میلگرد پیش تنیده چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد پیش تنیده مانند مفتول‌و کابلها ی پیش تنیده با وسیله جک های هیدرولیکی کشیده می‌شود و با گوه یا مهره به صفحات مهاری انتهایی مهار می‌گردد. برای ثبات و استحکام جداره خاک برداری ، سقف معدن ذغال سنگ، زمین های سست شیب دار، تونل سازی ، ،پل‌سازی و غیره از این میلگردها استفاده می‌‌شود.

میلگرد پیش تنیده چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد پیش تنیدگی؛ به میلگردهای استفاده شده در بتن پیش تنیدگی می گویند که به سه دسته 

 

 • میلگرد
 • سیم های بافته شده(رشته یا کابل)
 • و سیم ها

تقسیم می‌شود. که تاریخچه استفاده از این ابزار به جنگ جهانی دوم در اروپا بر می‌گردد.


 
 

میلگرد پیش تنیده مانند مفتول‌و کابلها‌ی پیش تنیده با وسیله جک های هیدرولیکی کشیده می‌شود و با گوه یا مهره به صفحات مهاری انتهایی مهار می‌گردد. برای ثبات و استحکام جداره خاکبرداری ، سقف معدن زغال سنگ، زمین های سست شیبدار، تونل سازی ، ،پل‌سازی و غیره از این میلگردها استفاده می‌‌شود. در ادامه به محاسن و قیاس میلگرد پیش تنیده و میلگرد معمولی خواهیم پرداخت:


مزایای استفاده از میلگرد پیش تنیده به شرح زیر می‌باشد:

 1.  از مقاومت کششی بالایی برخوردار است، از این رو می تواند تنش سازه را تحمل کند.
 2.  مقاومت بالا در برابر خوردگی از این رو در مکان هایی که احتمال زنگ زدگی و خوردگی زیاد می‌باشد استفاده می‌گردد. 
 3.  به سه مدل میلگرد، سیم بافته شده(رشته یا کابل) و سیم می‌باشد.
 4. خاصیت ارتجاعی(کشسان)و خمیری خوبی دارد.
 5. قطر این میلگردها کم می باشد و این خصلت سبب می شود که خاصیت چسبندگی بهتر با بتن داشته باد.


علت استفاده از میلگرد پیش تنیده چیست؟(کاربرد)

با توجه به ضعف بتن در کشش و مقاومت میلگردها برای دوام و استحکام سازه به کار می‌رود تا بتواند بار کششی را تحمل کند. بدین صورت به میلگرد مقاوم تری نیاز داریم که با روش تنیدگی میلگردها این مشکل حل می‌شود. 

 

قیاس میلگرد پیش تنیده با میلگرد معمولی

 1. میزان مقاومت 
 2. آلیاژ به کار گرفته شده 
 3. نحوه ساخت 

از میلگرد معمولی بیشتر برای افزایش مقاومت بتن در ساختمان سازی استفاده می‌شود، در صورتی که از میلگردهای پیش تنیده پیش ‌ساخته بتنی، ساخت پل، ساخت تونل، قطعات و غیره بکار می‌رود. 
میلگرد پیش تنیده  بر اساس استاندارد آمریکا ASTM A722 که در رده ۱۵۰ و مقاومت نهایی ۱۰۳۵۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و در دو نوع تیپ I و تیپ II  (ساده و آجدار) تولید می‌شود. قطر هر میلگرد تیپ I ۱۹، ۲۲، ۲۵، ۲۹، ۳۲ و ۳۵ میلیمتر و قطر هر میلگرد تیپ II  ۱۵، ۲۰، ۲۶، ۳۲، ۳۶، ۴۰ و ۶۵ میلیمتر می‌باشد

قیمت روز میلگرد
صحبت آخر
همان طور که مطالعه نمودید و محاسن استفاده از این نوع میلگرد (میلگرد پیش تنیده) ذکر شد، این نوع از میلگرد جهت بالا بردن مقاومت سازه های بتنی به کار می‌رود و بیشتر در ساخت تونل و پل مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای مشاهده لیست تامین کنندگان این محصول به سایت فولاد 24 مراجعه نمایید.


منبع : گروه تولید محتوا فولاد 24

×