درست وقتی کرم ابریشم فکر کرد که زندگیش تموم شده و فشار پیله اش در حال خفه کردنش است، پیله گشوده شد و شروع به پرواز کرد. سختی های ما مثل پیله اند وجودشان برای تکامل لازم است آخر هفتتون پر از آرامش

ابزارها و روش‌های تامین مالی زنجیره‌‌‌ای (SCF)، طی یک کارگاه آموزشی با حضور حمید آذرمند، مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک‌مرکزی و فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران تشریح شد. در این گردهمایی که با استقبال فعالان بخش‌‌‌خصوصی مواجه شد، اکوسیستم تامین مالی زنجیره ‌‌‌تامین و نمونه‌‌‌هایی از اجرای طرح در زنجیره‌‌‌های صنعتی تبیین شد.

ادامه مطلب ...
کوچ سهامداران بورسی

کوچ سهامداران بورسی

یکی از مباحثی که در سال‌های اخیر مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته، بحث جذب نقدینگی توسط بازار بدهی و عدم‌حمایت دولت از بازار سهام است. سیاستی که دولت در پیش گرفت، این بود که با انتشار اوراق بدهی، نقدینگی را جذب و با این کار تورم را کنترل کند که متاسفانه شواهد نشان می‌دهد نه‌تنها تورم کنترل نشد، بلکه آمارهای منتشرشده نشان می‌دهند که تورم در سال ۱۳۹۸ تقریبا ۳۵‌درصد بود و این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۴۰‌درصد رسید. پس سیاست‌‌‌های پولی دولت نتوانسته است موفق عمل کند. البته در سال‌های اخیر شاهد یک پارادوکس نیز بوده‌‌‌ایم. دولت با انتشار اوراق، نقدینگی را جمع می‌کند و از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهند که سهم پول از نقدینگی کشور به ۲۳‌درصد رسیده و رکورد چاپ پول در حال شکسته‌شدن است.

ادامه مطلب ...

سرپرست گروه معدن و صنایع معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌‌‌های بازرگانی گفت: براساس جدول داده-ستانده ۱۳۹۵ پیوند پسین بخش معدن ۴۳/ ۱ و بخش نفت ۰۹/ ۱ بوده است؛ یعنی با وجود تحرک‌‌‌زایی بالاتر، بخش معدن نسبت به نفت جایگاه کمتری در اقتصاد دارد.

ادامه مطلب ...

باید قیمت سنگ آهن در ایران متناسب با قیمت‌های جهانی یا حداقل ۷ درصد زیر قیمت جهانی سنگ‌آهن تعیین شود ولی متاسفانه در شرایط کنونی شاهد وقوع چنین اتفاقی نیستیم.

ادامه مطلب ...

در ساعات نخست معاملات روز پنجشنبه، قیمت بیت‌کوین و بازار رمزارزها شاهد رشد جزئی بوده و‌ اکثر کوین‌ها در محدوده سبز قرار دارند. ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۸۴۲.۲۳ میلیارد دلار است كه ۰.۴۵ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۱.۷۶ درصد کاهش یافته و به ۳۳.۹۹ میلیارد دلار رسیده است. از طرفی، ۲.۹۹ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است. بیت‌کوین و اتریوم با رشد جزئی به ترتیب به قیمت ۱۶ هزار و ۸۳۹ دلار و هزار و ۲۳۳ دلار معامله می‌شوند. سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و کاردانو نیز شاهد رشد قیمت بودند./ نبض‌ارز

