عرضه مچینگ فولاد به کلی حذف می شود.

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اعلام کرد، بر اساس فرآیندی که در دست اجراست، کلیه شرکت های عرضه کننده محصولات فولادی از جمله شرکت فولاد مبارکه مکلف است همه عرضه‌های خود را در تالار اصلی بورس کالا انجام دهد و موضوع مچینگ کاملاً حذف می شود.

عرضه مچینگ فولاد به کلی حذف می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کیوان گردان در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اعلام اینکه عرضه های مچینگ به کلی حذف خواهد شد، گفت: 7 شرکت تولید کننده ورق گرم داریم که 6 میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند و از شهریور همه آن‌ها مکلف شدند که همه ورق گرم تولیدی خود را باید در بورس عرضه کنند.

گردان اضافه کرد: 5 شرکت تولید کننده ورق سرد داریم که 2.2 میلیون تن تولید می‌کنند که 50 درصد از این ظرفیت متعلق به شرکت فولاد مبارکه است و همه این شرکت‌ها هم مکلف به عرضه محصولات خود هستند.

گردان افزود: از هفته گذشته به استان‌ها ابلاغ کردیم که در ماه آینده، سهمیه‌ها را بر اساس فرمول‌ها بازنگری کنند و شرکت‌های عرضه کننده هم مکلف هستند تولیدات خود را کامل دربورس عرضه کنند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تامین مواد اولیه واحدها طرحی را از دو ماه پیش آغاز کردیم و معاونت امور صنایع وزارت صمت متولی ساماندهی طرف تقاضا شده است و سهمیه‌ها و میزان دریافتی آن‌ها بررسی و میزان خرید و تولید آن‌ها تطبیق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آمار همه واحد‌های تولیدی داخل کشور را با جزئیات داریم و آن‌ها را بررسی کرده ایم، افزود: اجبار کردیم همه واحد‌های تولیدی باید در داخل سامانه «بهین یاب» قرار بگیرند، زیرا بیش از 40 درصد واحد‌های تولیدی تاکنون در داخل سامانه بهین یاب نبودند بنابراین نمی‌توانیم همه تقصیر‌ها را برگردن این سامانه بیاندازیم.

وی اضافه کرد: بخشی از واحد‌های تولیدی مانند خودروساز‌ها 100 درصد ورق مورد نیاز خود را از شرکت فولاد مبارکه گرفته اند و در سامانه بهین یاب هم برخی واحد‌های تولیدی 100 درصد، برخی 80 درصد و برخی هم حدود 20 تا 30 درصد مواد اولیه را گرفته اند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یکی از برنامه‌های اساسی ما عدالت در توزیع ورق‌های فولادی میان همه تولید کنندگان است.

×