ترخیص ۱۳هزار خودروی دپو شده در گمرک

بر اساس تصویب هیات وزیران قرار شد ۱۳هزار خودروی دپو شده در گمرک، ترخیص شوند. برای اجرای این مصوبه وزارت صنعت باید آئین‌نامه‌ای را به گمرک ارسال کند که هنوز خبری از آن نیست.

ترخیص ۱۳هزار خودروی دپو شده در گمرک

بعد از تغییر سیاست های ارزی از خرداد ماه سال جاری، بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از 1330 قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شد. این در حالی بود که حدود 120 میلیون دلار ارز دولتی در 3 ماهه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده بود اما بعد از ممنوعیت واردات، عملاً قسمت مهمی از خودروهای واردشده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد.

همچنین در موضوع ثبت سفارش های فاقد اعتبار که در سازمان توسعه تجارت ایران انجام شده بود، حدود 6500 خودرو با ثبت سفارشهای جعلی وارد کشور شده بود که از این تعداد حدود 1900 دستگاه ترخیص و نزدیک به 1400 دستگاه نیز در محوطه‌های گمرکی توقیف شد. مطابق با آمار گمرک حدود 13 هزار دستگاه انواع خودرو در گمرکات کشور دپو شده است که با توجه به تداوم ممنوعیت ثبت سفارش خودرو، وضعیت بازار خودروهای خارجی نیز با آ

شفتگی جدی روبه‌رو شد.

بر این اساس، چندی پیش در جلسه هیات وزیران، تصمیم بر این شد که خودروهای دپو شده در گمرک با انجام روند قانونی، ترخیص شوند که در این راستا، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران هفته گذشته جزئیات و نحوه ترخیص 13 هزار خودروی دپو شده در گمرک را اعلام کرد و گفت که این ترخیص این خودروها از هفته جاری(هفته گذشته) آغاز می شود. پیگیری‌های نشان می‌دهد ترخیص این خودروها در انتظار ابلاغ آئین نامه اجرایی از سوی وزارت صنعت است.

یک مقام مسئول که خواست نامش در خبر ذکر نشود، در این زمینه گفت: برای ترخیص این خودروها باید آئین نامه مربوطه از سوی وزارت صنعت به گمرک ابلاغ شود اما تا این لحظه وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه ای به گمرک ایران برای ترخیص خودروها ارسال نکرده است.

منبع:عصر خودرو

دیدگاه ها