فولاد حدید سیرجان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قصد داریم در تامین مواد اولیه صنعت نساجی، از تجربه‌ای که در تهیه مواد اولیه فلزات و فولاد داشتیم استفاده کنیم. به گزارش بازار، سید رضا فاطمی‌امین با بیان اینکه در تامین مواد اولیه فلزات و فولاد و عرضه آن بدون سهمیه بندی، تا کنون یک مورد مشکل هم مشاهده نشده است افزود: بر این اساس قصد داریم از این تجربه در حل مشکل مواد اولیه صنعت نساجی استفاده کنیم. برای تامین الیاف مصنوعی مذاکراتی با وزارت نفت در بخش پترشیمی داشتیم و تجربه فلزات و فولاد اکنون در مورد ۲ محصول به صورت آزمایشی اجرا شده که امیدواریم بتوانیم در خصوص سایر محصولات پتروشیمی نیز اجرا کنیم. برای اجرای همین سازوکار با وزارت جهاد کشاورزی در حال مذاکره هستیم تا پنبه نیز مانند فلزات و فولاد عرضه شود. وی در واکنش به موضوع متصل نشدن ایمیدرو به درگاه ملی، گفت: ایمیدرو ارتباط کاری با شهروندان ندارد و یک سازمان توسعه‌ای محسوب می‌شود. ایمیدرو معادن بزرگ و سهام دولت در شرکت‌های معدنی را مدیریت می‌کند، معادن نیز توسط وزارت صمت و از طریق مزایده واگذار می‌شوند؛ بنابراین لزومی برای اتصال ایمیدرو به درگاه ملی نیست. وی با اشاره به اتصال بیش از ۳۰% خدمات وزارت صمت به درگاه ملی، تاکید کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ آمده است که ۳۰ درصد خدمات متصل شوند، اما ما فراتر رفته ایم و در تلاش هستیم این میزان را به ۵۰ درصد برسانیم.

براساس آخرین گزارش نشریه متال بولتن در تاریخ 8 دسامبر 2022 میلادی ( امروز 17 آذر ماه)، بیلت صادراتی ایران فوب خلیج فارس، افزایش قیمت را به ثبت رسانده است. بر همین اساس، بیلت صادراتی منطقه CIS تغییری نداشت و با نرخ 520 دلار به ازای هر تن مبادله شد، در حالی که اسلب صادراتی این منطقه بدون تغییر، به قیمت 435 دلار در هر تن به فروش رسید.

سرپرست هیئت مذاکره کننده ایران با هیات اتحادیه اوراسیا: حدود 30 دوره مذاکره برای این توافق برگزارشده، برخی از این مذاکرات به صورت حضوری و برخی هم به صورت برخط و ویدئو کنفرانس برگزار شد. بر اساس توافقنامه تجارت آزاد تعرفه 90 درصد اقلام صادراتی دو طرف به یکدیگر صفر خواهد شد.

حامد عادلی، سرپرست گروه معدن و صنایع معدنی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی بر توسعه اکتشافات معدنی، تأمین تجهیزات و ماشین آلات معدنی، اهداف زیست‌محیطی، تأمین مواد اولیه صنایع فولاد، جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن، تکمیل زنجیره ارزش محصولات معدنی و اختصاص عواید حاصل از معدن به بخش معدن در برنامه هفتم توسعه تاکید کرد. وی ضمن بررسی عملکرد احکام مرتبط با معدن در برنامه‌های توسعه سوم تا ششم، اظهار داشت: به‌طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ درصد احکام در هر برنامه تحقق نیافته است

پتانسیل افزایش قیمتهای صادراتی فولاد ایران با توجه به تقویت قیمتهای بیلت نواحی شرق آسیا و دریای سیاه ... و افزایش قابل توجه قیمت قراضه جهانی اکسید مولیبدن روتردام 11.2%+ فرومولیبدن 8.9%+ زغال سنگ بنادر چین 3.2%+ الکترود گرافیتی فوب چین 2.9%+ بیلت شرق آسیا 2.4%+ فروتنگستن 2.3%+ قراضه وارداتی ترکیه 1.6%+ آلومینا 1.2%+ بیلت فوب ایران 0.3%+

فولاد کیان کاشان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد راد همدان قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد آرمان آسیا قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

اظهارات و اقدامات مداخله‌جویانه کشورهای اروپایی علیه ایران در چند ماه گذشته یعنی پس از شروع ناآرامی‌‌ها در ایران و همچنین بحث فروش پهپاد به روسیه و استفاده از آن در جنگ اوکراین ‌بارها با واکنش مقامات ایرانی از جمله حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه و ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی مواجه شد، اما موضع‌‌گیری روز گذشته وزیر اطلاعات صریح‌‌‌‌ترین موضع تهران درباره این مسائل تا به امروز بوده است.

ادامه مطلب ...

