شارژ درآمدی صنایع بورسی

کارنامه شرکت‌های بورسی در شهریورماه نشان می‌دهد سطح درآمد ماهانه صنایع افزایش داشته است. بیشترین رشد ماهانه درآمد در آخرین ماه تابستان، به صنعت خودرو تعلق دارد که رشد ۱۵۶درصدی را به ثبت رسانده است. افزایش قیمت نفت، افزایش قیمت‌های جهانی در صنایع دلاری و افزایش تولید و فروش در صنایع ریالی عمده‌ترین دلایل رشد درآمد در شهریورماه به حساب می‌آیند. مقایسه درآمد صنایع طی شهریور‌ماه نشان می‌دهد زغال‌سنگ، فلزات گرانبها و کاشی بیشترین رشد نقطه به نقطه را به ثبت رسانده‌اند.

شارژ درآمدی صنایع بورسی

گزارش‌‌‌های شهریور‌ماه شرکت‌ها روی سامانه کدال بارگذاری شد. بررسی‌‌‌ گزارش‌‌‌های ششمین‌ماه از سال‌جاری نشان می‌دهد که مجموع درآمد صنعت خودرو در این ماه نسبت به مرداد، رشد ۱۵۶درصدی را تجربه کرده است. صنعت شوینده نیز رشد درآمدی ۱۷درصدی را کسب کرده است. مقایسه درآمد صنایع طی شهریور‌ماه نسبت به شهریور ۱۴۰۱ حاکی از آن است که صنایع زغال‌سنگ، فلزات گرانبها و کاشی بیشترین رشد نقطه به نقطه را به ثبت رسانده‌اند. مقایسه صنایع به لحاظ درآمد تجمیعی ۶ماه اخیر نسبت به ۶ماه ابتدای سال۱۴۰۱ نشان می‌دهد که صنایع دارو، شکر و زغال‌سنگ با رشد بیش از ۶۰درصدی در مراتب اول تا سوم قرار گرفته‌‌‌اند.

Untitled-1 copy

پایان خواب تابستانی فولادی‌‌‌ها؟
آهن و فولاد از صنایعی بودند که در تابستان سال‌جاری با مشکلات انرژی روبه‌‌‌رو بودند؛ به طوری که طی تابستان سال‌جاری مطابق سال‌های گذشته با افت تولید و افت فروش شدید نسبت به بهار سال‌جاری مواجه شدند. اما تعدیل نرخ گاز سوخت در نهایت سبب بازدهی نسبتا خوب شاخص فولادی‌‌‌ها در تابستان شد. علاوه بر این بالاماندن قیمت‌های جهانی به واسطه احتمال عقب‌نشینی بانک‌های مرکزی از سیاست انقباضی، موجب بهبود شرایط این صنعت شده است. طی روزهای اخیر خبری مبنی بر خروج احتمالی فولاد از بورس‌کالا شوک کوتاهی بر این صنعت وارد کرد. مقایسه درآمد تجمعی 6ماه اخیر نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که برخی از نمادهای فولادی بهتر از تورم عمل کرده‌‌‌اند. «فصبا»، «فپنتا»، «فسازان» و «فغدیر» جزو نمادهایی بودند که رشد تجمعی درآمدی بالایی را تجربه کردند. از سوی دیگر «فپنتا»، «فصبا» و «فغدیر» رشد درآمدی خوبی را نسبت به مرداد‌ماه تجربه کرده‌‌‌اند. «کاوه»، «فخاس» و «ارفع» نیز به دلیل مناسب بودن قیمت سهام، جزو بهترین‌‌‌ها در صنعت فولاد هستند. به نظر می‌رسد با متعادل شدن وضعیت کمبود انرژی، شرایط در پاییز به نفع این صنعت باشد. انتخاب نماد مناسب در میان این صنعت می‌‌‌تواند منجر به بازدهی بهتر شود.


جان گرفتن فلزات گرانبها

به نظر می‌رسد سایر فلزات اساسی نظیر سرب و روی و مس در شهریور‌ماه بهتر از فولادی‌‌‌ها عمل کرده باشند. نگاهی به درآمد شهریور‌ماه و مقایسه آن با مرداد‌ماه نشان می‌دهد که عمده نمادهای این گروه رشد درآمدی خوبی را در مقایسه با‌ ماه گذشته به ثبت رسانده‌‌‌اند؛ به طوری که «فرآور» و «فسوژ» رشد تجمعی درآمدی بیش از 100درصد را در 6ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌‌‌اند. همچنین «فرآور» و «فاسمین» رشد درآمدی بسیار بالایی را نسبت به مردادماه ثبت کرده‌‌‌اند. «فاسمین» رشد 427درصدی درآمد را در شهریور‌ماه نسبت به مرداد‌ماه به ثبت رسانده است. نسبت قیمت به سود «فاسمین» و «فمراد» نیز برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد بود. این در حالی است که قیمت به سود آینده‌نگر «فاسمین» نیز می‌‌‌تواند سبب بازدهی خوب این نماد در‌ ماه آتی شود. نماد مذکور جزو پربازده‌‌‌ترین نمادهای این گروه در شهریور‌ماه نیز بوده است.

