چت

کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی، پایپوشی است که دارای مولفه ها و فاکتورهای ایمنی بوده و پای فرد را از هرگونه سوانح احتمالی در محیط کار و حتی خطرات جانبی محافظت می‌کند.

کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی چیست؟ همه ما با شنیدن کفش ایمنی ذهن ما به سمت حادثه برای پا در هنگام کار می‌رود... بلی، کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود و پرکاربرد ترین آنها مجهز به زرهی فولادی یا کامپوزیت در جلو کفش است که مقاومتی بالاتر از 200 ژول دارد از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از مهم ترین و اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.در ادامه به موارد ذیل خواهیم پرداخت:

  • ویژگی های کفش ایمنی چیست؟
  • جنس کفش ایمنی استاندارد
  • آشنایی با چگونگی انتخاب کفش ایمنی استاندارد
  • کفش ایمنی چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟
  • عوارض کفش های نامناسب چیست؟

قیمت روز مقاطع فولادی

ویژگی های کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی، پای پوشی است که دارای فاکتورها و مولفه های ایمنی بوده و پای فرد را از هرگونه سوانح احتمالی در محیط کار و خطرات جانبی محافظت می‌کند. ظاهر کفش های ایمنی، تفاوت های اندکی با کفش های معمولی دارند، ولی وزن بیشتری داشته و از جنس بهتری نسبت به آنها برخوردارند. این کفش ها دارای مقاومت بسیار بیشتری بوده و در اجزای مختلف آن چندین لایه وجود دارد که حفاظت پا را تضمین می‌کنند.

جنس کفش ایمنی استاندارد

در ساخت کفش های ایمنی معمولاً از چرم طبیعی و مقاوم استفاده می‌گردد، چرا که فساد ناپذیر بوده و علاوه بر ایمنی بیشتر، عمر و ماندگاری زیادتری نیز دارند.

در ساخت زیره کفش ایمنی از موادی استفاده می‌شود که مولکول های بزرگی داشته و ساختار تکرار شونده آنها با کمک پیوندهای شیمیایی به هم متصل شده اند.

همچنین در زیره کفش ایمنی، پارچه ای که سطح داخلی آن را می‌پوشاند وجود دارد که پای شخص به صورت مستقیم با آستری در تماس است. این آستر همچنین در جذب عرق پا نیز نقش مهمی دارد.
کفش ایمنی

چگونگی انتخاب کفش ایمنی استاندارد

کفش ایمنی یکی از تجهیزات و ملزومات ایمنی در محل کار بوده و هر نوع کفش ایمنی، برای استفاده در یک محیط خاص طراحی و ساخته شده است.

در محیط هایی همچون ساختمان سازی و انبوه سازی و یا در کارگاه هایی مثل کارخانجات صنعتی، ماشینکاری، تراشکاری، کابینت سازی، تعمیرگاه ها و… اجسام سنگین، اشیا و قطعات تیز و برنده، مواد داغ و مذاب و هر جسم دیگری ممکن است روی زمین یا بر اثر افتادن بر روی پا، صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد سازد، لذا استفاده از کفش های ایمنی با سرپنجه فولادی در این نوع از محیط های کاری بسیار مهم است. در کارگاه های ساختمانی از کفش های ایمنی با رنگ های خاکی با چرم هایی مثل جیر استفاده می شود تا فرد حین کار، کثیفی های کفش را دیده و از آلودگی های محیطی اجتناب کند . همچنین در کارخانجات مواد غذایی از کفش های ایمنی سفید رنگ به دلیل رعایت بهداشت کار استفاده می‌شود.

کفش ایمنی چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

در محل هایی که جریانات الکتریسیته وجود دارد افراد کارکن در اینگونه محیط ها مانند تکنسین های برق ساختمان، پرسنل فنی ادارات برق شهری، کادر فنی تاسیسات برق کارخانجات و واحدهای صنعتی بایستی بطور حتم از کفش ایمنی مختص اینگونه محیط ها استفاده نمایند . از مهمترین انواع کفش های ایمنی، نوع مورد استفاده توسط کارکنان صنعت برق، کفش های عایق می‌باشد. این کفش ها از زیره عایق برخوردار بوده و از تکمیل شدن مدار جریان توسط پای فرد در هنگام برق گرفتگی جلوگیری کرده و در نتیجه مانع برق گرفتگی می‌شود.

کفش های ایمنی افرادی که با برق سروکار دارند یا در محل کارشان احتمال ایجاد جرقه وجود دارد، باید فاقد هر نوع قطعات فلزی باشد.
کفش ایمنی

عوارض کفش های نامناسب چیست؟

پا، این قلب عصبی انسان در انتخاب پوشش آن باید دقت بیشتری داشت. مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش حائز اهمیت است. طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و بخصوص ستون فقرات دارد. استفاده از کفش ناایمن و نامناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست. بلکه گرفتاری‌های مزمن ستون فقرات، چشم درد و سردردهای مزمن نیز از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد. به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفش‌های با آستری غیر بهداشتی باعث به وجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و و بوی نامطبوع پا می‌شود. در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی به شکلی باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده کند.

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد 24

دیدگاه ها
×