توقف روند افزایش شمش داخلی چین و یک اصلاح ۳ دلاری (بورس تانگشان) . تأثیر بازار چین بر روی سنگ آهن و افزایش شمش و میلگرد در CIS و ترکیه.

تازه های بازار بیلت آسیا.

تازه های بازار بیلت آسیا.

در پی بهبود شرایط در چین بهای بیلت وارداتی به آسیا تقویت شده است. آفرهای اندونزی به جنوب شرق آسیا با ۲۰ دلار رشد به ۵۲۰ دلار/ تن فوب رسیده و آفرهای مالزی و ویتنام هم در همین رنج می باشند. رشد بازارهای فیوچرز چین محرک افزایش قیمت ها بوده اما خریداران در منطقه این سطوح قیمت را نمی پذیرند. بیلت کره جنوبی در تایوان ۵۴۰ دلار/تن سی اف آر تحویل ماه دسامبر پیشنهاد می شود.‌ حضور رقیب سرسختی چون روسیه با آفرهائی بشدت رقابتی را نمی شود در بازار این منطقه نادیده گرفت. آخرین معامله روس ها با قیمت ۵۱۰ دلار/ تن سی اف آر تایوان انجام شده است.

۱) میانگین روزانه حوالجات نیمایی بانک مرکزی در سایت سنا دلارنیما (۲۸۳،۷۵۰+۲۸۱،۱۹۶)÷۲=۲۸۲،۴۷۳ +۲،۵۳۷ ۲) میانگین روزانه نرخ اسکناس دلار سنا : (۲۹۶،۸۹۷ +۲۹۴،۲۲۴)÷۲= ۲۹۵،۵۶۰ +۲،۹۶۱ ( مقایسه روز چهارشنبه با دوشنبه) ۳) بازار متشکل ارز ( میانگین موزون نرخ‌ها) ۳۴۱،۵۳۸ +۳،۰۸۳ ۴) استخراج نرخ دلار بنا بر سایر بازارها بر اساس آخرین آمار سایت لایودیتا و مقایسه با آخرین قیمت دیروز (livedata.ir) ( مقایسه روز چهارشنبه با دوشنبه ) - محاسبه دلارطلا بر اساس آخرین نرخ مظنه طلا در بازار طلافروشان تهران ۶،۸۵۷،۰۰۰×۹.۵۷۴۲÷۱۷۷۹ ≅ ۳۶،۹۰۳ -۸۶ - محاسبه دلار بر اساس درهم امارات : ۹،۹۲۰ × ۳.۶۷ ≅ ۳۶،۴۰۶ -۱۴۷

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه گفته است که روسیه و ایران قصد دارند در آینده نزدیک یک توافقنامه همکاری جامع بلندمدت امضا کنند. به گزارش رسانه های روسی، سفیر ایران در روسیه تاریخ امضای این قرارداد را مشخص نکرده است./فارسند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما از انتقال تکنولوژی میان روسیه و ایران به شدت نگران هستیم و از ابزارهای مختلف در اختیار خود، برای اختلال در آن استفاده می‌کنیم وی با تکرار ادعاها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین مدعی شد پهپاد هایی که ایران در اختیار روسیه قرار داده است بسیار کشنده و مخرب برای زیرساخت های اوکراین هستند./ ایرنا

روز قبل هر گرم طلا ۱۸ عیار برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۲ روز پیش تا ۱,۵۷۴,۰۰۰ (یک میلیون و پانصد و هفتاد و چهار هزار) تومان رسیده بود، امروز - پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ مصادف با ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۲۶ درصدی به ۱,۵۷۸,۲۰۰ (یک میلیون و پانصد و هفتاد و هشت هزار و دویست ) تومان رسید. سکه امامی 17,300,000 تومان