جهش سه برابری سوخت نیروگاه‌‌‌ها

معضل برق یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌‌های حال حاضر کشور است که از چند سال گذشته همواره ریسک بسیار جدی برای صنایع بورسی محسوب شده و عاملی در جهت افت تولیدات شرکت‌ها طی فصل بهار و تابستان بوده است. اخیرا با معرفی برق سبز بورس انرژی تا حدی ریسک مربوط به قطعی برق برای صنایع بورسی در سال‌های آتی رفع شده است. با این حال مادامی که نرخ‌‌‌گذاری دستوری بر این صنعت حاکم باشد سرمایه‌گذار از این صنعت فراری می‌شود که در نتیجه با وجود رشد تقاضای برق، عرضه افزایش نمی‌‌‌یابد و تعدد در قطعی برق رخ خواهد داد. طی شهریور امسال نسبت به مدت مشابه قبل رشد برق 5/ 4درصدی به وقوع پیوسته، اما تجمیع تولیدات 6ماهه نسبت به سال قبل ضعیف بوده و به‌طور متوسط 2درصد افت تولید مشاهده شده است.

مهم‌ترین عامل این کاهش قیمت دستوری و استهلاک نیروگاه‌‌‌های برقی بوده است. همچنین رشد سه‌برابری نرخ سوخت نیروگاه‌‌‌ها در تابستان جو منفی را در معاملات این صنعت ایجاد کرد. انتظار می‌رود با افزایش نرخ انرژی در ماه‌‌‌های آتی، شرایط فعلی بهبود یابد. ارزیابی متغیرهای درآمد فروش نشان می‌دهد که در شهریور امسال نسبت به سال قبل به‌طور متوسط جهش 50درصدی رخ داده است که مهم‌ترین عامل آن افزایش تولیدات این صنعت در ششمین‌ماه سال است. تجمیع درآمدی نیروگاه‌‌‌ها طی 6‌ماه نخست سال‌جاری نسبت به قبل 49درصد رشد کرده که در حدود تورم سالانه بوده است و عملکرد متعادلی محسوب می‌شود.

سبقت خودرویی‌‌‌ها در مسیر شهریورماه

در صنعت پرحاشیه خودرو طی ماه‌‌‌های اخیر همواره بحث قیمت‌گذاری دستوری و زیان انباشته نقل مجالس بوده است. در شهریور‌ماه وزارت صمت اعلام کرد که خودروسازان قرار است به‌‌‌طور مستقل از طریق سامانه یکپارچه اقدام به فروش خودرو کنند که به معنای حذف فروش دستوری خودرو است. حال بررسی گزارش‌های شهریور‌ماه خودرویی‌‌‌ها نشان می‌دهد که نسبت به شهریور سال قبل تمامی خودروسازان، هم به لحاظ مقدار تولید و هم مقدار فروش با میانگین کاهش 16درصدی همراه بوده‌‌‌اند. با این حال جمع تولیدات خودرویی‌‌‌ها ظرف مدت 6‌ماه سال‌جاری نسبت به 1401 میانگین افزایش 10درصدی را نشان می‌دهد. تجمیع درآمد خودرویی‌‌‌ها نشان می‌دهد طی 6‌ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌طور میانگین رشد 54درصدی را تجربه کرده‌‌‌اند که بیش از تورم 45درصدی سالانه بوده است. این شرکت‌ها همچنین طی شهریور‌ماه سال‌جاری نسبت به شهریور سال گذشته متوسط رشد درآمدی 43درصدی را تجربه کرده‌‌‌اند. البته در شهریور‌ماه دو شرکت «خدیزل» و «خاور» با ثبت کاهش 32 و 57درصدی در درآمدبرخلاف هم‌‌‌گروهی‌‌‌های خود نتوانسته‌‌‌اند میانگین رشد تورمی ماهانه خود را حفظ کنند. خودروسازان بورسی در درآمد حاصل از فروش طی شهریور نسبت به مرداد و میانگین سال‌جاری متوسط افزایش 156 و 49درصدی را ثبت کرده‌‌‌اند. متوسط بازدهی سهم‌‌‌های خودروسازان بورسی طی شهریور امسال 10درصد بوده که بیشترین بازدهی را شرکت ایران‌خودرو با 25درصد نصیب سهامداران خود کرده است.

