بازار فولاد صادراتی ایران

در فاصله پایان هفته گذشته تا روز قبل تغییر چندانی در قیمت‌های پیشنهادی صادراتی ایران و حتی نرخ‌های جهانی رخ نداد که البته با توجه به تعطیل بودن بازارهای بین‌المللی در دو روز شنبه و یکشنبه ، این وضعیت منطقی به نظر می‌رسد.

بازار فولاد صادراتی ایران

به صورت دقیق‌تر تنها شاهد بودیم که در روز ابتدایی هفته جاری جرقه‌هایی از رشد قیمت‌های پیشنهادی شمش فولاد در بین برخی از اهالی بازار شنیده شد و می‌توان گفت به‌دلیل نوسان قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ‌های بالای حمل و نقل دریایی ، اندکی به قیمت‌های پیشنهادی شمش صادراتی ایران افزوده شد.

البته این رشد نرخ مقطعی را نمی‌توان معیاری مهم برای رشد قیمت‌های پایه صادراتی شمش از کشورمان به شمار آورد آن‌هم در شرایطی که هنوز هم نرخ‌های بین‌المللی پیشنهادی بیلت در مسیر نزول قرار دارد. بهای بیلت صادراتی ایران را هم‌اکنون می‌توان بین ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار در هر تن به شمار آورد؛ اگرچه هنوز هم قیمت ۴۱۰ دلار در هر تن نیز شنیده می‌شود.

در خصوص صادرات میلگرد هنوز هم وضعیت پیشین حکمفرماست و اغلب صادرات به صورت ریالی و توسط واحدهای تولیدی پراکنده صورت می‌گیرد؛ اگرچه کاهش قیمت‌های داخلی خود محرک مهمی برای افت نرخ‌های پیشنهادی در بازار میلگرد صادراتی خواهد بود. با توجه به شرایط موجود، به احتمال قوی فردا هم همین قیمت‌ها را در نرخ‌های صادراتی شاهد خواهیم بود و زمان تغییر فاز احتمالی بازار یا اعلام نرخ‌های جدید احتمالا دوشنبه خواهد بود که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود.

 

دیدگاه ها