مسلم رجمانی، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه ابلاغیه تعرفه‌های جدید تصویب شده است، اعلام کرد: در یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه‌های قبوض گاز خواهیم داشت. براساس اعلام مسئولان شرکت ملی گاز ایران، اولویت، تامین گاز بخش خانگی است و کمبود‌ها در این حوزه با کاهش سهم صنایعی که سوخت دوم دارند، جبران می‌شود. تعرفه‌های جدید گاز برای پرمصرف‌ها تصویب شده است، براین اساس طی یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه‌های قبوض گاز خواهیم داشت. در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری اتفاق نخواهد افتاد، اما از پلکان چهارم تا پلکان دهم یعنی مشترکین پرمصرف و پلکان یازدهم و دوازدهم یعنی مشترکین بسیار پرمصرف، تعرفه تقریبا به قیمت خوراک پتروشیمی‌ها یعنی براساس قیمت صادراتی است که بین ۵ تا ۶ هزار تومان قیمت دارد. ۶۴ % مشترکین شرکت گاز، در سه پلکان اول قرار گرفتند که ۳۵ درصد مصرف را انجام می‌دهند، اما ۳۵ درصد از مشترکین، ۶۰% مصرف را انجام می‌دهند و و قریب به ۲ درصد هم نزدیک به 5.5% مصرف می‌کنند که شامل پرمصرف‌ها هستند.

دولت آمریکا امروز چهارشنبه، ۲۴ شرکت را به اتهام حمایت از برنامه نظامی روسیه، فعالیت‌های هسته‌ای پاکستان و تامین قطعات الکترونیکی برای یک شرکت ایرانی به فهرست کنترل صادراتی اضافه کرد. شرکت‌های تحت هدف قرار گرفته در پاکستان، روسیه، سنگاپور و سوئیس واقع هستند.

گروه اقتصاد بین‌‌‌‌‌‌الملل : صادرات و واردات چین در ماه نوامبر با سرعتی که در دو سال‌ونیم گذشته بی‌‌‌‌‌‌سابقه بوده کاهش یافته‌است، چراکه پایین‌بودن تقاضای جهانی و داخلی، اختلالات تولید ناشی از کووید و رکود در بازار ملک این کشور، فشار زیادی بر دومین اقتصاد بزرگ جهان وارد کرده‌است.این سیر نزولی بسیار بدتر از آن چیزی بود که بازارها پیش‌بینی کرده بودند. اقتصاددانان یک دوره دیگر از کاهش صادرات را برای چین پیش‌بینی می‌کنند که نشان‌دهنده عقب‌‌‌‌‌‌نشینی شدید تجارت‌جهانی است، چراکه مصرف‌کنندگان و مشاغل در واکنش به اقدامات تهاجمی بانک‌های مرکزی برای مهار تورم، به کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها روی‌آورده‌‌‌‌‌‌اند. براساس آمارهای منتشرشده در روز چهارشنبه، صادرات چین در نوامبر نسبت به سال‌گذشته ۷/ ۸‌درصد کاهش یافته‌است که بیانگر کاهش شدیدتر نسبت به افت ۳/ ۰‌درصدی در ماه اکتبر است و همچنین بدترین عملکرد صادراتی چین از فوریه ۲۰۲۰ تاکنون محسوب می‌شود. از طرفی، ارقام منتشرشده کمتر از انتظارات تحلیلگران برای کاهش ۵/ ۳‌درصدی بوده‌است./ دنیای اقتصاد

یخبندان گازی صنایع

یخبندان گازی صنایع

یخبندان گازی صنایع آغاز شد. فعالان اقتصادی خبر از نوبت‌بندی گاز در صنعت می‌دهند؛ زیرا مصرف این حامل انرژی در مشترکان خانگی، تجاری و اداری افزایش یافته و حدودا دو برابر شده است. به همین دلیل، درصورتی‌که کمبود گاز در کشور ادامه یابد، محدویت‌های گازی برای صنایع اعمال خواهد شد. بنا بر برنامه‌های مدون اولویت‌های قطعی و محدودیت‌های گاز، صنایع پتروشیمی پیش از همه با نوبت‌بندی گاز مواجه شده‌اند.

ادامه مطلب ...

توقف سنگ آهن زیر مدار ۱۱۰ دلار. بانک CBD استرالیا به ادامه رشد سنگ آهن امیدوار نیست. ریوتینتو RioTinto دیروز خبر از افزایش پیش بیش از حد هزینه های استخراج - فرآوری و صادرات سنگ آهن استرالیای غربی داد.