در حال حاضر کمترین میزان نسبت قیمت به سود در خودروسازان مربوط به عضو تازه‌وارد آنها یعنی «ناما» است که نزدیک به 4واحد است.  شرکت‌های قطعه‌‌‌ساز با توجه به افت تولیدات خودرویی‌‌‌ها در ‌ماه شهریور، متوسط کاهش 7درصدی را نسبت به شهریور سال قبل تجربه کرده‌‌‌اند. اما با وجود کاهش تولید در شهریور، ظرف مدت 6‌ماه آغازین سال‌جاری در مجموع تولیدات این صنعت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 19درصدی را تجربه کردند. مقایسه درآمد فروش قطعه‌‌‌سازان در شهریور‌ماه امسال با شهریور سال قبل، متوسط افزایش 29درصدی را نشان می‌دهد. با این حال قطعه‌‌‌سازان بورسی در 6‌ماه نخست سال‌جاری، متوسط افزایش درآمد 64درصدی را به ثبت رسانده و گوی سبقت را از تورم سالانه ربوده و همچون خودروسازان عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته‌‌‌اند. مقایسه رشد درآمدی قطعه‌‌‌سازان در شهریور نسبت به مرداد و میانگین سال‌جاری به ترتیب رشد 9درصدی و 5‌درصدی داشته است که نشان می‌دهد عملکرد شهریور این صنعت تقریبا مشابه سال گذشته بوده است.

متوسط بازدهی کسب‌شده سهامداران قطعه‌‌‌سازان در شهریور‌ماه 17درصد بوده است که بیشترین میزان آن به شرکت «خاهن» با کسب بازدهی 41درصدی تعلق دارد. قطعه‌‌‌سازان و خودرویی‌‌‌ها طی شهریور‌ماه عملکرد مناسبی داشته‌‌‌اند و نسبت به متوسط بازدهی کل صنایع بورسی در این‌ماه جزو پیشتازان بازدهی محسوب می‌‌‌شوند. بررسی نسبت قیمت به سود هر سهم در قطعه‌‌‌سازان نشان می‌دهد که بسیاری از آنها با توجه به عملکرد خوبشان توانسته‌‌‌اند از زیان خارج شوند و سودمحور شوند. بر این اساس کمترین میزان قیمت به سود هر سهم در این صنعت در حال حاضر مربوط به شرکت «خمحور» با 4/ 6واحد است و پس از آن «خزر»، «خمحرکه»، «خاهن» و «خلنت» بهترین نسبت قیمت به سود را دارا هستند و با توجه به ارزندگی می‌‌‌توانند مورد استقبال فعالان بازار قرار گیرند.

کارنامه سبز زغال‌سنگی‌‌‌ها در شهریورماه

صنعت زغال‌سنگ نیز طی شهریور‌ماه عملکرد قابل قبولی را به ثبت رسانده است؛ به طوری که «کزغال»، «کطبس» و «کشرق» رشد درآمدی خوبی را نسبت به مرداد‌ماه تجربه کرده‌‌‌اند. اما رشد تجمعی درآمد «کزغال»، «کپرور» و «کطبس» قابل‌توجه بوده است. در این میان به نظر می‌رسد «کزغال» و «کطبس» به لحاظ قیمتی در محدوده‌‌‌های جذابی قرار دارند؛ به طوری که «کزغال» و «کطبس» نسبت قیمت به سود مناسبی دارند. همچنین بازدهی این دو نماد در شهریور‌ماه 17 و 11درصد بوده است.

درخشش «کنور» در سنگ‌آهنی

نمادهای سنگ‌آهنی، جذابیت خود را از دست داده و بازدهی جذابی را به ثبت نرسانده‌‌‌اند. رشد تجمعی درآمدی صنعت سنگ‌آهن، نسبت به 6ماهه سال قبل تعریف چندانی نداشته است. «کگل»، «کگهر» و «کنور» رشد تجمعی مناسبی را تجربه کرده‌اند؛ اما نمادهای «کگل» و «کنور» رشد درآمدی خوبی را نسبت به مرداد‌ماه ثبت کرده‌‌‌اند. رشد 56درصدی درآمد «کچاد» در شهریور‌ماه نسبت به مردادماه گذشته نیز جذابیت این نماد را افزایش داده است. نماد «کچاد» پایین‌‌‌ترین میزان قیمت به سود را به ثبت رسانده است. پس از آن «کگل» قیمت مناسبی دارد.

