چگونه در محیط کار از سرطان جلوگیری کنیم؟

یکی از بیماری‌های تهدید کننده محیط کار بیماری سرطان است که این بیمار در محیط‌های صنعتی به‌مراتب بیشتر است. در مصرف مواد و حلال‌های فرار شیمیایی دقت کنید. لازم است اتاق، تهویه کامل داشته باشد. در موارد مجاورت طولانی‌مدت با آفتاب، حتماً از كلاه لبه‌دار و کرم‌های ضد آفتاب(با نظر پزشك) استفاده نمایید.

چگونه در محیط کار از سرطان جلوگیری کنیم؟

خطر در محیط کار

محیط کار جزئی از محیط‌هایی است که همیشه خطرات مختلف ازجمله خطرات مکانیکی، خطرات شیمیایی، خطرات بیولوژیکی و خطرات دیگر در آن وجود دارد. به دلیل وجود این خطرات مطمئناً بیماری‌هایی نیز به‌واسطه این خطرات کارکنان را تهدید می‌کند. یکی از این بیماری‌ها بیماری سرطان است که این بیمار در محیط‌های صنعتی به‌مراتب بیشتر است. برای جلوگیری از این بیمار توصیه‌هایی برای شما شرح داده‌ایم که شما می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

راهکارهایی برای محافظت کارکنان از سرطان‌های شغلي

شناسايي افراد در معرض خطر مواجهه با عوامل سرطان‌زا در محیط‌های كاري آسان است و به دليل تمركز عوامل خطرساز در گروه‌های خاصي از كارگران، پيشگيري مؤثرتر است.
اگر شما کارفرما و یا مدیر کارگاه یا کارخانه‌ای هستید، به این نکات توجه کنید:

محیط کار را به دستگاه‌های تهویه مناسب مجهز کنید. فعالیت‌های مکانیکی مانند خرد کردن، اره کردن، شکستن، ترکاندن، مته کردن و ساییدن تولید گردوغبار می‌کنند. نصب دستگاه‌های تهویه و مکش قوی در سطح کارگاه‌ها برای خروج گردوغبار، ذرات فلزات، بخارهای مواد سمی و نیز گازهای شیمیایی از درون محیط کار، بسیار سودمند هستند و یکی از راه‌های اساسی در پیشگیری از ابتلای کارکنان به سرطان‌ها، به‌ویژه سرطان ریه است.
 

   خطرات شیمیایی در محیط کار

با کارشناسان بهداشت صنعتی و ایمنی همکاری کنید. نظارت و بازرسی دقیق از سوی كارشناسان برای جلوگیری از بروز سرطان‌ها بسیار مهم است. تهیه گزارش از موارد مبتلایان به سرطان در كاركنان مراكز صنعتی، برای انجام اقدام‌های اساسی پیشگیری و درمان هرچه سریع‌تر آنان ضروری است.

برگزاری دوره‌های آموزشی، به‌ویژه آشنایی با اصول بهداشت و راه‌های پیشگیری از بروز سرطان‌های شغلی، برای کارکنان شاغل در مراکز صنعتی لازم است. تمام كاركناني كه در معرض خطر مواجهه با عوامل سرطان‌زای شغلي قرار دارند، بايد از اين خطر آگاه باشند و به آن‌ها در مورد روش‌های مناسب حفاظت و ايمني شغلي آموزش داده شود.

  • تأسیسات و دستگاه‌های تهویه مطبوع در محیط کار را به‌طور منظم موردبررسی قرار دهید تا از مناسب بودن وضعیت آن‌ها مطمئن شوید.
  • بر نظافت منظم و پیوسته محیط کار طبق روش‌های ایمن و بهداشتی نظارت کنید.
  • استفاده از موادی که مشكوك به سرطانی زایی هستند را كاهش دهید و موادی كه زیان‌آور نیستند، جانشین آن‌ها سازید.