رامین راد، یک کارشناس صنعت فولاد با بیان اینکه در متن قانون معادن مصوب مجلس، ۱۵ درصد از حقوق معادن باید در راستای آبادانی محله بومی معدوم صرف شود، گفت: بخشی از درآمد معادن باید صرف تحقیق و توسعه و حمایت از بخش‌خصوصی صنایع مرتبط شود. رشد معدن علت و معلول رشد صنایع است، توجه ویژه دولت و نهادهای حاکمیتی، باید به این سمت معطوف و در کنار توسعه و آبادانی کشور از درآمدهای حاصله به توسعه معدن نیز پرداخته شود. اگر کشور در دام بی‌توجهی به بهره‌وری و خام‌فروشی معادن گرفتار شود، به‌نوعی دچار نفرین منابع شده‌ است.

یک کارخانه ترکیه‌ای برای خرید محموله قراضه آهن آمریکایی مجبور به پرداخت هزینه بیشتری نسبت به آخرین قیمت این قرارداد شده است. در همین حال، درحالی قیمت صادرات قراضه آمریکا به خریداران اصلی ترکیه از رونق دوباره بازار حکایت دارد که انتظار می‌رود بازار داخلی قراضه آهن ماه دسامبر راکد باقی بماند.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن با بیان اینکه فعلا نیاز بازار به سنگ آهن با تولید ۱۰۰ میلیون تن تأمین می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد ۴۵ میلیون تن است که با برنامه ریزی‌های انجام شده، این میزان به ۷۱ میلیون تن خواهد رسید. البته افزایش چنین ظرفیتی به ایجاد زیرساخت، افزایش تولید مواد اولیه و انرژی نیاز دارد که همیشه با چالش‌هایی روبرو می‌شود. وی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری دستوری از دیگر مشکلات صنعت فولاد است که منجر به زیان دهی شرکت‌ها شده است. خاطر نشان کرد: برای جبران این زیان‌دهی به تعیین درست ساز و کار عرضه و تقاضا، شرایط بازار، هزینه تمام شده معادن و مسائل اقتصادی و تورم نیاز است تا شرکت‌های معدنی‌ هم بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

در پی قطع انرژِی در اوکرین توسط روسیه، بازار فولاد این کشور تحت تاثیر قرار گرفت به طوری که برخی واحدهای فولادی از توقف موقتی تولید در این واحدها خبر داد. در این مدت تمامی کارخانه‌های شرکت مت‌اینوست که تحت تاثیر این قطعی آسیب دیدند، به جز کمت‌استیل، تولیدکننده مقاطع فولادی واقع در کامیانسکه، مرکز اوکراین، فعالیت خود را دوباره از سر گرفتند. هنوز ارزیابی خسارت‌های وارده به کارخانه‌های این شرکت کامل برآورد نشده است.

شاخص متوسط نرخ شمش حوزه القایی روز چهارشنبه، شانزدهم آذرماه ۱۴۰۱؛ حدود 14.370 تومان به ازای هر کیلوگرم محاسبه شد که نسبت به روز سه شنبه 40 تومان افزایشی اعلام شد. بالاترین نرخ: 14.600 تومان پایین ترین نرخ: 14.250تومان منبع : نرخ باکس

سمیه خلوصی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) بر لزوم تهیه سند توسعه فناوری در بخش معدن و صادرات محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر، حمایت از بومی‌سازی و ساخت داخلی و صدور خدمات فنی و مهندسی تاکید کرد. به‌منظور افزایش توان رقابتی بین‌المللی بنگاه‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی، بر ارائه حمایت‌ها و مشوق‌ها به شرکت‌های سهامی که دارای سهم داخل بیش از ۲۰‌درصد یا ارزش بازار ۲ درصد کل بورس و یا اشتغال مستقیم بیش از پنج‌هزار نفر هستند، تاکید شود.

براساس آخرین به‌روزرسانی معاملات بورس فلزات بندر شانگهای، قیمت متوسط میلگرد با افزایش ۶ یوآنی، به قیمت ۳ هزار و ۷۹۱ یوآن به فروش رفت. این در حالی است که متوسط قیمت فولاد ضد زنگ در بازار بندر شانگهای با افت ۷ یوآنی، بر رو ی نرخ ۱۶ هزار و ۹۰۰ یوآن ایستاد.