تابستان داغ شیمیایی‌‌‌ها

صنعت پتروشیمی تحت‌تاثیر دو عامل رشد قیمت جهانی نفت و بهبود نحوه قیمت‌گذاری محصولات و نرخ تسعیر ارز، روزهای خوبی را پشت سر گذاشته است و عمده نمادهای این گروه، بازدهی بیش از 10درصدی را به ثبت رسانده‌‌‌اند. با این حال، پس از فروکش کردن هیجانات مثبت بازار، صنایع ریالی از سایر صنایع سبقت گرفتند. «شاملا»، «کلر» و «شکام» نیز رشد درآمدی خوبی را در شهریور‌ماه به ثبت رسانده‌‌‌اند. در میان دوده‌ای‌‌‌ها همچنان «شکربن» و «شدوص» گزارش‌‌‌های ماهانه خوبی را منتشر می‌کنند. در صنعت متانول نیز نماد «زاگرس» شرایط درآمدی خوبی را در شهریور تجربه کرده است.  در میان نمادهای یادشده، «شاملا»، «کلر»، «شدوص»، «شکربن»، «زاگرس» و «شخارک» شرایط قیمتی خوبی دارند؛ به طوری که نسبت قیمت به درآمد گذشته‌نگر و آینده‌‌‌نگر نمادهای فوق در پایین‌‌‌ترین مقدار ممکن قرار دارد.

 

انتظار گزارش تابستانه جذاب در پالایشی‌‌‌ها


نگاهی به تغییر و تحولات صنعت پالایشی نشان می‌دهد که نمادهای این صنعت، رشد قیمتی خوبی را به‌واسطه رشد قیمت نفت تجربه کرده‌‌‌اند؛ به طوری که شاخص صنعت پالایشی از کف کانال دوساله بازدهی بیش از 30درصد را به ثبت رسانده است. با توجه به سطح بالای کرک‌اسپرد‌‌‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، احتمالا این صنعت در گزارش فصلی تابستان که در هفته‌های آینده منتشر خواهد شد، رشد درآمدی بالایی را به ثبت برساند، به طوری که کرک‌اسپرد سال گذشته با دلار 26تومانی و کرک‌اسپرد امسال با دلار 37تومانی به ثبت رشد درآمدی بالا و بهبود حاشیه سود منجر خواهد شد و سرمایه‌گذاران انتظار دارند، گزارش‌‌‌های تابستان، داغ‌‌‌تر از تصورات باشد.

جهش سه برابری سوخت نیروگاه‌‌‌ها


معضل برق یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌‌های حال حاضر کشور است که از چند سال گذشته همواره ریسک بسیار جدی برای صنایع بورسی محسوب شده و عاملی در جهت افت تولیدات شرکت‌ها طی فصل بهار و تابستان بوده است. اخیرا با معرفی برق سبز بورس انرژی تا حدی ریسک مربوط به قطعی برق برای صنایع بورسی در سال‌های آتی رفع شده است. با این حال مادامی که نرخ‌‌‌گذاری دستوری بر این صنعت حاکم باشد سرمایه‌گذار از این صنعت فراری می‌شود که در نتیجه با وجود رشد تقاضای برق، عرضه افزایش نمی‌‌‌یابد و تعدد در قطعی برق رخ خواهد داد. طی شهریور امسال نسبت به مدت مشابه قبل رشد برق 5/ 4درصدی به وقوع پیوسته، اما تجمیع تولیدات 6ماهه نسبت به سال قبل ضعیف بوده و به‌طور متوسط 2درصد افت تولید مشاهده شده است. مهم‌ترین عامل این کاهش قیمت دستوری و استهلاک نیروگاه‌‌‌های برقی بوده است.

همچنین رشد سه‌برابری نرخ سوخت نیروگاه‌‌‌ها در تابستان جو منفی را در معاملات این صنعت ایجاد کرد. انتظار می‌رود با افزایش نرخ انرژی در ماه‌‌‌های آتی، شرایط فعلی بهبود یابد. ارزیابی متغیرهای درآمد فروش نشان می‌دهد که در شهریور امسال نسبت به سال قبل به‌طور متوسط جهش 50درصدی رخ داده است که مهم‌ترین عامل آن افزایش تولیدات این صنعت در ششمین‌ماه سال است. تجمیع درآمدی نیروگاه‌‌‌ها طی 6‌ماه نخست سال‌جاری نسبت به قبل 49درصد رشد کرده که در حدود تورم سالانه بوده است و عملکرد متعادلی محسوب می‌شود./ دنیای اقتصاد 

×