چت

دو اقدام مهم سازمان بورس برای افزایش شفافیت در عدم‌تایید معاملات

مدیر نظارت بر بورس‌‌‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه وظیفه ذاتی و مشترک بازارگردان‌‌‌ها و نیز صندوق توسعه بازار سرمایه، انجام بازارگردانی در بازار است، گفت: اکنون به‌منظور افزایش شفافیت در معاملات و نیز جلوگیری از بروز ابهام در تفسیر معاملات تاییدنشده، دو اقدام مهم در دستور کار قرار دارد.

دو اقدام مهم سازمان بورس برای افزایش شفافیت در عدم‌تایید معاملات

 امیرمهدی صبائی به عدم‌تایید معاملات تعداد زیادی از نمادها در برخی از روزهای معاملاتی اشاره کرد و افزود: وظیفه ذاتی و مشترک بازارگردان‌‌‌ها و نیز صندوق توسعه بازار سرمایه، انجام بازارگردانی در بازار است.

وی ضمن تاکید بر محدودیت منابع صندوق توسعه بازار برای انجام ماموریت خود و نیز اولویت فعالیت این صندوق‌‌‌ در حمایت از سهامداران خرد اعلام کرد: رو در رو قرار گرفتن معاملات مابین صندوق توسعه بازار و نیز بازارگردان‌‌‌ها می‌‌‌تواند از مصادیق بند «۴» مکرر ماده «۳۰» دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات بورس در خصوص عدم‌رعایت انصاف در معاملات باشد و به استناد مفاد ماده مذکور، مورد تایید قرار نگیرد.

صبائی با اعلام اینکه اکنون به‌منظور افزایش شفافیت در معاملات و نیز جلوگیری از بروز ابهام در تفسیر معاملات تاییدنشده، دو اقدام در دستور کار قرار دارد، گفت: در ابتدا قرار بر این است تا این نوع از «عدم‌تاییدها» در معاملات (رو در رو قرار گرفتن بازارگردان‌ها و صندوق توسعه بازار سرمایه در معاملات) در پایان همان روز در قالب یک پیام ناظر با توضیح «عدم‌رعایت انصاف» اطلاع‌‌‌رسانی شود. مدیر نظارت بر بورس‌‌‌های سازمان بورس به دیگر اقدام در نظر گرفته‌شده در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: در مورد سایر پیام‌‌‌های ناظر مربوط به عدم‌تایید نیز دلیل عدم‌تایید اعم از ظن دستکاری، ظن معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی یا سایر دلایل در پیام مربوط به «اطلاع‌رسانی عدم‌تایید» ذکر خواهد شد./ ایرنا 

دیدگاه ها
×