بر روی دستگاه‌هایی كه از روغن‌های معدنی و شیمیایی استفاده می‌کنند، حفاظ در نظر بگیرید. این كار، موجب جلوگیری از پاشیده شدن این مواد به اطراف، به‌ویژه بر روی بدن كاركنان شده و می‌تواند از آسیب‌های پوستی جلوگیری کند.

توصیه‌هایی برای پیشگیری‌های فردی از بروز سرطان‌های شغلی

در مصرف مواد و حلال‌های فرار شیمیایی دقت کنید. لازم است اتاق، تهویه کامل داشته باشد. در صورت امکان در محیط آزاد با حلال‌ها کارکنید یا پنجره‌ها را بازکنید. حلال‌ها در رنگ‌زداها، چربیزداه ، رقیق‌کننده‌های رنگ و موادی که برای خشک‌شویی استفاده می‌شوند، وجود دارند و با سرطان مرتبط هستند.
 

خطر در محیط کار

اگر از كاركنان تأسیسات یا سكوهای نفتی هستید و در معرض نور مستقیم آفتاب كار می‌کنید، لازم است از لباس سبك و آستین‌دار و شلوار بلند استفاده كنید. در موارد مجاورت طولانی‌مدت با آفتاب، حتماً از كلاه لبه‌دار و کرم‌های ضد آفتاب(با نظر پزشك) استفاده نمایید.

اگر در محیطی کار می‌کنید که در آن در معرض تراکم بالایی از ذرات ریز، الیاف و گردوغبار قرار دارید، ماسک محافظ مناسب را روی بینی و دهان خود قرار دهید و مطمئن شوید ماسک به طرز صحیح روی صورت شما قرارگرفته است و مانع از دید شما نمی‌شود. ماسک‌های ایمنی باید به‌خوبی بر روی صورت بنشینند و درز و منفذی به بیرون نداشته باشند. استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند ماسک‌ها و پوشش‌های ایمنی مخصوص صورت می‌تواند تا حد زیادی از بروز سرطان ریه ممانعت نماید.
 

ماسک

برای معاینه‌های دوره‌ای پزشكی و ارزیابی وضعیت سالمت خود مراجعه کنید. هرگز فراموش نشود که تشخیص و درمان هرچه زودتر سرطان‌ها، حائز اهمیت بسیار است و انجام معاینه‌های دورهای منظم و پیوسته، به‌خصوص معاینه‌های دستگاه تنفس و تهیه گزارش از هرگونه آسیب مشکوک ناشی از کار از سوی پزشک، در پیشگیری از بروز آن‌ها بسیار مهم است.

  • در هنگام كار با مواد شیمیایی، رعایت اصول بهداشت و ایمنی در محیط كار بسیار بااهمیت است. شستشوی دست‌ها، صورت و لب‌های خود پیش از نوشیدن آشامیدنی و غذا خوردن.
  • از تماس با آفت‌کش‌ها پرهیز کنید. قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها عمدتاً پوست صورت می‌گیرد. در صورت تماس، باید به‌سرعت بدن را شست‌وشو داد.
  • تا حد ممکن سطوح کاری را عاری از گردوغبار و مواد شیمیایی نگهدارید و از روش‌های تمیز کردن تر (مرطوب) استفاده نمایید تا گردوغبار ایجاد نشود.
  • در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا زخمی كه بهبود نمی‌یابد، به دنبال درمان سریع آن باشید و هرچه سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید.
  • از برخورد غیرضروری با اشعه ایکس تا حد امکان پرهیز کنید.

در زمان کار در مراكز صنعتی، از وسایل محافظتی مانند پیش‌بند، دستكش، كلاه، لباس مخصوص به‌طوری‌که تا مچ دست پوشیده باشد، کفش‌های ایمنی، ماسک و عینك برای محافظت از تابش نور خورشید و پرتوها و آلودگی محیطی استفاده كنید. دوره‌های آموزشی را جدی بگیرید. در این دوره‌ها بهداشت و راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌ها و آسیب‌ها به‌خصوص سرطان‌های شغلی آموزش داده می‌شود.

منبع: گروه تامین محتوای فولاد 24

دیدگاه ها