چرا بورس بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری است؟

یک کارشناس بازار سرمایه، گفت: با توجه به اینکه شاخص بورس از عدد مقاومت قبلی عبور کرده، به نظر می‌رسد، شاخص تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رشد کند اما ممکن است با بعد از آن مقاومتی را از خود نشان دهد.

چرا بورس بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری است؟

محسن رحمتی در این خصوص، اظهارکرد: بورس بعد از اصلاح به نسبت خوبی که در چند روز گذشته در عمده سهم‌ها به خصوص سهم‌های بزرگ بازار تجربه کرد اکنون به روند صعودی خود بازگشته است.

وی به عواملی که منجر به اصلاح سنگین شاخص بورس شد، اشاره کرد و گفت: از زمان مطرح شدن آزادسازی سهام عدالت، دغدغه بازار نسبت به این موضوع بالا رفت، تصورات فعالان بازار این بود که با آزادسازی سهام عدالت فشار فروش بر بازار غالب می‌شود و تاثیر زیادی را می‌تواند در تغییر روند بازار داشته باشد که این موضوع باعث ایجاد برخی از رفتارهای هیجاناتی از سوی سرمایه‌گذاران در بازار شد.

رحمتی ادامه داد: صندوق‌های ETF در کنار آزادسازی سهام عدالت و رسیدن شاخص به مرز روانی یک میلیون واحد زمینه تغییر روند بازار و شناسایی سود از سوی فعالان بازار را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه، گفت: با بسته شدن پرونده مرحله نخست صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، مشخص شدن روند فروش سهام عدالت و نیز ورود حجم گسترده نقدینگی در بازار که نشان می‌دهد جایی هم برای ورود ندارد بازار به مسیر اصلی خود برگشت.

بورس، بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در ایران

وی افزود: با توجه به روند موجود در بازار قیمت سهام در صنایعی مانند بانکی‌ها و پالایشگاهی‌ها که از ظرفیت بالایی برای رشد برخوردارند تا یک هفته آینده به قیمت‌های قبل از اصلاح بازار که ماه گذشته تجربه کرده بودند، خواهد رسید.

رحمتی خاطرنشان کرد: بازار بدون اینکه بر عدد یک میلیون واحد دوباره درجا بزند به روند صعودی خود ادامه داد و اکنون به عدد قابل توجهی دست پیدا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازار ایران است، گفت: سرمایه‌گذاران بهتر است که در زمان اصلاح بازار بیشتر به فکر اصلاح پرتفو خود باشند و سهم‌ها را بیشتر به سمت سهم‌هایی پیش ببرند که از ظرفیت بنیادی بالایی برخوردارند.

رحمتی گفت: روند بازار در وضعیت کنونی از نگرانی زیادی برخوردار نیست و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیالی راحت به سمت سرمایه‌گذاری در این بازار پیش روند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار ممکن است در برخی از روزها نوساناتی را تجربه کند اما فعالان بازار از افتی که بازار متحمل می‌شود نباید نگرانی چندانی داشته باشند، افزود: نوسان، ذات بازار سرمایه است و نباید سرمای‌گذاران به محض افت شاخص بورس اقدام به شناسایی سود و خروج از این بازار کنند.

به گفته وی، همچنان صنایع بانکی، فولادی‌ها، فلزی‌ها و پالایشگاهی‌ها که جزو سهم‌هایی با ظرفیت بالا در این بازار محسوب می‌شوند با توجه به افزایش قیمتی که داشتند تقاضای خوبی را تجربه خواهند کرد.

ورود دشوار شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد

این کارشناس بازار با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در خصوص ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد گفت: ورود شاخص بورس به کانال دو میلون واحد کار چندان راحتی نیست و این موضوع وابستگی زیادی به مسائل اقتصادی و وضعیت تورم دارد، در صورتی که دولت نتواند تورم را کنترل کند شاخص بورس تا کانال دو میلیون واحد پیش خواهد رفت.

وی با بیان اینکه ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد علاوه بر وضعیت اقتصادی کشور و نرخ تورم، وابسته به نرخ بانکی است، افزود: در وضعیت کنونی نرخ بهره در حال کاهش است که این موضوع به عنوان یکی از اتفاقات مثبت در بازار تلقی می‌شود.

رحمتی به زمزمه‌های موجود در زمینه کاهش نرخ اوراق بدهی در بازار، افزود: ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد کمی دشوار به نظر می‌رسد که اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد بازار باید رشد صد درصدی را تجربه کند.

آزادسازی سهام عدالت به نفع بورس

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر روند معاملات بورس گفت: این اتفاق در مجموع به نفع بورس است چراکه این اقدام علاوه بر اینکه باعث آشنایی عده زیادی از افراد با بورس می‌شود زمینه عمق بخشیدن به بازار را در میان مدت و بلندمدت را فراهم می‌کند که این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از اتفاقت خوب در بازار تلقی شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه ها