عرضه‌کنندگان فولاد در بورس‌کالا خواستاراصلاح دستورالعمل‌ها شدند

در حال‌ حاضر قیمت‌های پایه در بورس‌کالا براساس میانگین مبادلات دوهفته قبل شمش در بورس‌کالا انجام می‌شود و از سویی شاهد کاهش تقاضا روی شمش در تالار به‌دلیل ایجاد محدودیت برای خریداران از طریق سامانه بهین‌یاب هستیم که باعث عمیق‌تر شدن شکاف قیمت واقعی در حوزه شمش شده است؛ تا جایی که می‌توان گفت بورس‌کالا آیینه مبادلات واقعی بازار نیست.

عرضه‌کنندگان فولاد در بورس‌کالا خواستاراصلاح دستورالعمل‌ها شدند

سیگنال غلط قیمت‌های پایه

در همین راستا معاون بازاریابی و فروش شرکت ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: درحال‌حاضر با وجود آنکه برای مبادلات فولاد سقف رقابتی در بورس وجود ندارد اما رشد قیمت‌ها در بازار و نمود آن در مبادلات بورس‌کالا واقعی نیست. زیرا به‌دلیل پایین بودن قیمت‌های پایه عرضه، میزان نوسان در مبادلات بورس‌کالا بزرگ‌تر جلوه داده می‌شود و همین مطلب باعث نشر اخبار اشتباه مبنی بر درصدهای رقابت کهکشانی در تالار بورس و مخابره به فعالان بازار می‌شود که می‌تواند به ابزاری برای سوداگران تبدیل شود. بهزاد کرمی تصریح کرد: از همین رو آمار معاملات فعلی بورس‌کالا اخبار درستی را منتقل نمی‌کند و حتی کاملا گمراه‌کننده است. بنابراین به‌عنوان تنها شرکتی که تمام محصولات ساختمانی خود را در بورس‌کالا عرضه می‌کند درخواست داریم این موضوع با قید فوریت توسط دستگاه‌های نظارتی بررسی و اصلاح شود.وی همچنین اظهار کرد: با وجوداینکه وزارت صنعت برای فولادسازان الزام به عرضه در بورس‌کالا تعیین کرده است اما از میزان خریداران شمش در بورس‌کالا که باید محصولات تولیدی خود را نیز در بورس عرضه کنند تنها ۹ درصد به عرضه محصول تولیدی در بورس‌کالا پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: این درحالی است که ذوب‌آهن طبق دستورالعمل وزارت صنعت رفتار کرده و محصولات خود را از جمله تیرآهن در بورس‌کالا عرضه می‌کند و مابقی محصولاتی که خارج از بورس می‌فروشد نیز با دستور وزارت صنعت برای حمایت از پروژه‌ها و به قیمت کشف شده بورس انجام می‌شود که متاسفانه این موضوع درنظر گرفته نمی‌شود. معاون بازاریابی و فروش ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: در جلسه ستاد تنظیم بازار تاکید بیشتر بر رعایت کف عرضه‌ها بود؛ در این زمینه حتی حاضر به عرضه بیشتر در صورت تامین مواد اولیه به‌ویژه سنگ‌آهن هستیم.کرمی افزود: درحال‌حاضر ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان قدیمی‌ترین واحد فولادی کشور نباید برای تامین مواد اولیه خود در تنگنا باشد؛ درحالی‌که این موضوع تنها گریبانگیر ذوب‌آهن نیست به‌طوری‌که سایر فولاد سازان نیز برای تامین مواد اولیه در مضیقه هستند و ادامه این روند به نفع صنعت فولاد کشور نیست.

ضرورت بازنگری در قیمت‌های پایه

در همین حال، محمدحسن پارسا معاون فروش و بازاریابی فولادخراسان درخصوص اصرار وزارت صمت برتعیین قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس‌کالا گفت: این اقدام وزارت صمت در راستای کنترل بازار صورت گرفته اما سیگنال غلط به بازار می‌دهد و نمی‌تواند در کنترل بازار موثر باشد. وی تصریح کرد: قیمت پایه شمش در بورس‌کالا از تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۳۱۰۷۷ ریال تعیین شده درحالی‌که در این مدت قیمت شمش فولاد نوسان پیدا کرده است اما به‌دلیل باز بودن سقف رقابت، قیمت‌ها همراستا با بازار نوسان پیدا می‌کند ولی این نوسان قیمت واقعی نیست. وی افزود: درحال‌حاضر نرخ قراضه آهن در بازار ۳۲ هزار ریال است و قیمت‌های فعلی شمش در بازار حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ریال با بورس‌کالا تفاوت دارد. وی همچنین اظهار کرد: از سوی دیگر با سختگیری وزارت صنعت درخصوص ثبت نام خریداران در سایت بهین‌یاب تعداد خریداران بورسی نیز کاهش می‌یابد، این درحالی است که فولادسازان مجبور به میزان عرضه مشخصی در ماه هستند.

معاون فروش و بازاریابی فولادخراسان ادامه داد: این اقدام وزارت صنعت باعث شده تا تعداد خریداران بورس‌کاهش یافته و در مقابل میزان عرضه افزایش یابد بنابراین معاملات بورس‌کالا نمی‌تواند آیینه وضعیت بازار باشد و به ضرر تولید‌کنندگان است. وی افزود: ما به‌عنوان تولید‌کنندگانی که از ابتدای فعالیت بورس در کنار آن بوده و محصولاتمان را در بورس عرضه می‌کنیم می‌خواهیم تا مبادلات بورس‌کالا مانند گذشته و براساس آیین‌نامه‌های بورس باشد به‌طوری‌که قیمت براساس عرضه و تقاضای واقعی بازار کشف شود. محمدحسن پارسا با تاکید بر اینکه مبادلات بورس باید آیینه وضعیت بازار باشد گفت: درحال‌حاضر بورس‌کالا نمی‌تواند آیینه وضعیت مبادلات بازار فولاد باشد واین سیگنال غلط در تصمیم‌گیری مسوولان کشور تاثیر می‌گذارد.وی با انتقاد از شرایط کنونی تصریح کرد: ما خواستار عرضه محصولات فولادخراسان در بورس‌کالا با قیمت‌های پایه‌ای هستیم که طبق روال گذشته خودمان تعیین می‌کردیم.

دنیای اقتصاد

دیدگاه ها