چرا نقدینگی جدی وارد سهام سنگ آهنی ها نمی شود؟

صنعت سنگ آهن این روزها در حال درجا زدن است و تقریبا مدت هاست که به لطف حقوقی ها افت قیمت شدید نداشته است، اما با توجه به جذاب نبودن قیمت سهام این شرکت ها علی رغم پتانسیل های موجود در این صنعت شاهد ورود نقدینگی به این گروه نیستیم. این در شرایطی است که تا پایان مهر ماه شاهد سیل نقدینگی گسیل شده به این صنعت بودیم.

چرا نقدینگی جدی وارد سهام سنگ آهنی ها نمی شود؟

مرتضی علی اکبری معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات درباره علل درجا زدن های اخیر سنگ آهنی ها گفت: در مجموع چند متغیر بر رونق بازار سنگ آهن و زنجیره فولاد اثر گذار است ،یکی از این متغیرها قیمت های جهانی است و این که چین در این قیمت ها به عنوان مصرف کننده ای بزرگ بسیار تاثیر گذار است.

صنعت سنگ آهن این روزها در حال درجا زدن است و تقریبا مدت هاست که به لطف حقوقی ها افت قیمت شدید نداشته است ، اما با توجه به جذاب نبودن قیمت سهام این شرکت ها علی رغم پتانسیل های موجود در این صنعت شاهد ورود نقدینگی به این گروه نیستیم، این در شرایطی است که تا پایان مهر ماه شاهد سیل نقدینگی گسیل شده به این صنعت بودیم.

مرتضی علی اکبری معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات درباره علل درجا زدن های اخیر سنگ آهنی ها به بورس۲۴ گفت: در مجموع چند متغیر بر رونق بازار سنگ آهن و زنجیره فولاد اثر گذار است ،یکی از این متغیرها قیمت های جهانی است و این که چین در این قیمت ها به عنوان مصرف کننده ای بزرگ بسیار تاثیر گذار است.

وی ادامه داد: مورد دیگر در بازار حال حاضر تحریم هاست ، طبیعتا معادن تحریم نیستند اما با وجود تحریم ها هزینه های حمل و بارگیری افزایش می یابد و به نوعی هزینه تمام شده صادرات برای شرکت ها روند رو به رشد به خود می گیرد ، از طرفی انتقال وجوه ناشی از صادرات قدری با سختی همراه می شود و همین که برای صادرات فولاد شاهد برخی مشکلات باشیم ، مواد اولیه نیز با کاهش خرید روبرو می شود.

علی اکبری افزود: به این نکته در شفاف سازی تاریخ 24 شهریور اشاره کردیم که سهامداران بالفعل و بالقوه باید با توجه به ریسک های صنعت، استمرار خرید و مصرف واقعی داخل کشور به خصوص بعد از آزاد سازی قیمت ها توجه کنند و با توجه به فزونی تولید فولاد کشور نسبت به مصرف داخلی تحلیل استمرار مقدار فروش های صادراتی در این صنعت می تواند مهم تلقی شود.اگر صادرات کم شود دو حالت اتفاق می افتد یا ظرفیت تولید شرکت ها کاهش می یابد یا دپو انبارها افزایش پیدا می کند، حال با توجه به شرایط تقاضا در بازار داخل که کاهش داشته است ، امیدواریم صادرات ادامه دار شود و تصمیم گیران کلان اقتصادی به تسهیل صادرات کمک کنند.

وی درباره عملکرد شرکت های سنگ آهنی زیر مجموعه شرکت ازجمله گل گهر و گهر زمین، صبا نور و چادر ملو هم گفت: شرکت ها در شرایط فعلی از نظر تحقق بودجه با مشکل خاصی روبرو نیستند و در شرایط خوبی به سر می برند و طبیعتا سهامداران با دید کوتاه مدت از سهام منتفع نخواهند شد اما با توجه به پتانسیل های موجود در این صنعت قطعا سرمایه گذاری بلند مدت می تواند بازدهی مطلوبی داشته باشد ، اما به هر حال متغیرهای جاری صنعت سنگ آهن سبب شده تا نقدینگی جدی وارد سهام این صنعت در بورس تهران در مقطع فعلی نشود.

او در پاسخ به این سوال که سرانجام کک طبس چه شد گفت: «ومعادن» مالک 51 درصد کک طبس است و خوشبختانه این واحد تولیدی به بهره برداری رسیده است که به زودی جزئیات آن از طریق کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع:دنیای معدن

×