آخرین اخبار و مقالات


روند نزولی ادامه دار سنگ آهن چین

سنگ آهن وارداتی چین در بازار آتی بورس سنگاپور چند روزی است که در مسیر نزولی قرار گرفته است. 120.60 کاهش -1.45

صنعت فولاد ایران با چالش‌های جدی رو‌به‌روست که موانع مهمی برای دستیابی به چشم‌انداز 1404 به شمار می‌آیند.

ادامه مطلب ...

علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: منافع عدم خاموشی برای صنایع خریدار برق سبز بالغ بر 25 هزار میلیارد ریال است.

ادامه مطلب ...

فلزات صنعتی با واهمه از رشد نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو تا پایان سال، ارزان شدند. در این شرایط بانک مرکزی انگلیس در تصمیمی غیر‌منتظره نرخ بهره در این کشور را کاهش داد و این موضوع باعث شد تا فلزات بخشی از عقب‌‌‌نشینی قیمتی خود را در روز پایانی هفته جبران کنند.

ادامه مطلب ...

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گردهمایی مدیران گروه توسعه ملی و شرکتهای تابعه که با محوریت "تامین مالی و سرمایه گذاری" برگزارشد، گفت: بازار سرمایه ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد فرصت تامین مالی در کشور دارد. سازمان بورس برای آموزش ابزارهای تامین از طریق بازار سرمایه آمادگی دارد. گاها تصمیم‌هایی از روی ناآگاهی، گرفته می شود که برای بازار سرمایه مشکل آفرین است؛ از جمله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها که سرانجام تصحیح، اما موجب زیان سهامداران شد. موضوع تعطیلی بورس کالا در سه دهه گذشته همواره مطرح بوده و در چند روز گذشته نیز، بحث خروج سیمان و فولاد از بورس هم مطرح شده است که این مباحث به جایی نمی رسد، و فقط در کوتاه مدت به این صنایع، سهامداران و کلیت بازار سرمایه ضربه می‌زند. قبل از ورود سیمان به بورس حدود ۷۰ درصد سیمان کشور توسط تقریبا ۲۰ نفر دادوستد می شد، حال هر کسی بخواهد به راحتی می‌تواند به هر میزان از بورس کالا سیمان بخرد و انحصاری در این زمینه وجود ندارد. سیمان نیم درصد هزینه تمام شده ساخت و ساز را در بر می‌گیرد و خروج سیمان از بورس به بهانه حل مشکلات مسکن آدرس غلط دادن است. چراکه اینکار سیمان را گرانتر به دست مصرف کننده واقعی می رساند.

رشد ۴.۳ درصدی تولید فولاد

تولید آهن اسفنجی ارفع از ۶۰۰ هزار تن گذشت.

ادامه مطلب ...

رئیس جمهور در جلسه شورای‌عالی مسکن: عملکرد برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات قابل قبول نیست. مدیرانی که در زمینه پرداخت تسهیلات ساخت مسکن کوتاهی کرده‌اند، مورد بازخواست قرار گیرند. پرداخت به موقع تسهیلات، تامین زمین و صدور مجوز را از جمله ملزومات تحقق ماموریت و هدف مهم شورای‌عالی مسکن است. یکی از اقدامات بسیار مهم و ضروری برای موفقیت طرح نهضت ملی مسکن کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن است.

بذرپاش منتقد سرسخت دولت تدبیر و امید ، با تلاش برای خروج فولاد و سیمان از بورس دقیقا همان مسیر دولت تدبیر و امید را می رود .

اکثر معاملات شمش امروز حدودا 90% بر روی قیمت پایه معامله شد و الباقی رقابت 50 تا 100 تومانی رقابت داشت، مثل فولاد سیرجان ایرانیان که حدودا 40 تومان رقابت شد و فولاد پاسارگاد که حدود 120 تومان رقابت شد. اگر بخواهیم مقایسه ای برای قیمت پایه شمش اعلامی این هفته با هفته گذشته داشته باشیم، در کل قیمت پایه نسبت به هفته پیش کاهش قیمت داشت اما عدد خاصی نمی توان در نظر گرفت چرا که شمش خوزستان نسبت به هفته پیش 1000 تومان کاهش قیمت پایه، داشت شمش چادرملو 200 تومان کاهش قیمت و شمش فولاد ارفع حدود 300 تومان کاهش قیمت را به همراه داشت. در کل بورس امروز اتفاق خاصی رخ نداد که بشود به صورت ریز در مورد آن به بحث و بررسی پرداخت.

