چت

آمار‌های بورس کالا باید به نقشه راه تولید تبدیل شود

یک نماینده مجلس معتقد است با توجه به کشف واقعی قیمت محصولات که در بورس کالا شاهد هستیم، آمار‌هایی که از این بورس استخراج می‌شود باید به نقشه راهی برای روند تولید تمامی کالا‌ها تبدیل شود.

آمار‌های بورس کالا باید به نقشه راه تولید تبدیل شود

جلال محمود‌زاده نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در معاملات بورس کالا همه چیز قابل رصد و شفاف است، گفت: روند درست کشف قیمت محصولات از جمله کشاورزی، فولاد و پتروشیمی در بازاری شفاف و رقابتی مشخص می‌شود که در بسیاری از کشورها، بورس‌های کالایی این وظیفه را برعهده دارند؛ در کشور ما از سال‌ها پیش، بورس کالا فعالیت خود را شروع کرده و امروز به بلوغ خوبی رسیده است.

نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بورس کالا باید همسو با افزایش وظایفش نسبت به ارتقای خود از جنبه‌های مختلف تلاش کند، گفت: وقتی معاملات مواد اولیه محصولات استراتژیکی همچون فولاد و پتروشیمی به همراه محصولات کشاورزی در بورس کالا انجام می‌شود و همه فعالان اقتصادی از این جریان، توقع شفافیت، واقعی کردن قیمت‌ها و حذف سوء استفاده از بازار‌ها را دارند، نشان می‌دهد که بورس کالا به یکی از نهاد‌های مهم اقتصادی کشور تبدیل شده و حساب ویژه‌ای روی کارکرد‌های این بورس در راستای رشد اقتصادی باز شده است.

وی تاکید کرد: به‌طور یقین ورود محصولات نهایی صنایع در بورس کالا می‌تواند در تنظیم و آرامش بازار محصولات نقش بسزایی داشته باشد. محمودزاده ادامه داد: با ورود محصولات نهایی صنایعی همچون فولاد و پتروشیمی در بورس کالا همه اقشار جامعه این امکان را خواهند داشت تا محصول مورد نیاز خود را با کیفیت بالا و قیمت واقعی و از همه مهم‌تر بدون حضور واسطه‌ها خریداری کرده و حتی تولیدکنندگان محصولات خود را به فروش برسانند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پس از گذشت ١١ سال از فعالیت بورس کالا با قاطعیت می‌توان گفت که ورود هر گونه محصولی که امکان خرید و فروش در بورس کالا را داشته باشد می‌تواند هم به نفع خریدار، فروشنده و تولید‌کننده باشد و هم بازار را تنظیم کند و به آرامش برساند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

×