براساس اطلاعات تابلوی معاملات بورس فلزات لندن، قیمت هر تن میلگرد، برای تحویل روز با افزایش ۲۸ دلاری، با قیمت ۶۷۵ دلار، به فروش رسید. قراردادهای آتی تحویل یک ماهه این محصول با رشد یک دلاری، با نرخ های ۶۷۴ دلار، در هر تن منعقد شد. در این میان، هر تن قراضه برای تحویل روز با رشد ۰٫۵ دلاری، با قیمت ۳۸۰ دلار و ۵۰ سنت، به فروش رسید. قراردادهای آتی تحویل یک ماهه این محصول با یک دلار کاهش، به قیمت ۳۸۵ دلار، به ازای هر تن منعقد شد.

سلام‌ صبح‌ بخیر با ما همراه‌ باشید با جدیدترین‌ اخبار لحظه‌ای 17 آذرماه 1401.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نشست با خبرنگاران، با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته اقدام‌هایی در اکتشاف نفت و گاز انجام شده است، اظهار کرد: براساس مطالعات سازمان‌های بین‌المللی، در آینده سه کشور ایران، روسیه و عراق بیشترین اکتشاف‌ها را دارند و دیگر کشورهای منطقه اکتشاف‌هایشان پایان می‌یابد، که هم در بُعد جذب سرمایه‌ خارجی و هم استمرار تولید نفت و گاز رتبه‌های بالایی خواهند داشت.

ادامه مطلب ...
ردپای خزان در اقتصاد

ردپای خزان در اقتصاد

آمار شامخ کل اقتصاد در آبان‌ماه حاکی از خزان اقتصاد در کشور است. در آبان، شامخ کل اقتصاد با کاهش ۸/ ۲واحدی به زیر ۵۰واحد رسید و کمترین میزان خود در ۷ماه اخیر را ثبت کرد. اگر صنعت نبود، رکود اقتصادی تعمیق می‌شد. صنعت با ثبت شامخ ۴۹/ ۵۲واحدی، مانع از ثبت رکود بالا در آبان‌ماه شد و توانست شامخ کل اقتصاد را در رقم ۳۹/ ۴۷واحد نگه دارد. بخش‌های ساختمان، کشاورزی و خدمات، عاملان رکود پاییزی در اقتصاد هستند.

ادامه مطلب ...

معاون برنامه ریزی شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک با اشاره به طرح جامع فولاد کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در پایان سال جاری ظرفیت اسمی تولید فولاد خام در کشور به ۴۶ میلیون و ۲۴ هزار تن برسد، در حالی که تولید واقعی آن در این سال به ۳۰ میلیون و ۸۴ هزار تن خواهد رسید.

ادامه مطلب ...
خسته

خسته

خستم از لبخند اجباری خستم از حرفای تکراری خسته از خواب فراموشی زندگی با وهم بیداری خدا قوت...

به گزارش فولاد 24 ، در آغاز معاملات امروز دلاربا قیمت 36.000 تومان شروع و 36.100 تومان به پایان رسید. امروز در بازار میلگرد، جز فولاد فایکو که با 50 تومان کاهش اعلام شد، شاهد ثبات قیمت و یا افزایش قیمت بودیم. بازار تیرآهن بازهم صعودی شد تا جایی که در هر شاخه افزایش 10.000 تا 280.000 تومانی به همراه داشت. پروفیل Z با 200 تومان افزایش قیمت اعلام شد. در دیگر مقاطع فولادی شمش، ورق سیاه، لوله صنعتی ونبشی قیمت ها همچنان ثابت و بدون تغییر ماند.

امروز چهارشنبه 16 آذر ماه۱۴۰۱، از 332 هزار و 643 تن محصول فولادی در تالار صنعتی بورس کالا 77 هزار و 787 تن یعنی معادل 23.3 درصد محصولات به معامله رسیدند. در همین حال،56 هزار و 307 تن از حجم عرضه شده میلگرد، مورد معامله قرار گرفت. ضمن اینکه این محصول با ثبت رقابت منفی 0.05 درصدی با قیمت پایانی 150 هزار و 236 ریال به فروش رسید. همچنین 19 هزار و 654 تن تیرآهن در دسترس مشتریان قرار گرفت و 98.7 درصد آن یعنی 19 هزار و 414 تن از آن به فروش رسید. ضمن اینکه قیمت میانگین موزون ثبت شده برای این محصول 164 هزار و 41 ریال است.

تشکیل فدراسیون آهن و فولاد.

تشکیل فدراسیون آهن و فولاد.

به گزارش «ایسنا»، احمد خوروش، با تاکید بر ضرورت اخذ نظرات کارشناسی در تصمیم‌گیری‌‌‌های دولت برای زنجیره فولاد، اظهار کرد: برخی تصمیم‌‌‌های دولت در زمینه صنعت فولاد، به دلیل اطلاعات ناکافی تصمیم‌گیران از فرآیندها، موانع و مشکلاتی را پیش‌‌‌روی این صنعت قرار داده است، از این‌‌‌رو، در زنجیره فولاد و با همکاری و تعامل میان صنایع بالادستی و پایین‌‌‌دستی این بخش، به دنبال ایجاد فدراسیون آهن و فولاد هستیم تا از مجرای این نهاد تصمیم‌‌‌ساز و مشورتی، کمک‌‌‌حال دولت در تعیین و تبیین سیاست‌‌‌های مرتبط با صنعت فولاد باشیم. رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران تاکید کرد: در صنعت فولاد، به‌‌‌ویژه در حوزه نوردکاران، اشتغال‌زایی بالایی وجود دارد، بنابراین لازم است در قوانینی که وضع می‌شود، دقت بیشتری اعمال شود. در دهه ۱۳۸۰، سیاست توسعه صنعت فولاد در کشور، مبتنی بر آمایش جغرافیایی از سوی دولت به اجرا درآمد و طبق آن، طرح هفت‌‌‌گانه صنعت فولاد در هفت استان کشور پایه‌‌‌گذاری شد./ دنیای اقتصاد

سخنگوی صنعت برق گفت: آیین‌‌‌نامه جدیدی برای تغییر تعرفه‌‌‌های برق به هیات دولت ارسال نکرده‌‌‌ایم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی‌مشهدی گفت: تعرفه‌‌‌های برق براساس نظام پلکانی تغییر می‌کند؛ آن گروهی که مصرف برق پایین‌‌‌تر از الگو دارند، تغییر تعرفه‌‌‌ای نسبت به سال قبل نداشته‌‌‌اند.در آیین‌‌‌نامه اجرایی مربوط به بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ که مشابه بند «ک» تبصره ۱۵ قانون بودجه امسال است، پیش‌بینی شد که فقط تعرفه افرادی که مصرف بیش از الگو دارند، به‌‌‌صورت پلکانی افزایش یابد. این قانون اعمال شده و نتایج بسیار خوبی داشته است؛ حداقل حدود یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزار مشترک خانگی که پرمصرف یا بسیار پرمصرف بودند، مصارف خود را کاهش دادند و در گروه پایین‌‌‌تر از الگو قرار گرفتند.از طرف دیگر، حدود ۴۰‌درصد مشترکان خانگی در دوره اوج مصرف تابستان، مشمول دریافت پاداش صرفه‌‌‌جویی برق شدند و حدود ۸میلیون مشترک نیز قبض برق رایگان دریافت کردند. هنوز تعرفه‌‌‌ها به این شکل نیست که پله‌‌‌های آخر، به‌‌‌طور کامل با قیمت صادراتی، نرخ برق را پرداخت کنند، اما بر اساس متوسط قیمت برق انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر محاسبه می‌شود و قیمت پله آخر، طبق مصوبه سال گذشته هیات‌وزیران، ‌هزار و ۷۵تومان است./ دنیای اقتصاد

مقامات شرکت فولادسازی گردائو برزیل از سرمایه‌گذاری 277 میلیون دلاری این شرکت برای فولادسازی با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی خبر داد. براساس آمار انجمن فولادسازان برزیل، در سال ۲۰۲۰ میلادی میانگین انتشار کربن دی‌اکسید کشور، ۱٫۷۲ تن به ازای هر تن فولاد تولید شده، بوده است.همچنین «گردائو» قصد دارد تا صنعت فولادی خود را تا سال ۲۰۵۰ به طور کامل کربن زدایی کند.

