سرنوشت قیمت سنگ آهن در سه ماهه سوم ۲۰۱۹‌ چه خواهد بود؟

از ابتدای سال ۲۰۱۹، بهای سنگ آهن و فولاد شروع به حرکت در خلاف جهت یکدیگر نموده اند، امری که طی چهار سال گذشته و حادثه سامارکو برزیل مشاهده نشده است.

سرنوشت قیمت سنگ آهن در سه ماهه سوم ۲۰۱۹‌ چه خواهد بود؟

البته این اتفاق در مقطعی نیز در ابتدای ۲۰۱۸ دیده شد که البته در آن زمان به دلیل محدودیت های زیست محیطی چین بهای فولاد افزایشی و بهای فولاد کاهشی شد، اما چندان پایدار نبود و از مارس ۲۰۱۸ و پس از رفع محدودیت های تولید فولاد شرایط متعادل شد.

مسئولین در بازار فولاد چین نگران افزایش شارپ قیمت مواد اولیه خصوصا سنگ آهن هستند. از طرفی، کاهش قیمت فولاد در بازار داخلی به دلیل ریسک های اقتصادی و کاهش رشد اقتصادی دومین اقتصاد دنیا باعث شده تا برخی از فولادسازان چین به ضرردهی برسند‌. بر اساس اطلاعات به دست آمده، از مجموع ۳۵ فولادساز بزرگ چین تنها ۸ فولادساز نسبت به سال قبل رشد سود داشته اند و ۲۷ فولادساز دیگر یا کاهش سود داشته و یا به محدوده ضرر وارد شده اند.

بهای سنگ آهن از ابتدای امسال ۴۰ درصد رشد داشته و از حوالی ۷۰ دلار به ۱۲۷ دلار در هفته گذشته رسید. بخشی از این رشد تحت تاثیر شکست سد باطله معدن واله در برزیل و طوفان های سه ماهه ابتدایی استرالیا، و البته سیاست بازتر محدودیت های زیست محیطی دولت در زمستان گذشته رخ داده اند، اما بخشی نیز نتیجه رفتارهای هیجانی و البته ایجاد تقاضای کاذب در بورس فیوچرز دالیان می باشد. هم اکنون بهای سنگ آهن در بورس فیوچرز نزدیک به ۹۰۰ یوان می باشد که رشد ۴۳ درصدی را نسبت به قیمت ابتدای سال نشان می دهد. مقامات چینی برای یافتن ریشه های افزایش قیمت و احتمال دستکاری مکانیسم بازار وارد شده اند تا رشد بی رویه قیمت را کنترل نمایند.

چینی ها به واردات سنگ آهن وابسته اند. آنها هر ساله در حدود ۱ میلیارد تن سنگ آهن مصرف می کنند که در حدود نیمی از آن از طریق واردات تامین می شود. قیمت سنگ آهن در ۶ ماه گذشته نزدیک به ۵۰ دلار افزایش داشته است که به معنای مصرف مازاد ۵۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور نسبت به سال گذشته است. بخش اعظمی از فولاد چین در داخل مصرف می شود و چین درآمد ارزی زیادی از محل صادرات فولاد ندارد. این بدان معناست که گرانی سنگ آهن باعث کاهش تراز مثبت تجاری چین شده و ذخایر ارزی آنها را کاهش می دهد.

فعالان بازار معتقدند که بازار مسکن چین در ۶ ماهه دوم سال رو به سردی خواهد گذاشت و تقاضای فولاد کمتر از نیمه ابتدایی سال خواهد بود. اگرچه، قیمت سنگ آهن در کل امسال افت شارپ را تجربه نخواهد کرد ولی انتظارات از رسیدن قیمت سنگ آهن به پیک خود خبر می دهد. البته بهای سنگ آهن تابع فاکتورهای سمت عرضه نیز هست و این پیش بینی تنها در صورت عدم وقوع اتفاق غیرمنتظره معتبر خواهد بود. پلنر انتظار دارد که چین امسال برای کنترل قیمت سنگ آهن و افزایش حاشیه سود فولادسازان محدودیت های سخت تری را در زمستان امسال اعمال کند

منبع شرکت ملی فولاد ایران

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید