایشگاه، اینجا کلیک نمایید،ادامه مطلب فوق در مقاله های بعدی قابل مشاهده می باشد با ما همراه باشید...

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد24

×