سبقت فولادی ایتالیا از ایران نزدیک است

محمد یاسر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به مشکلات موجود در صنعت فولاد اظهار کرد: مهمترین موضوع بحث تاب آوری است، صنعت فولاد کشور امروز به منطقه خستگی نزدیک شده است. به گفته طیب نیا، اگر با چالش های موجود مواجه نبودیم در 2023 به رتبه هشتم جهانی دست پیدا می کردیم اما امروز این ترس وجود دارد که ایتالیا جایگاه ما را از آن خود کرده و دهمین تولیدکننده فولاد در سال آینده شود.

رد شدن فولادی‌ها از مرحله زمین و انرژی

مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به سابقه 53 ساله صنعت فولاد ایران بیان کرد: این صنعت پیشران توسعه و سرمایه گذاری است . ▫️وی ادامه داد: روزگاری فولادی ها زمین ارزان، نیروی کار مناسب در اختیار داشتند و انرژی مورد نیاز تامین می شد و در نهایت 29 مهر هر ساله در روز ملی صادرات از شرکت های صادر کننده تقدیر می شد اما امروز این صنعت به سوی خودتامین شدن در بحث انرژی رفته است و دیگر خبری از موارد یاد شده نیست. این موارد تمامی امکانات سنجی های انجام شده را زیر سوال می برد.

رییس سازمان انرژی اتمی: ایران در راستای برنامه راهبردی توسعه ملی خود مصمم است تا سال ۲۰۴۰ سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ هزار مگاوات افزایش دهد.

خروج پول حقیقی 3 مهر ماه 1402مبلغ 650 میلیارد تومان بوده است.

افت ۱۵ هزار واحدی شاخص فلزات اساسی

بازار سرمایه در آغاز معاملات در روند متعادل رو به منفی قرار داشت اما به تدریج با گذشت زمان میزان منفی‌های بازار افزایش پیدا کرد و در نهایت بورس تهران با رنگ قرمز به معاملات خود پایان داد به گونه‌ای که در بازار امروز با عبور از دقایق ابتدایی، شاهد افزایش عرضه‌ها و برتری فروشنده بر خریداران بودیم. در همین حال، شاخص کل بورس امروز در زمان بسته شدن معاملات ۱۷ هزار و ۳۳۰ واحد افت داشت و به ۲ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۱۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز تا پایان معاملات ۵ هزار و ۱۹۲ واحد کاهش یافت و در ارتفاع ۷۱۶ هزار و ۵۹۵ واحدی قرار گرفت. همچنین شاخص فلزات اساسی با افت ۱۵ هزار و ۱۴۵ واحدی، رقم یک میلیون و ۵۹۶ هزار و ۳۱۶ واحد را نشان داد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: همواره از همه کشورها خواسته‌ایم که به بازرسان آژانس اجازه دهند که در فضایی شفاف وظایف خود را انجام دهند. ایران اعلام کرده که به اصول آژانس پایبند است و با توجه به قوانین NPT هنوز مسائل حل نشده با ایران داریم. از ایران دعوت می‌کنیم که به همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد. انتظار پیشرفت بیشتری داشتیم و خواستار همکاری کامل ایران هستیم.

به گزارش تحلیل گر فولاد 24 مهدی حسن پور؛ قیمت میلگرد آجدار در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما کاهش 50 تا 300 تومانی هم در برخی کارخانه‌ها مشاهده شد. قیمت میلگرد فولاد زاگرس با 100 تومان کاهش در هر کیلو 23 هزار و 900 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد نیشابور هم 100 تومان کاهش داشت که 24 هزار و 210 تومان معامله شد؛ قیمت میلگرد میانه هم 200 تومان کاهش داشت و در هرکیلو 23 هزار و 900 تومان گزارش شد. احتمال خروج فولاد و سیمانی ها از بورس کالا  می رود.

تمدید بخشودگی و تقسیط بدهی مالیاتی تا آخر مهر ۱۴۰۲

افزایش سرمایه بانک ایران و مصر هم بزودی

احسان خاندوزی - وزیر اقتصاد پس از دیدار با محمد معيط وزير دارايى مصر در شبکه اجتماعی اكس نوشت: باهمتای مصری دیدار و گفتگوی سازنده‌ای داشتم و بر تشکیل کمیته برای پروژه‌های مشترک توافق کردیم. افزایش سرمایه بانک ایران و مصر هم بزودی رخ می‌دهد. امیدوارم انجام این دیدار پس از سالها و استقبال گرم ایشان، به احیای همکاری‌‌ها و سیاست دیپلماسی اقتصادی دولت کمک کند.

روابط عمومی بانک مرکزی: کلیه منابع مربوطه جزو ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند و بنا به مصالح ملی و در جهت تقویت ریال استفاده می‌شود. منابع مذکور به زودی از طریق مبادلات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق گالوانیزه G فولاد مبارکه اصفهان: عرضه:1.950 تن تقاضا:1.650تن قیمت پایه:405.192ریال مهلت گشایش ال سی تا تاریخ 1402/07/10 میباشد

۲ روز پیش هر گرم طلا ۱۸ عیار مانند ۴ روز پیش با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۴ روز پیش تا ۲,۳۲۸,۱۰۰ (دو میلیون و سیصد و بیست و هشت هزار و یکصد ) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ مصادف با ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ - با کاهش ۰.۷۶ درصدی به ۲,۳۱۰,۵۰۰ (دو میلیون و سیصد و ده هزار و پانصد ) تومان رسید. سکه امامی 27,591,000 تومان

فولاد آناهیتا گیلان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را 100 تومان افزایش داد

دینار بجای دلار در معاملات تجاری عراق

رئیس بانک مرکزی عراق: این کشور از سال آینده تمام مبادلات تجاری خود را با استفاده از دینار عراقی به جای دلار انجام می دهد. ورود بیشتر بازرگانان به کانال‌های رسمی نقل و انتقال و ارائه دلار به قیمت یک هزار و ۳۲۰ دینار موجب کنترل سطح عمومی قیمت‌ها و کاهش نرخ تورم شده است.

فولاد ظفر بناب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد پردیس سلفچگان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 100 تومان کاهش اعلام کرد.

فولاد پردیس آذربایجان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 100 تومان کاهش اعلام کرد.

قیمت دوم: فولاد راد همدان قیمت محصولات تولیدی خود را مجدد 100 تومان افزایش داد

فولاد هشترود تبریز قیمت امروز محصولات  تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را با 200 تومان کاهش اعلام کرد.

مجمع عمومی فوق العاده شرکت جهان فولاد سیرجان جهت مجوز افزایش سرمایه از سازمان بورس، ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۲ در هتل بزرگ ازم تهران برگزار خواهد شد. در این آگهی آمده است: با عنایت به مجوز افزایش سرمایه به شمارهDPM-IOP-02A-094 مورخ ۲۷/۰۶/۱۴۰۲ سازمان بورس و اوراق بهادار، از کلیه صاحبان سهام شرکت جهان فولاد سیرجان (سهامی عام) دعوت می گردد تا در جلسه مجمع عمومی فوق العاده این شرکت که راس ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه مورخ ۰۹ / ۰۷ / ۱۴۰۲ در سالن هتل بزرگ ارم واقع در تهران ، میدان ونک ، بزرگراه شهید حقانی ، بعد از کتابخانه ملی جنب روگذر شهید همت غرب تشکیل میگردد حضور به هم رسانند.

شروع معاملات دلار با نرخ 49 هزار و 300 تومان در بازار رسمی 3 مهرماه 1402

رکوردشکنی جدید در تولید برای فولاد سبزوار

شرکت پارس فولاد سبزوار موفق به ثبت رکورد تازه ای شد. این شرکت موفق به کسب رکورد شش ماهه تولید به میزان ۴۸۲ هزار و ۱۲۸ تن آهن اسفنجی شده که از رکورد قبلی که در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بدست آمده بود بالاتر ایستاده است. از این رو رکورد شش ماهه فولاد سبزوار معادل ۱۸.۸۸ درصد نسبت به رکورد مشابه در سال قبل تر ارتقا پیدا کرده است.

فولاد کیان کاشان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

فولاد حدید سیرجان جنوب قیمت امروز محصولات تولیدی خود را 100 تومان افزایش داد

فولاد سپهر ایرانیان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را 120 تومان افزایش داد

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح بند(ز) تبصره (۲۰) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ اعاده شده از شورای نگهبان بر مصوبه قبلی خود مبنی بر تمدید برنامه ششم توسعه تا پایان سال اصرار کردند لذا این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود.

براساس آخرین بروزرسانی ها، در این بازار نرخ حواله دلار 37 هزار و 185 تومان اعلام شده است. همچنین در این بازار نرخ حواله یورو 39 هزار و 855 تومان و نرخ حواله درهم 10 هزار و 213 تومان گزارش شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با مثبت ارزیابی کردن اظهارات وزیر راه برای خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس گفت: بورس کالا به عاملی برای آشفتگی بازار مصالح ساختمانی تبدیل شده است.

ادامه مطلب ...

نخستین همایش تخصصی تاب‌آوری در صنعت فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی کشور با حضور گسترده شرکت‌ها و هلدینگ‌های فولادی روز دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۲ در هتل همای تهران برگزار شد.

ادامه مطلب ...

نخستین همایش تخصصی تاب‌آوری در صنعت فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی کشور با حضور گسترده شرکت‌ها و هلدینگ‌های فولادی روز دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۲ در هتل همای تهران برگزار شد.

ادامه مطلب ...

مهار تورم همچنان معضل دولت‌‌‌های غربی است و چین به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد شرقی با کمبود محرک اقتصادی مواجه است. مجموع این عوامل مانع استمرار هر گونه جریان رشد نرخ در بازارهای کالایی با محوریت فلزات صنعتی می‌شود.

