نبض آهن ‌قراضه نامنظم می‌زند.

بازار آهن‌قراضه متلاطم شده و این درحالی است که همواره نرخ آهن‌قراضه همسو با سنگ‌آهن، تغییر می‌کرد، اما در دوره یک ماهه اخیر آهن‌قراضه راه خود را از سنگ‌آهن جدا کرده است.

نبض آهن ‌قراضه نامنظم می‌زند.

بنابراین در شرایطی که نرخ سنگ‌آهن در بازارهای جهانی رکوردهای جدید را ثبت کرده، نرخ آهن ‌قراضه در بورس‌های جهانی افت شدیدی را تجربه کرده است؛ بدین ترتیب از ابتدای ماه جاری نرخ آهن‌قراضه در بازار به پایین‌ترین سطح از آگوست سال ۲۰۲۰ رسیده است.

به گزارش کالاخبر، براساس گزارش «بورس فلزات لندن» در روز شش آوریل امسال هر تن آهن‌قراضه در این بازار با نرخ ۴۷۰.۵ دلار به فروش رسیده بود، ولی در انتهای همین ماه هر تن آهن‌قراضه با نرخ ۴۲۹.۹۱ دلار مبادله شده است. افت بالغ‌بر ۴۰ دلاری نرخ هر تن آهن‌قراضه و پیش‌بینی ادامه این روند تا پایان ماه جاری، تأثیر زیادی در مبادلات این محصول در بورس‌های جهانی داشته است.

نوسان بالای آهن‌قراضه


بررسی گزارش‌های قیمتی «بورس فلزات لندن» از فوریه امسال تاکنون، نشان‌دهنده نوسان‌های زیادی در نرخ آهن‌قراضه است. در روز سوم فوریه امسال هر تن آهن‌قراضه در بازار با نرخ ۴۰۵ دلار مبادله می‌شد، ولی با تغییر جهت یک‌باره، قیمت‌ها رو به صعود گذاشت، تا جایی که در روز اول مارس امسال از ۴۷۱.۵دلار عبور کرد.

هرچند نرخ آهن‌قراضه مدت‌زمان زیادی در این سطح قیمتی بالا دوام نیاورد، اما به وضعیتی که اوایل فوریه داشت هم بازنگشت. کمترین قیمتی که از آن زمان تاکنون در بازار آهن‌قراضه تجربه‌شده ۴۲۷.۵ دلار است که در روز ۲۲ آوریل امسال مشاهده شد. بااین‌حال، حتی در پیش‌بینی‌ها هم انتظار بازگشت نرخ تا سطح ۴۰۵ دلاری که اوایل فوریه وجود داشت، دیده نمی‌شود و انتظار می‌رود درمجموع تغییرات نرخ آهن‌قراضه در امسال افزایشی باشد.

در گزارش منتشرشده در وب‌سایت «بورس فلزات لندن» آمده است: «در روزهای اخیر، شاهد کاهش نرخ آهن‌قراضه در بازار بودیم، ولی انتظار می‌رود وضعیت کنونی این بازار، موقتی باشد و نرخ بازهم سیر صعودی به خود بگیرد. به همین دلیل است که در قراردادهای فروش آتی ۲ماهه، نرخ هر تن آهن‌قراضه برابر با ۴۶۵ دلار پیش‌بینی شده است و در قراردادهای یک‌ساله هر تن آهن‌قراضه با نرخ ۴۷۰.۵ دلار برآورد شده است.»

برمبنای این گزارش، سطح بالای تقاضا برای آهن‌قراضه در کشورهای درحال توسعه دنیا به‌خصوص کشورهای ترکیه و چین از عوامل تأثیرگذار در افزایش نرخ آهن‌قراضه در ماه‌های آتی است. البته نسبت نرخ آهن‌قراضه به سنگ‌آهن هم از وضعیت تعادلی فاصله زیادی گرفته است و به همین دلیل پیش‌بینی‌ها از موقتی بودن این شرایط قیمتی حکایت دارد./روزگار معدن

دیدگاه ها