کمبود نقدینگی مشکل جدی تولیدکنندگان پایین دست فولاد

اقدام بورس کالای ایران در جلوگیری از خام‌فروشی، به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی برای دسترسی آسان به محصولات مورد‌نیاز کمک بزرگی می‌کند. مدیریت توسعه و ارتباطات شرکت صنعت ورق آرین پاژ در این باره گفت: بورس کالای ایران به شفافیت معاملات محصولات فولادی کمک کرده و دولت باید با ادامه حمایت و پشتیبانی از بورس، زمینه اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید را فراهم کند.

کمبود نقدینگی مشکل جدی تولیدکنندگان پایین دست فولاد

احسان حسین‌زاده مدیریت توسعه و ارتباطات شرکت صنعت ورق آرین پاژ ، با اشاره به اینکه اقدام بورس کالای ایران در جلوگیری از خام‌فروشی، به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی برای دسترسی آسان به محصولات مورد‌نیاز کمک بزرگی می‌کند، گفت: بورس کالای ایران به شفافیت معاملات محصولات فولادی کمک کرده و دولت باید با ادامه حمایت و پشتیبانی از بورس، زمینه اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید را فراهم کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۶۷ درصد کارخانه‌های پایین‌دست شرایط مطلوبی در حوزه تولید و نقدینگی ندارند و حتی برخی به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند، تاکید کرد: ضروری است که اطلاعات سایت بهین‌یاب ویرایش شود، چرا که بخشی از صنایع پایین‌دست به دلیل مشکلات این سامانه وزارت صنعت، بعضا به‌طور مطلوب قادر به خرید محصولات فولادی از بورس کالا نیستند. مدیریت توسعه و ارتباطات شرکت صنعت ورق آرین پاژ تصریح کرد: برای رقابتی شدن بازار محصولات فولادی نیاز به حذف سایت بهین‌یاب نیز وجود دارد، به نظر می‌رسد اصلاح یا حذف سایت بهین‌یاب می‌تواند به فضای شفاف و رقابتی بازار محصولات فولادی در بورس کالای ایران بیش از این کمک کند.

حسین‌زاده ادامه داد: ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید علاوه بر دسترسی آسان تولیدکنندگان به محصولات، از صادرات محصولات خام جلوگیری می‌کند. وی با اشاره به اینکه اجرایی شدن این قانون از واردات محصولاتی که مشابه داخلی نیز در کشور دارند، جلوگیری می‌کند، خاطر‌نشان کرد: با اجرایی شدن ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید، محصولات باید سه بار در بورس کالا عرضه شوند و در صورت نبود خریدار داخلی، اجازه صادرات بگیرند؛ این ماده قانونی مانع تامین نیاز صنایع داخلی را در اولویت تولیدکنندگان قرار می‌دهد که تحقق این مهم از طریق بورس کالا در راستای عملیاتی کردن شعار امسال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» خواهد بود. مدیریت توسعه و ارتباطات شرکت صنعت ورق افزود: این قانون بر قیمت محصولات فولادی تاثیر می‌گذارد و همچنین تولیدکنندگان می‌توانند در فضای رقابتی محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند.

منبع:ایبنا

دیدگاه ها