مائده مزینانی در دومین روز کنفرانس بین‌المللی بررسی صنعت فولاد و مواد اولیه آن پلنکس افزود: پیش بینی می شود در سال آینده رشد تقاضای مصرف فولاد در جهان تنها یک درصد افزایش یابد.ما در سال جاری در تمام دنیا (حدود ۶۴ کشور جهان) به غیر از کشورهای منطقه خاورمیانه و هند در مجموع شاهد کاهش تولید فولاد بوده‌ایم.تحلیل گر بازار فولاد با بیان اینکه در سال گذشته شاهد افزایش هزینه های فولاد سازان نیز بودیم، تاکید کرد: متاسفانه پس از بحران کرونا در سال جاری در بازار فولاد شاهد نوسانات زیادی بوده ایم و به همین علت سال ۲۰۲۲ به عنوان سال نوسانات صنعت فولاد نامگذاری شده است. در سال جاری میلادی تورم نیز در جهان رشد داشت و به بیش از ۶ درصد رسید و برآورد شده است که با توجه به کنترل های بیشتر نرخ تورم سال آینده در جهان حدود ۴ درصد خواهد بود و این در افزایش هزینه های فولاد سازان بسیار تاثیرگذار بود. در سال ۲۰۲۲ عرضه و تقاضای فولاد در بازارهای جهانی نیز به علت کاهش مصرف بسیار نامتوازن بود و نرخ برابری ارزها نیز بر نوسانات بازار فولاد بسیار تاثیر گذاشت.مزینانی گفت: شرایط تحریم ها، وضعیت بازار نفت، جنگ اوکراین و بحران بدهی صنعت مسکن در چین نوسانات صنعت فولاد را در جهان بیش از پیش تقویت کرد. کاهش تولید، کاهش حاشیه سود،کاهش مصرف و فشار واردات از مهم ترین چالش کشورهای اروپایی و ترکیه در صنعت فولاد بود.کنفرانس بین‌المللی بررسی صنعت فولاد و مواد اولیه پلنکس روزهای ۱۵ و ۱۶ آذرماه سال جاری با حضور مدیران، کارشناسان و متخصصان در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد./ دنیای معدن

معاون بازاریابی و فروش شرکت فولاد خوزستان با اشاره به مزیت های اقتصاد چرخشی در صنعت فولاد جهان گفت: سرآغاز اقتصاد چرخشی به مفهوم به مفهوم مدل یکپارچه سازی و روش بهبود کارایی در صنعت فولاد در سال ۱۹۹۶ آغاز شده و تاکنون روند ارتقای خود را با روش های جدید ادامه داده است.

ادامه مطلب ...

عرضه آهن اسفنجی در بستر بورس کالا و نرخ‌گذاری بر مبنای رقابت روش قابل قبولی است و به نوعی شفاف‌ترین مسیر برای تنظیم بهینه قیمت آهن اسفنجی به حساب می‌آید که قطعا کارا و مفید خواهد بود.

ادامه مطلب ...

امروز چهارشنبه 16 آذر ماه قرار بود 332 هزار و 343 تن محصول فولادی در تالار صنعتی بورس کالا معامله شود که فقط 114 هزار و 777 تن روی تابلوی معاملات قرار گرفت و 75.5 درصد از محصولات به تابلوی معاملات راه پیدا نکردند. در همین حال، برای 92 هزار و 182 تن میلگرد، 78 هزار و 642 تن تقاضا وجود داشت و قیمت میانگین 145هزار و 282 ریال را روی تابلو معاملات به ثبت رساند. تیرآهن در حالی به طور کامل به تابلوی برخط معاملات راه پیدا کرد که حدود 3 برار یعنی 60 هزار و 394 تن تقاضا برای این محصول وجود داشت.

فولاد پرشین قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.

فولاد درپاد تبریز قیمت امروز محصولات تولیدی خود را ثابت اعلام کرد.