دستاوردهای جدید آزمونه فولاد

دستاوردهای جدید آزمونه فولاد

دستاوردهای جدید آزمونه فولاد

  • آزمون CTOD
  • آزمایشهای دیلاتومتری و جکینگ را در سازه های بزرگ سدسازی
  • بازرسی ضخامت سنجی فلز زیر عایق بدون عایق برداری و ارائه نقشه خوردگی با استفاده از تکنولوژی پالس ادی کارنت (PEC).
  • امکان شناسایی ترک‌های HIC و HTHA (حمله هیدوژنی در دمای بالا) توسط تجهیزات پیشرفته آرایه فازی و بهره مندی از تکنولوژی TFM

مهم ترین اقدامات وفعالیت های جدید آزمونه فولاد که در گردهمایی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ارائه گردید در ادامه هر کدام از خدمات به اختصار تشریح خواهد شد.

فعالیت در زمینه متالورژی:

آزمون CTOD: این آزمون برای صنایع نیروگاهی، فولادی، سازمان انرژی اتمی و نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.این شرکت از سال 1394 مجهز به تجهیزات این آزمون گردید که تا این زمان کلیه آزمونها به خارج از کشور فرستاده می شد اما از زمان آغاز تحریم ها این شرکت با همت مدیریت و متخصصین مجرب، موفق به انجام انحصاری این آزمون در ایران گردید به طوریکه بسیاری از صنایع از جمله شرکت نفت و گاز پارس جنوبی (POGC) کلیه آزمونهای خود را در ایران و توسط شرکت آزمونه فولاد به انجام می رسانند.همچنین از آنجایی که ذوب آهن اصفهان برای اولین مرتبه در کشور اقدام به تولید محصول استراتژیک ریل نموده است، یکی از گلوگاههای نهایی پذیرش محصول یاد شده آزمونهای مربوطه می باشد که توسط این شرکت با عناوین K1C، نرخ رشد ترک و تنش پسماند و عمر خستگی انجام پذیرفت.انجام این آزمون ها در ایران باعث گردید هزینه آن ¼ هزینه آزمون در خارج از کشور گردد.

همچنین شرکت آزمونه فولاد توانسته با انجام آزمونهای CTOD اندازه گیری K1C اندازه گیری نرخ رشد ترک و تنش پسماند به روش مکانیکی از خروج ارز از کشور جلوگیری نموده تا گام بلندی جهت مقابله با تحریم ها برداشته شود. در این راستا با به وجود آمدن بازارهای داخلی جدید نیروهای متخصص و کارآمد به کار گرفته شد که این امر نیز نقش مهمی در اشتغالزایی کشور داشته است.

فعالیت در زمینه ژئوتکنیک:

در زمینه خدمات ژئوتکنیک انجام آزمایشات برجای سنگ با متدهای آزمایشی نوین برای اولین بار توسط این شرکت بومی سازی شده است به نحوی که در حال حاضر این شرکت تنها واحد خدمات ژئوتکنیک در سطح کشور می باشد که آزمایشهای دیلاتومتری و جکینگ را در سازه های بزرگ سدسازی به انجام می رساند. انجام آزمایشات ژئوفیزیک کراسهول توموگرافی در سایت نیروگاه اتمی بوشهر برای اولین بار توسط این شرکت بومی سازی و با تایید متخصصان روسی انجام شده است. در زمینه خدمات ژئوتکنیک استفاده از تجهیزات تمام الکترونیک و سیستم دیتالاگری به صورت ثبت پیوسته نتایج و استفاده از تجهیزات اندازه گیری با دقت بسیا بالا در صنعت سدسازی و تونل سازی کشور در بیش از ده سد بزرگ کشور انحصارا توسط شرکت آزمونه فولاد امکان انجام دارد.

فعالیت در زمینه پایش خوردگی:

در زمینه پایش خوردگی آزمونه فولاد خدمات زیر را برای اولین بار در ایران معرفی نموده است:

I. بازرسی ضخامت سنجی فلز زیر عایق بدون عایق برداری و ارائه نقشه خوردگی با استفاده از تکنولوژی پالس ادی کارنت (PEC).این تکنیک که در جهان بسیار نوپا می باشد مربوط به سال 2016 است و ابزار و متخصصین دوره دیده آن انحصارا در ایران در این شرکت می باشند.


II. امکان شناسایی ترک‌های HIC و HTHA (حمله هیدوژنی در دمای بالا) توسط تجهیزات پیشرفته آرایه فازی و بهره مندی از تکنولوژی TFM که منحصرا بوسیله این شرکت ارائه میگردد و کاربرد بسیار بالایی در پایش تجهیزات بهره برداری از گازهای ترش دارد.

با آرزوی موفقیت برای این شرکت