فرمول جدید قیمت‌گذاری محصولات فولادی ستاد تنظیم بازار

ابطال مکررمعاملات فولاد در بورس کالا، عطش بازار برای محصولاتی نظیر شمش فولاد و انواع ورق و همچنین رشد قیمت‌ها را به‌دنبال داشت. این در حالی است که وزارت صمت در راستای ساماندهی و کنترل قیمت‌ها معاملات فولاد در بورس کالا را باطل کرده است.

فرمول جدید قیمت‌گذاری محصولات فولادی ستاد تنظیم بازار

در همین راستا تولیدکنندگان فولاد از فرمول‌هایی که از سوی معاونت قبلی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت برای قیمت‌های پایه محصولات فولادی در نظر گرفته بود اظهار نارضایتی کردند و رشد قیمت‌های بازار نسبت به نرخ پایه و باز بودن سقف رقابت در بورس کالا باعث شد تا سطح قیمت‌های بورس کالا از نرخ‌های جهانی بالاتر برود و در نهایت معاملات از سوی وزارت صمت باطل شدند.

از همین رو وزارت صمت جلسات مکرری با تولید‌کنندگان فولاد برگزار کرد و در نهایت ستاد تنظیم بازار برای تعیین فرمولی که هم رضایت تولیدکنندگان را به‌دنبال داشته باشد و هم مصرف‌کنندگان نهایی محصولات را با قیمت‌های مناسب خریداری کنند، وارد عمل شد و روز گذشته قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا تصویب شد.

طبق این مصوبه قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، معادل ۸۸ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران در خلیج‌فارس، بر مبنای محاسبه نرخ ارز نیمایی تعیین شد. همچنین مقرر شد که سقف رقابت در معاملات شمش فولادی در بورس کالا، ۱۲ درصد باشد. پیش از این، قیمت پایه شمش فولادی، معادل ۸۳ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران بود.درمورد قیمت میلگرد نیز در جلسه کارگروه تنظیم بازار تصمیم‌گیری شد. بر این اساس، قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا، ۱۱ درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش فولادی تعیین می‌شود و سقف رقابت در معاملات میلگرد نیز ۱۰ درصد شد.در مورد قیمت‌های پایه تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز بر اساس ۱۴ درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش در بورس کالا و با سقف رقابت ۱۰ درصدی تعیین شد.در جلسه کارگروه تنظیم بازار، قیمت پایه ورق گرم در معاملات بورس کالا، ۹۵درصد قیمت جهانی تصویب شد و سقف رقابت در معاملات ورق گرم نیز ۵ درصد مصوب شد.قیمت پایه ورق سرد نیز در معاملات بورس کالا تا اطلاع ثانوی ۲۰ درصد بالاتر از قیمت میانگین کشف‌شده ورق گرم تحویلی به مشتریان خواهد بود و سقف رقابت در معاملات ورق سرد، ۵درصد خواهد بود.همچنین مقرر شد تولیدکنندگان محصولات نهایی در صورت خرید از بورس کالا با یک ماه تنفس ۶۰ درصد محصول خریداری شده در بورس کالا را عرضه کنند تا امکان خرید مجدد و صادرات را داشته باشند.با اعتراض انجمن(تولیدکنندگان فولاد ایران) به اینکه در تصمیمات اخیر وزارت صمت، مشارکتی نداشته مقرر شد این تصمیمات ستاد تنظیم بازار فعلا مصوب و اجرایی شود و پس از دو هفته اگر نقدی به روند معاملات وجود داشت، بسته پیشنهادی تشکل‌های مرتبط در کمیته تخصصی فولاد بررسی و نظرات آنها اعمال شود.

دنیای اقتصاد

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید