توضیح مدیر عامل بورس کالا درباره تغییرات جدید در بازار آهن و فولاد

توضیح مدیر عامل بورس کالا درباره تغییرات جدید در بازار آهن و فولاد

حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل بورس کالا درباره تغییرات جدید در بازار آهن و فولاد بر اساس ابلاغیه جدید وزارت صنعت به فارس گفت: با توجه به برچیده شدن محدودیت‌ها در بخش سقف قیمت‌ها و نرخ پایه، بازار به نسبت متعادلی در رینگ فلزات بورس کالا حکم فرما شده اما درعین حال طبق حداقل کف عرضه تعیین شده برای محصولات فولادی و فلزی باید از سوی عرضه کنندگان رعایت شود. وی ادامه داد: تولیدکنندگان بزرگ فولادی، عرضه حداقلی تعیین شده را رعایت می‌کنند ولی برای ثبات بازار باید مواردی که برای کف عرضه ای که وزارت صنعت و دستور العمل های ستاد تنظیم بازار تعیین کرده‌اند، همواره رعایت شود تا سمت عرضه دغدغه ای وجود نداشته باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به هر تغییر قیمتی نباید لزوماً با دید منفی نگاه کرد، افزود: وقتی قیمت‌ها در بورس بطور مستمر ثابت و بدون نوسان باقی بمانند دیگر به آن بازار نمی‌توان اصطلاح بورس را اطلاق کرد. نوسان قیمت‌ جزو ذات بازار است و در غیر این صورت مشکلات و معضلاتی مثل تفاوت فاحش قیمت‌ها با خارج از بورس و احتمال بروز ناهنجاری‌ها ایجاد خواهد کرد.

سلطانی نژاد درباره بخشنامه منتسب به وزارت صنعت برای تعیین نرخ آهن و فولاد با مبنا قرار گرفتن آخرین نرخ CIS و تشکیل حباب قیمتی 1000 تومانی در نرخ میلگرد در بورس کالا با بازار آزاد گفت: بازار CIS یک بازار جهانی بوده که تغییرات آن لحظه ای است اما مبنای کشف قیمت محصولات فولادی هنوز در بورس کالا تغییر نکرده و همان فرمول قبلی است که مطابق با مصوبه آخر ستاد تنظیم بازار تعیین شده است. یعنی قیمت پایه بر مبنای شاخص‌هایی توسط وزارت صنعت استخراج و به عرضه کننده اعلام می‌شود و سپس بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا رقابت می‌شود. به گفته وی، این امکان وجود داردکه قیمت‌های موجود در بازار آزاد نرخ‌های معتبری نباشد و شاید قیمت‌ها بر مبنای چند معامله صورت گیرد.

مدیر بورس کالا با تاکید بر اینکه در بورس حجم معاملات میلگرد و فولاد مشخص و شفاف است، ادامه داد: اگر چه حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا بطور عمده فروشی است ولی حد مشخصی از تفاوت بین عمده و خرده فروشی محصولات وجود دارد.حجم عرضه محصولات فولادی که در بورس کالا انجام می‌شود همگی برای سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندکان ارسال می‌شود. به این ترتیب نظارت بر قیمت عمده فروشی در بورس و برآورد نرخ خرده فروشی محصولات فولادی در بازار آزاد مشخص شده و اگر گران فروشی در این زمینه وجود داشته باشد را پیگیری می‌کنند.

سلطانی نژاد افزود: ادعای نوسان شدید قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد شاید قیمت‌های معتبری نبوده و یا بر مبنای انتظارات آتی متفاوتی صورت گرفته باشد. اما در سطح عمده و خرده فروشی در بورس کالا آرامش خوبی حاکم شده و اگر همه عرضه کنندگان به سمت عرضه روی بیاورند به تناسب کف عرضه محصولات، بازار کاملی خواهد بود.

منبع:بورس پرس