ادامه مطلب ...

شروع متعادل بازار سرمایه

در حالی معاملات روز جاری را آغاز می کنیم که اخباری از عرضه بورس کالا سیمان و فولادی ها به گوش می رسید که در دقایق آغازین این دو صنعت شاهد روندی متعادل و منفی و در برخی از نمادهای سیمانی از جمله سهرمز شاهد قرار گرفتن در کف قیمت روزانه و شکل گیری صف فروش هستیم. تک سهم در مرکز توجهات قرار دارند. معاملات امروز بازار سهام تا به این لحظه با تعادل در عرضه و تقاضا همراه بوده است . شاخص کل بورس تا این لحظه از معاملات با ثبات در سطح ۲ میلیون و ۱۱۷ هزار واحدی مانده است. نمادهای خزامیا و غپینو بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص و شبندر و سفارس بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل گذاشتند. شاخص کل هم وزن نیز تا این لحظه از معاملات با رشد اندک ۰.۰۶درصدی همراه شده است. ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز به ۵۶۵ میلیارد تومان رسیده است. حقیقی‌ها تا به این لحظه ۴۸ میلیارد پول از بورس خارج کردند. سرانه خرید اشخاص حقیقی تا به این لحظه به ۲۰.۶میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۲۲.۱ میلیون تومان رسیده است.

کاهش شاخص‌های سهام آسیا در 25 سپتامبر

بازارها به دنبال سرنخ هایی هستند در مورد اینکه آیا اقتصاد چین در حال بازیافتن است یا خیر ، چین از روز جمعه وارد تعطیلات ملی یک هفته ای خواهد شد که آزمونی کلیدی برای هزینه های مصرف کننده خواهد بود. پس از آنکه بانک‌های مرکزی هفته گذشته این پیام را تقویت کردند که نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تری بالاتر می‌مانند شاخص های سهام آسیایی امروز دوشنبه 25 سپتامبر کاهش یافتند. قیمت نفت در تازه ترین معاملات صبح امروز آسیا، اندکی افزایش یافت البته نه چندان بالاتر از بالاترین سطح 10 ماهه خود. شاخص برنت با 0.2 درصد افزایش به 93 دلار و 39 سنت و شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 0.1 درصد افزایش به 90 دلار و 16 سنت در هر بشکه رسید. هر اونس طلا با 0.1 درصد کاهش در 1923 دلار در هر اونس داد و ستد شد.

اطلاعات حجمی و قیمتی عرضه‌های شمش فولادی و تختال فولادی بر مبنای کل عرضه های هفته

جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع برنامه هفتم

نمایندگان مجلس جهت بررسی روند رسیدگی به لایحه برنامه هفتم توسعه دقایقی پیش به شکل غیرعلنی جلسه‌ای را تشکیل دادند./تسنیم

به گزارش فولاد24، امروز دوشنبه تالار محصولات صنعتی بورس کالای ایران عرضه 191 هزار و 210 تن محصولات فولادی در تالار صنعتی‌ می‌باشد. آمار معاملات متقابلا اعلام خواهد شد. ورق گالوانیزه G با حجم 1000 تن تختال C با حجم 25.000 تن شمش بلوم با حجم 165.210 تن

کف و سقف نرخ دلار در 2 مهرماه ۱۴۰۲

49,320 شـروع مــعامـلات 49,320 کف‌ 49,430 سقف‌ 49,380آخرین‌ معامله فردایی آخرین مظنه فردایی دلار تهران: 49,360خـرید 49,380فـروش

معاون بهره برداری شرکت «مجتمع فولاد خراسان» از تولید یک «محصول نهایی» با خواص ویژه برای نخستین بار در این شرکت خبر داد. فرشید فضیلتی با اعلام این که تولید میلگرد آج۵۰۰ با سطح مقطع ۱۰ میلیمتر برای نخستین بار در این واحد صورت گرفت، این اقدام را گامی موثر در تنوع بخشی به محصول و بر اساس نیاز بازارهای مقصد صادراتی عنوان کرد. وی «تنوع بخشی به سبد تولید محصولات نهایی»، «پاسخگویی به نیاز بازارهای هدف» و «کاهش هزینه تولید» به دلیل استفاده از شمش های با کربن پائین را از مزایای مهم تولید این محصول در فولاد خراسان برشمرد و افزود: این محصول، که با کارشناسی، برنامه ریزی و تلاش همکاران متعهد و باانگیزه ی شرکت برای نخستین بار تولید شده، دارای «خواص مکانیکی ویژه ای» نظیر تنش تسلیم و استحکام کششی بالا همراه با انعطاف پذیری مطلوب می باشد.

مناقصه اخذ مجوزات ورود، تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای وارداتی فولاد مبارکه، در سراسر کشور

×