تولید میلگرد آج مرکب در ناحیه نورد فولاد خراسان

 تولید میلگرد آج مرکب در ناحیه نورد فولاد خراسان

به گزارش فولاد24 و به نقل از دنیای معدن، تلاشگران ناحیه نورد فولاد خراسان در پی کار گروهی موفق با واحدهای «کنترل کیفیت و آزمایشگاه ها» توانستند با تولید میلگرد آجدار مرکب (موسوم به آج 500) مطابق با استاندارد ملی، گامی موثر در تولید رقابتی و افزایش تنوع تولید بردارند. این محصول تازه، که در مهرماه 1397 در خط نورد شرکت تولید شد، پروانه کاربرد نشان استاندارد ملی را نیز به دست آورده است.

معاون بهره برداری مجتمع در این باره گفت: تولید و عرضه محصول «میلگرد آج 500» گامی در راستای سیاست «تنوع محصول» مجتمع پاسخی و به نیازهای حال و آینده مشتریان و بازار است. مهندس زارع با بیان این که این محصول جدید، کاربرد متفاوتی در صنعت ساختمان دارد، از تلاش و پشتکار همه همکاران خود در مجموعه های «نورد» و «کنترل کیفیت و آزمایشگاه ها» قدردانی کرد.

معاون برنامه ریزی و فناوری شرکت نیز در این باره گفت: ورود به بازارهای جدید و جذب مشتریان، مستلزم تنوع و توسعه طیف محصولات تولیدی شرکت است. مهندس اسماعیلی افزود: تولید این محصول بر اساس خواست مشتریان و سنجش تقاضای بازار صورت گرفته و امکانی تازه به قابلیت های حوزه بازاریابی و فروش شرکت از طریق تنوع سبد محصولات نهایی اضافه کرده است.

تنوع تولید با استاندارد بالا

 

مدیر واحد «نورد» افزوده شدن این محصول تازه را به سبد محصولات نهایی «فولاد خراسان» دستاور کار تیمی و هماهنگ واحدهای تولیدی و همکاری واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه ها دانست و افزود: شمش به کار گرفته شده در تولید میلگرد آج مرکب، دارای مشخصات کیفی متناسب و درخواستی واحدهای مذکور بود که در واحد فولادسازی مجتمع و بر اساس مختصات و ویژگی های مورد درخواست، تولید شده بود.

مهندس اختیاری با تبریک این موفقیت به تیم رهبری شرکت و همه همکاران، افزود: برای تولید این محصول فرایندی 5 مرحله ای اجرا شده است. اختیاری این 5 گام را چنین برشمرد:

1) بررسی تخصصی نوع آج مد نظر و برنامه نویسی برای تراش نوع آج و حک علامت مشخصه بر روی غلتک ها و بازرسی و کنترل های فنی که توسط واحد های دفنری فنی نورد، کارگاه (ورک شاپ) نورد، کنترل کیفیت و آزمایشگاه نورد صورت گرفت.

2) تولید شمش فولادی لازم و با آنالیز و کیفیت متناسب با محصول مورد نظر توسط واحدهای فولادسازی، کنترل کیفیت و آزمایشگاه فولادسازی

3) تولید آزمایشی محصول توسط واحد تولید نورد و کنترل های حین فرایند توسط کنترل کیفی و آزمایشگاه نورد با همکاری کارگاه نورد

4)تولید همراه با بهبود و تثبیت کیفیت توسط تولید نورد

5) نمونه گیری و آزمایش های لازم به منظور حصول اطمینان از مطابقت کلیه مشخصات ابعادی، وزنی، آنالیز شمیایی، خواص مکانیکی و... و هماهنگی لازم با ادارات کل استاندارد نیشابور و استان برای اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد برای این محصول

مدیر کنترل کیفیت و آزمایشگاه های شرکت هم با بیان این که تولید این محصول از ابتدای سال 1397 در دستور کار واحدهای نورد و کنترل کیفیت بوده است، این موفقیت و توسعه تنوع سبد محصول شرکت را دستاورد هماهنگی و کار تیمی واحدهای ذی ربط دانست.

مهندس هیهات ویژگی بارز میلگرد آج دار مرکب (آج 500) تولیدی در فولاد خراسان را داشتن استحکام بالا در عین ازدیاد طول دانست و افزود: با استفاده از این محصول نهایی، مصرف میلگرد در سازه های بتنی کاهش می یابد. به گفته هیهات، این ویژگی ها علاوه بر کاهش هزینه دارای تاثیرات مثبت زیست محیطی است. گفتنی است محصول تازه مجتمع فولاد خراسان، استاندارد شماره 3132 سازمان ملی استاندارد ایران را کسب نموده و شرکت در نیمه دوم سال 1397 تولیدو عرضه این محصول را آغاز نموده است.

منبع:دنیای معدن