علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز

علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز

رضا خانکی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد علت افت شدید شاخص طی امروز و دیروز اظهار داشت: بازار سهام روند طبیعی خود را طی می‌کند؛ روزهای پیاپی رشدهای ۲ و ۳ درصدی شاخص را شاهد بودیم و بین ۶ تا ۱۰ درصد از سقف شاخص بورس کاسته شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در حقیقت، طی چند ماه گذشته شاهد رشد ۴ تا ۵ برابری شاخص بورس بودیم، بنابراین یک اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازه زمانی بلندمدت، طبیعی به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: درست است که سرمایه گذاران جدید در بورس، در این چند روز ضرر دردناکی را متحمل شدند اما برای کسانی که بلندمدت در بازار بودند اصلاح عجیبی رخ نداده است؛ بنابراین این اصلاح‌ها روند طبیعی بازار است و مشکل خاصی پیش نیامده است.

خانکی گفت: زمانی که در بازار بورس اصلاح رخ می‌دهد، همه در خبرها به دنبال متهم اصلی می‌گردند و به عنوان مثال موضوع سلف نفتی را مورد اشاره قرار می‌دهند و یا اینکه به صندوق‌های ETF اشاره می‌کنند؛ در حالی که این اخبار، خبرهای جدیدی نیست و افراد به دنبال توجیه فرایند بازار هستند، در حالی که واقعیت این است که اصلاح بازار همزمان با این اخبار بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: زمانی که اصلاح پایان باید سهم‌هایی که از ارزندگی بالاتری برخوردارند توسط سرمایه گذاران با قیمت پایین خریداری خواهند شد.

آیا فروش حقوقی‌های به ترس سهامداران حقیقی دامن زد؟

وی با بیان اینکه فعالان بازار سرمایه نگران نباشند، گفت: این مسائل جزو ذات بازار است. در نقطه‌ای میل به گرفتن سود در بورس بیشتر و در نقطه‌ای نیز میل به ورود پول و خرید سهام بیشتر می‌شود؛ نکته این است که هیچکس هیچ وقت نمی‌تواند این نقاط را تعیین کند، ممکن است بسیاری از این سهام‌هایی که در حال فروخته شدن هستند، طی یک ماه آینده با قیمت بالاتری در صف فروش عرضه شوند.

خانکی در خصوص اینکه فعالان بازار میگویند صف فروشی که از سوی حقوقی‌ها ایجاد شده به ترس سهامداران حقیقی دامن زده است، تصریح کرد: این آیتم، آیتم خیلی روشنی نیست؛ حقوقی شخصیتی است که به دنبال کسب سود از خرید و فروش است. بنابراین این نوع تقسیم بندی، تقسیم بندی درستی نیست.

وی افزود: اما اگر در اینجا منظور سهام دار عمده شرکتهاست باید بگویم که این سهامداران به دنبال نوسان گیری از سهم خود نیستند. طبیعتاً یک شرکت حقوقی که روی سهمی سرمایه گذاری می‌کند به دنبال انتفاع خود و سهامدارانش است.

ریسک‌های سیستماتیکی به بازار در حال تحمیل شدن است

این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین اگر بگوییم شخصی عمداً این کارها را در بازار سرمایه می‌کند، موضوع درستی را مطرح نکرده‌ایم؛ اما باید توجه داشت که در حال حاضر ریسک‌های سیستماتیکی به بازار تحمیل می‌شود که بازار هنوز نمی‌داند باید چه واکنشی نشان دهد؛ به عنوان مثال اثر خبر گشایش اقتصادی به احتمال زیاد بیشتر از مساله اوراق سلف نفتی است و احساس می‌کنم بسیاری از خبره‌های بازار به این اخبار حساس شده‌اند. مثلاً فکر می‌کنند که دولت در حال توافق خاصی با چین و یا هر کشوری است و یا اینکه بخشی از پول‌های کشور از کره در حال آزاد شدن است و یا هر چیز دیگری که روی پارامترهای اقتصاد کلان تأثیر گذارد. از این رو smart money (پول هوشمند) با احتیاط در حال خرید است.

خانکی افزود: اگر این اخبار را از بازار کنار بگذاریم، متوجه می‌شویم که اتفاق ویژه ای در بازار به وقوع نپیوسته و روند بازار روند طبیعی است. اینکه گفته شود بابت اخبار رانتی خاصی حقوقی‌ها در حال فروش سهام‌هایشان هستند، درست نیست.

وظیفه صندوق توسعه، حمایت از نقدشوندگی بازار است

وی در ادامه با بیان اینکه وظیفه صندوق توسعه بازار حفظ نقدشوندگی بازار است و نمی‌توان برای صندوق هیچ نقشی جهت حفظ سودآوری بازار متصور شد، گفت: اگر این‌طور باشد، همه فعالان بازار قیمت‌ها را حبابی می‌کنند و همهمه راه میفتد که چرا صندوق توسعه حمایت نمی‌کند و در این حال نیز صندوق توسعه با کلی سهام می‌ماند.

خانکی تصریح کرد: اگر کمیته سرمایه گذاری صندوق به این نتیجه رسید که نقدشوندگی بازار دچار اخلال شده به این موضوع ورود می‌کند که تقریباً همواره این کار را کرده است؛ البته این موضوع به یک باره اتفاق نمی‌افتد بلکه حمایت صندوق از سهم‌های جریان ساز بازار تا نقطه اشباع فروش ادامه دارد؛ به عنوان مثال طی روزهای اخیر شاهد حمایت صندوق از سهم‌هایی همچون فولاد، فملی، پالایشگاه‌ها، شبندر و … بوده ایم.

وی تاکید کرد: به هر حال اگر قرار باشد در هر قیمتی سهام‌ها را بخرد بازار از شکل عرفی خود خارج می‌شود چراکه نوسانات جزئی از بازار است.